Зуслангийн байшингийн тухай сайт.  DIY болон DIY засвар

Технологийн хичээлүүд. Их сургамж. Технологи "6-р анги" Технологийн хичээл 6

Танилцуулгатай танилцахын тулд өөрийн бүртгэлийг үүсгэнэ үү ( oblikovy рекорд) Google болон шинэ рүү очно уу: https://accounts.google.com


Слайдын өмнөх тайлбарууд:

Технологи гэдэг нь хүн төрөлхтөн ургамал, үйлчилгээг бий болгох үйл явц юм. Технологи гэдэг үг нь эртний Грекийн techne - "нууцлаг байдал, гар урлал, сэтгэлгээ" болон Латин лого - "нандин үг, шинжлэх ухаан" гэсэн үгтэй төстэй юм.

Ирээдүйн технологи нь үр хөврөлийг бэлтгэх, тэдгээрийг боловсруулах, эцсийн бүтээгдэхүүн болгон хувиргах үйл явцын цогц юм.

Технологийн дагуу тээвэрлэхдээ үйл ажиллагааны логик дараалал, тээврийн цогц үйлчилгээ эсвэл хүргэх тээврийн үйлчилгээний үндсэн хүлээн зөвшөөрлийг ойлгох шаардлагатай. Нисэхийн усан тээврийн автомашин

МХХТ нь мэдээллийг боловсруулах, хадгалах, хадгалах технологид суурилдаг.

Хүмүүсийн ертөнц Байгалийн гэрэл Технологийн ертөнц Райдуга Орбитын станц

Урагшаа харах:

Завгүй.

Хүний амьдрал, гэрлэлтийн технологи

Анги: 5

Зорилго: Оюутнуудыг үзэл баримтлалын мөн чанарт танилцуулахтехнологи; "Технологи" сэдвээр мэдлэг, програм хангамж; оюутнуудын бүтээлч төслүүд; "Технологийн" оффис дахь аюулгүй байдлын дүрэм, үүнд байгалийн ертөнц ба технологийн ертөнцийн үзэгдлийг тусгаарлах, анхны үйл ажиллагаа эхлэхээс өмнө сэдэл бий болгох.

Хичээлийн төрөл: лекц-Розмова.

Сурах аргууд:тайлбарлах - тайлбарлах.

Эх сурвалжууд:Компьютерийн танилцуулга "Технологи - хэрхэн мэдлэгийг бүтэн ертөнцөд олж авах вэ", оюутнуудын бүтээлч төслүүд.

Використовуван уран зохиол:туслах, х. 3-10

Багаж хэрэгсэл, тоног төхөөрөмж:Сургуулийн семинарт ажиллахдаа зан үйлийн дүрэм, аюулгүй байдлын арга барилын талаархи зааварчилгаа (Хавсралт 1,2), компьютер.

Робот объект: дүрслэх материал

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалт, бэлтгэлийн хэсэг

1. Багшийн мэндчилгээ, хурцадмал байдлыг хянах.

2. Хичээлийн өмнө оюутнуудын бэлэн байдлыг шалгах.

II. Танилцуулга

Хичээлийн явцад багш сурагчдыг зан үйлийн үндсэн дүрэм, аюулгүй байдлын техниктэй танилцуулах ёстой (Див. нэмэлт 1.2), podruchnik тал 5.

III. Онолын хэсэг

Тэдгээрийг Povidomlenya, хичээлийг тэмдэглэ.

Залуус та бүхэн "Технологи" хичээлийг үргэлжлүүлэн суралцаж, сургуулийн тэнхим гэж нэрлэгддэг анхан шатны албанд ажиллах шинэ анхан шатны үе эхэлж байна. Энд захиалгын талаар санаа зовох хэрэггүй; Сургуулийн ширээ, сурагчид байхгүй, энд ч гэсэн бүх практик роботууд танд зориулж тусгай объект бүтээхэд туслах олон шинэ зүйлийг олж мэдэх бөгөөд энэ объектыг сурахад таны чадвар улам өргөжих болно.

Мод, металл гэх мэт хийцтэй материалуудыг та бүхнээс хүсэн хүлээдэг багаж хэрэгсэл, хийцээс залхаж байна. Багаж хэрэгсэл, зохион байгуулалт, тоног төхөөрөмж бүхий тавиурууд нь гар урлал хийхэд хүртээмжтэй, тохиромжтой газруудад байрладаг. Анхны хувь тавилангаа өргөжүүлснээр бид багаж хэрэгсэл, хэрэглээ, материалыг сайтар байрлуулж эхэлсэн практик роботуудыг бүтээсэн.

Багш анхан шатны материалын талаар тайлбар хийхдээ анхны оффисдоо тавилга, багаж хэрэгсэл, суурилуулалтыг хэрхэн байрлуулж байгааг харуулж байна.

Ойрын ирээдүйд та хүний ​​үйл ажиллагааны янз бүрийн салбарт fakhivtsy болж чадна. Гэсэн хэдий ч таны мэргэжлийг таны дуртай зүйл болгохгүйн тулд ямар төрлийн үйл ажиллагаа сонгосон бай хамаагүй, та сайн мастер эсвэл эзэгтэй байх буруутай. Өнөөдрийн үйлдвэрлэлд өндөр ур чадвар, бүх нийтийн мэдлэг, олон төрлийн ур чадвар шаардагдана.

"Технологи" хичээлийн гол зорилтуудын нэг бол аливаа ажлыг хөгжилтэй, хайраар дүүрэн, өнгөлөг, бүтээлч болгох явдал юм.

Бидний хичээлийг “Технологи” гэдэг. Ямар технологи хөгжиж байна, өөр хоорондоо ялгаатай ямар технологиуд байдаг вэ - энэ талаар та өнөөдөр хичээл дээр олж мэдэх болно. За, бидний өнөөдрийн хичээл нь хүмүүс, гэр бүлийн амьдралтай ямар нэгэн байдлаар холбоотой технологид зориулагдсан болно.

Өнөөдөр бид өнгөрсөн үеийн оюутнуудын хамгийн бүтээлч төслүүдийн талаар суралцаж байна (Зураг 1)

Цагаан будаа. 1. Оюутнуудын бүтээлч роботууд

Та сурах явцдаа ийм роботуудыг өөрөө бүтээж болно.

Өдөр тутмын амьдралдаа нэг удаа хэрэглэхийг хүсч буй хоол тэжээлийн зарим зөвлөмжийг туршаад үзээрэй:

Ямар ч төрлийн хоол бэлтгэхийн тулд нэг удаа хооллох нь хангалтгүй юм. Энд танд тэвчээр, хүндэтгэл, мэдлэг, технологийн үндсэн үйл ажиллагааны дараалал хэрэгтэй. Та яагаад ажил дээрээ "Технологийн" туслахтай байдаг вэ? Гэртээ бид йогоо нэг бус удаа шатаасан бололтой.

Уншигч. Надад хэлээч, та манай оффис дээр юу баярлуулсан бэ, та өмнө нь юу хийж байсан бэ?(Оюутны төрөл).

Хичээлээрээ бид зөвхөн зөв ашиглахаас гадна янз бүрийн багаж хэрэгслийг аюулгүй ашиглаж сурахаас гадна бүтцийн болон үйлдвэрлэлийн материалын үндсэн хүч чадлын талаар суралцах болно. Бидний үйл ажиллагаа төрөл бүрийн технологид суурилсан байх болно. Та Володя хэрхэн сурах болно өөр төрөлбагаж хэрэгсэл, бүтцийн материалыг боловсруулах янз бүрийн аргыг харуулах.

Уншигч. Биднийг эцэг болгосон хүмүүс бүгд байгалиас заяасан уу эсвэл хүн үү? (Оюутны төрөл).

Өнөөг хүртэл бүх дэлхийг хоёр хэсэгт хувааж болно. Эхнийх нь байгалийн гэрэл (нар, бүтээж, ургуулсан гэрэл гэх мэт), нөгөө нь хүний ​​гараар бүтээгдсэн гэрэл (машин, лангуу, утас гэх мэт) юм (Зураг 2).

А б

Цагаан будаа. 2. Гэрэл: а – байгаль, б - Людин (Вользка ГЭС)

Хүмүүсийн холтос вироб, үйлчилгээг бий болгох үйл явц гэж нэрлэдэгтехнологи.

Уншигч. Технологи гэж юу вэ?

"Технологи" гэдэг үг нь эртний Грек хэлтэй төстэйтехнологи Латинаар "нууц, эзэн, санах ой"лого - "Вчення, шинжлэх ухаан." Энэ хоёр ойлголтыг нэгтгэж үзвэл технологи нь “хэрхэн ажиллах тухай шинжлэх ухаан” гэсэн утгатай болох нь ойлгомжтой. Мөн энэ нь шударга юм, учир нь таны авсан мэдлэг нь танд хэрэгтэй бүтээгдэхүүнийг бий болгохын тулд үйлдэл болон хувирах болно.

Технологи гэдэг нь олборлох үйл явцад оролцдог бяслаг, материал, ундаа, вирусыг гаргаж авах, боловсруулах, боловсруулах техник, аргуудын цогцыг хэлнэ.

Удаан хугацааны туршид хүмүүс өсөн нэмэгдэж буй бүх хэрэгцээгээ хангахыг хичээсээр ирсэн. Бид бүтээгдэхүүн, хоолны өмнө байна. Саяхан (XVIII-XIX зууны үед) хүмүүс анжис, анжис ашиглан анжис, анжисаар газар тариалан эрхэлдэг байв. Хүнсний бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх орчин үеийн технологи нь төрөл бүрийн тоног төхөөрөмж, түүний дотор үндсэндээ механикжсан байдаг.

Уншигч. Өнөөдөр бидэнд хүнсний бүтээгдэхүүн тариалах, боловсруулах, түүнээс хоол бэлтгэхэд юу тусалдаг вэ? (Оюутны төрөл)

Бүтээгдэхүүний эрч хүч, боловсруулалтын технологи нь анхных болсон.

Уншигч. Хүмүүс өөр технологийг хэрхэн эзэмших вэ? (Оюутны төрөл)

Өнөөгийн орчин үеийн технологи нь бидний алс холын өвөг дээдсийн хэрэглэж байсан технологиос эрс ялгаатай. Гарын ажил нь технологиор солигдсон тул бид үүнийг хурдан төдийгүй тодорхой сурсан.

Уншигч. Ачаа зөөвөрлөх, өргөх механизмыг зөөвөрлөхөд хүмүүст юу үйлчилсэн бэ? (Оюутны төрөл)

Өмнө нь салхи, морины тээвэр (унадаг дугуй, морь, тэмээ) хүмүүст туслах хүч болж байв. Өнөөдрийн үзэл бодолТээвэрлэлтийн хувьд тавцан нь илүү өргөн тул та алийг нь илүү тээвэрлэхээ сонгох боломжтой. Бид дараахь тээврийн төрлүүдийг багтаадаг: ус, газар, агаарын тээвэр (Зураг 3).

A B C

Цагаан будаа. 3. Тээвэрлэлт:а - ус; б - газар; онд - сэргэсэн

Технологи нь мөн заасан чанарын аливаа бүтээгдэхүүнийг бэлтгэх үйлдлүүдийн дарааллыг хэлдэг. Технологийн бүх үйл ажиллагаа дуусч, тэдгээрийн тууштай байдал хангагдаж, үнэн зөв бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх баталгаа бий.

Технологи өөрөө шинжлэх ухааны хувьд хамгийн үр дүнтэй, хэмнэлттэй үйлдвэрлэлийн процессыг боловсруулах, олох аргыг ашиглан физик, хими, биологийн бодис, материалын ялгааг тодорхойлох асуудлыг шийддэг. Маш олон технологи, түүнчлэн үйл ажиллагааны чиглэлүүд байдаг. Арьс нь өөрийн гэсэн онцлог шинж чанартай байдаг. Хүний арьсанд нөлөөлдөг технологиуд бас байдаг (жижиг 4).

А б

Цагаан будаа. 4. Технологи:А - зараа хоол хийх;б - орон сууцыг цэгцлэх

Уншигч. Өөр ямар технологиуд гарч ирж байгааг, тэдгээр нь юу болохыг олж мэдье? (Оюутны төрөл).

Бидний арьс нэгдэж байна, spivozmovnik шинэ мэдээлэл авчрах. Энэ бол бонд гэж нэрлэдэг шиг нулимах технологи байх болно. Эдгээр технологи нь хүмүүст үг, тоо, үг, дүрсийг дамжуулахад зайлшгүй шаардлагатай. Өнөөдрийг хүртэлхарилцаа холбоотелевизийн станцыг өөр аргаар авч явах, цахим шууданИнтернет, радио, утас, факс. Дэлхий эргэн тойрон өөрчлөгдөхөд хүмүүс өөрсдөө өөрчлөгддөг. Үүний зэрэгцээ хүмүүсийн хөдөлмөрийг орлох, цагийг хурдасгах, улмаар материаллаг баялгийг бий болгох шинэ технологи бий болсноор шинэ хэрэгцээ гарч ирдэг. Эдгээр технологийг өнөөдөр гэж нэрлэдэгхарилцаа холбоо.

Бусад гэрийн тэжээвэр амьтдын харагдах байдал сайжирсан нь бас технологитой холбоотой. Хувцас, орон сууцаа арчлах нь бас тусгай технологи шаарддаг. Таны өмнө хэвтсэн гар урчууд биднийг түүнтэй гэрлэхэд тусална. Энэхүү анхны гарын авлагыг анхааралтай уншсанаар та хүмүүсийн хэрэгцээг тодорхойлж, хүмүүсийн амьдралд ч, гэрлэлтэнд ч шаардлагагүй бүтээгдэхүүнийг зохион бүтээх, бэлтгэхэд суралцах болно.

"Технологи" хичээлийн гол ажлуудын нэг бол янз бүрийн мэргэжлийг мэддэг байх явдал юм. Тэдгээрийн нэг нь таны дуртай эрх болж, таны мэргэжил болох боломжтой. Цомуд эхэнд ньБид бүтцийн материалыг боловсруулдаг хүмүүсийн талаар мэддэг бөгөөд энэ нь чухал вирусын үйлдвэрлэл эрхэлдэг ажилчдын мэргэжлийг нэрлэдэг. Боловсруулах үндсэн бүтцийн материал нь металл ба мод байх болно (Зураг 5).

А б

Цагаан будаа. 5. Барилгын материал: a - металл; б - мод

Уншигч. Хэрэв та туслахынхаа технологийн анхны материалыг гайхшруулж байсан бол энэхүү шинэ бүтээгдэхүүнд мод, металл, хүнсний ногоо, нэхмэл эдлэл ашигласанд та гайхсан. "Хөвгүүд зараа оёж, хоол хийх, охидууд төлөвлөж, харж байхын тулд юу хийх вэ?" гэж өөртөө дуулахыг хүсч байна.(Оюутны төрөл).

Гэрлэлтийн үеэр мэргэжлийг хөгжүүлэх боломжтой бөгөөд энэ нь эрэгтэй, эмэгтэй хүмүүсийн аль алинд нь нөлөөлнө. Жишээлбэл, засал чимэглэлчин, плитачин, тогооч, үйлдвэрлэгч гэх мэт.

Уншигч. "Гэрийн эзэгтэй" гэдэг үг нь эмэгтэй угсаатных уу? (Оюутны төрөл).

Манай гэрлэлтийн хувьд гэр бүлийн ноёрхлыг авч явахад эмэгтэй, эрэгтэй аль аль нь буруутай. Өнөөдөр эрэгтэй хүн эхнэрээ иртэл өлсгөлөн, хоол хүнсээр "дүүрсэн" хөргөгчинд суугаад, эмэгтэй нь ванны өрөөний зүлгүүр эсвэл холигч бага зэрэг эвдэрсэн эсэхийг сантехникч эсвэл цахилгаанчинд шалгаж үзэхэд нөхцөл байдал үүсч болно.

Эдгээр хүмүүсийн хүний ​​үйл ажиллагааны талаар мэддэг зүйл нь охид, хөвгүүдийн хувьд ижил биш байх шиг байна. Эмэгтэйчүүдийн гарт ч гэсэн заримдаа зэвэрсэн самар, боолтыг тайлж, цүүц эсвэл онгоцны эсрэг дарах боломжгүй байдаг - баруун гар талд. Хэрэв та өрөөний хаалгыг тогшдоггүй, хаалга тогшдоггүй, эмэгтэй хүний ​​хүч чадал үнэхээр хангалттай. Бид бүгдээрээ өдөр тутмын амьдралдаа эелдэг, нам гүм, ая тухтай амьдрахын тулд гэр бүлийн дэглэмийг хэрхэн удирдаж сурахад эмэгтэйчүүд, эрэгтэйчүүд, хүүхдүүд ч гэсэн буруутай (Зураг 6).

А б

Цагаан будаа. 6. Дотоодын ноёрхлын Ведення:А - зараа хоол хийх;б - орон сууц цэвэрлэх

Ард түмэн ухамсарлаж, хэрэгжүүлэхэд шаардлагатай оюун ухаантай байж л хариуцлагатай шийдвэр гарна. Технологийн эхний хэсгийг дуусгасны дараа бүтээлч төслүүдийг дуусгахад нэгдэх бүтээлч үйл ажиллагааны бие даасан дэмжигч болоорой. Төслийн аргыг ашиглан бид бэлэг хэлбэрээр хэрэгжүүлэх, лангууг (орон сууц) тохижуулах, борлуулах, солилцох зорилгоор сийлбэр хийх технологийг хичээлдээ бэлддэг. Энэ аргын бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг бид хэний хувьд мэддэг. Төсөл эхлүүлэх: хэрэгцээгээ тодорхойлох, даалгавраа товч боловсруулах, анхны санааг цуглуулах, нэг буюу олон санааг боловсруулах, вирус төлөвлөх, бэлтгэх. Төслийн үйл ажиллагааны нэг гол зорилго нь хүмүүсийн хэрэгцээг хангах, тэдний сэтгэл ханамжийг хангах шийдлүүдийг боловсруулах явдал юм. Төсөлд маш олон хувилбар санал болгож байгаа тул одоогийн зах зээлийн бүх хэрэгцээнд нийцсэн нэгийг сонгох нь чухал боловч сонгох нь бас чухал юм. Би санаагаа өнгөлөх болно, бүтээгдэхүүнийг бий болгох технологийн процессыг төлөвлөх, бэлтгэх, хэрэгжүүлэхэд шилжүүлэх.

Арьс ширний төсөл бол таны санааны хэрэгжилт юм. Бид технологийн өндөр түвшинд байж, танд болон таны залгамж халаад ашиг тусаа өгөх нь маш чухал юм.

IV. Практик хэсэг

1. Ажлын байрны зохион байгуулалт

Ажлын байрандаа практик арьс хэрхэн бүтээх талаар суралц. Шулмын хувьд танд хэрэгтэй болно: оёдлын ажилтан, гар урлаач, харандааны хайрцаг, дагалдах хэрэгсэл.

Завдання 1.

Ойлгох заавартай хүснэгтийг өөрчил 1 байгалийн гэрэлд авчирсан, технологийн гэрэлд авчирсан.

Нар, дэлхийн хиймэл дагуул, ой мод, утас, байгалийн зуух, загас, ган, элс, летак, будинок, самбар, лаазалсан загас, морь, гол, хөлөг онгоц.

Хүснэгт 1

Завдання 2

"Технологи хүмүүст юу өгдөг вэ?" гэсэн сэдвээр мини жиргээ бичээрэй.

В.Пидсумковагийн хэсэг

Використан дахь үзэл бодлоо илэрхийлэхийн тулд мини-твир уншиж сур одоогийн технологи. Шовх үзүүртэй өгзөгийг шинжилж, харьцуулна. Багш нь өдөр тутмын амьдралдаа янз бүрийн технологийг ашиглах, мэргэжлийн салбарт тавигдах шаардлагыг тайлбарлаж, зөв ​​төрлийг үнэлдэг. Өөрийн хүсэл сонирхолд нийцүүлэн технологи эзэмшсэн оюутнууддаа амжилт хүсье.

Шинэ үгс! Технологи, харилцаа холбоо, эрэлт хэрэгцээ, бүтээлч байдал

1. Удахгүй болох хичээлийн бэлтгэл.

Дараагийн хичээлээр та дизайны үндэс, төслийн үндсэн бүрэлдэхүүн хэсгүүдтэй үргэлжлүүлэн танилцах болно. Загварын үйл явцын өдөр тутмын ач холбогдлын талаар шинэ мэдлэг олж авах.

2. Гэрийн тохижилт:

2). Виконати №1 бүтээлч ажилчдад зориулсан практик үйлдвэр.

3). "Хүмүүс, санаа, технологи" сэдвээр илтгэл бэлтгэх

3. Ажилчдыг цэвэрлэх, дүн тавих.

Нэмэлт 1

Ствержюю Узгожено

“___”__________200__р. "__"_______200__-ны өдрийн __ дугаар протокол

"___"__________200__г

ЗААВАР №.

“Технологи” оффис дахь аюулгүй ажиллагааны дүрэм

Технологийн оффисын ажил нь зөвхөн үндсэн оффис төдийгүй үндсэн цех учраас маш их бэрхшээлтэй холбоотой байдаг. Энд вандан сандал, тоног төхөөрөмж, өргөст болон зүсэх хэрэгсэл, түүнчлэн 220 В ба 380 В хүчдэлийн цахилгаан хангамж байрладаг бөгөөд энэ нь мэдээжийн хэрэг аюулгүй байдлын эх үүсвэр юм. Ажлын дараалал нь үргэлж буруутай байдаг; шинэ технологийн процесс дуусах хүртэл энэ үйл явцад шаардлагатай байхаар бэлтгэсэн багаж хэрэгсэл. Өөрийгөө гэмтээхгүйн тулд эсвэл найздаа гэмтэл учруулахгүйн тулд зүсэх, цохих, цохих, чичиргээ хийх, багаж хэрэгсэл, ширээний тавцан ашиглах зэрэг багаж хэрэгслийг болгоомжтой харьцах шаардлагатай.

Ихэнх осол нь ажилчдын тэнцвэргүй байдал, үл хүндэтгэсэн байдлаас үүдэлтэй байдаг. Уурлаж байна хууль бус дүрэм, Виконання нь ямар төрлийн ажил хийж байгаагаас үл хамааран ажилчин бүрт заавал байх ёстой.

1. Хөшигний ард гарсан мэдээнүүд.

1.1. Технологийн өрөөний бүх ажил уншигчийн хатуу хяналтан дор явагддаг.

1.2. Нэгж бүрд ажлын ширээ эсвэл ажлын ширээн дээр байнгын ажлын байр, иж бүрэн хэрэгсэл, дагалдах хэрэгслийн хамт хуваарилагдсан.

1.3. Өмнө нь Аюулгүй ажиллагааны арга барилын сургалтанд хамрагдсан оюутнуудад робот ашиглахыг зөвшөөрдөг; зарим төрлийн роботуудад элсүүлэхийг хориглосон боловч зааварчилгааны дэвтэрт гарын үсэг зурсан байна.

1.4. Оффист ганцаараа ажиллахыг эрс эсэргүүцдэг, учир нь золгүй явдал тохиолдвол хохирогчдод туслах хүн байхгүй болно.

1.5. Ажилчин нь язгууртныг хариуцдаг бөгөөд оффисдоо гал унтраагч, анхны тусламжийн хэрэгсэл байдаг бөгөөд тэдгээрийг цэвэрлэхэд ашигладаг.

2. Оффис дээр аюулгүй ажиллах дүрэм.

2.1. Ажлын ширээ (ажлын ширээ) нь цэвэр, эмх цэгцтэй байх ёстой бөгөөд гоёмсог эд зүйлсээр дүүрэхгүй байх; Цүнх, цүнх зэргийг тусгай өлгүүр дээр ширээн доор байрлуул.

2.3. Энэ төрлийн ажлын аюулгүй ажиллагааны арга барилыг эзэмшээгүй бол та ажилдаа орж чадахгүй.

2.4. Комбинезон (халат, хормогч, ханцуй, толгойн хувцас) нь сул үзүүртэй, хэтэрхий сул биш байгаа эсэхийг шалгаарай. Ажил эхлэхийн өмнө тэдгээрийг авах шаардлагатай. Толгойнхоо доор үсээ ав.

2.5. Зөвхөн заасан үйлдлийн дарааллын дагуу гүйцэтгэсэн багшийн өгсөн даалгавруудыг гүйцэтгэнэ. Ажлын байрныхаа зөв байдлыг хянаж, өөрийгөө байнга хянаж байгаарай.

2.6. Багшийн зөвшөөрөлгүйгээр верстатаар явж болохгүй. Өөрийнхөө мэддэг эдгээр багаж, тоног төхөөрөмж, төхөөрөмж, аюулгүй байдлын хэрэгсэлтэй танилцаарай. Харанхуй дэлгэцийн хар дэлгэцийн харанхуй нүдний шилний Pratsyuvati.

2.7. Шалтгаануудын улмаас бага ашигтай хэрэгсэл, vikoristovvat його ашигла.

2.8. Багаж хэрэгслийг ажлын ширээн дээр байрлуулж, тэдгээрийг амархан удирдаж, технологийн процесст ямар нэгэн долгион, гэнэтийн сүйрэлгүйгээр үйл ажиллагааг гүйцэтгэх боломжтой. Өөрийгөө байнга хянаж бай.

2.9. Даршилсан гадаргуугийн зөөлөн байдал, ирний хурц байдлыг гараар шалгаж болохгүй. Завсарлагааны үеэр зүсэх, өргөстэй, зүсэх багаж хэрэгслийг таны өмнө шулуун байхаар байрлуул.

2.10. Вандан сандал дээр ажиллахын өмнө ажлын хэсгийг найдвартай бэхлэх хэрэгтэй. Өөрийн эзэмшдэг багажаа ажлын ширээ, ажлын ширээний ирмэг дээр бүү байрлуул. Та дээлийнхээ дотор талд өргөст болон зүсэх багаж тавьж болохгүй.

2.11. Ажлын ширээнээс (ажлын ширээ, ажлын ширээ) хуссан болон thyrsus-ийг тусгай сойз-шошгоноор цэвэрлэ. Хөдөлгүүрийг дахин боосоны дараа л вандан сандал дээрх хусуурыг зайлуулна.

2.12. Цагийн турш ярих хэрэггүй, анхаарал сарниулах хэрэггүй, гуравдагч этгээдийн үйл ажиллагаанд бүү оролц. Ажлын ширээ засах шаардлагатай үед багаж хэрэгслийг ажлын байранд хадгална.

2.13. Та цахилгаан тоног төхөөрөмжийг зохих зааваргүйгээр ажиллуулж чадахгүй. Асаалттай үед та металл зүйлд хүрч чадахгүй.

2.14. Нойтон гартай цахилгаан хэрэгсэл, түүнчлэн нүцгэн арьсанд сум үлдээдэг гэмтэлтэй төхөөрөмжтэй холбоо барихаас зайлсхий.

2.15. Орон нутгаа мэддэг, гал унтраагч, анхны тусламжийн иж бүрдлийг мэддэг байх шаардлагатай.

2.16. Аюулгүй ажиллагааны дүрэм зөрчсөн, гэмтсэн бүх тохиолдлын талаар багшид мэдэгдэнэ үү.

Зааварчилгааг оруулсан болно:

толгой оффис____Борових В.П.

Нэмэлт 2

Ствержюю Узгожено

НЗДТГ-ын 9-р лицей сургуулийн захирал PC-ийн 9-р лицей сургуулийн дарга

Zhigulska I.V _________ Садикова С.Л.

“___”__________200__р. Протоколын дугаар___төрөл “__”_____200__r.

"___"__________200__г

ЗААВАР №.

Мужааны ажилд зориулсан хамгаалалтын тоног төхөөрөмж

1. Мужааны ажлын ширээ:

1.1. Вандан сандлын урд болон хойд хавчаарыг хэт чангалах боломжгүй;

1.2. Та вандан сандлын залгуур дахь шаантагуудыг алх ашиглан дээш доош хөдөлгөж болно;

1.3. Ирмэг болон хавчааруудын дагуу алх (алх) -аар цохих боломжгүй;

1.4. Хутганы тагийг зүсэх хэрэгслээр гэмтээхээс хамгаалсан байх ёстой;

1.5. Ажил дээр шаардлагагүй зүйл, шаардлагагүй багаж хэрэгсэл байгаа нь таны буруу биш;

1.6. Ажил дууссаны дараа сойзоор ажлын ширээнээс хуссан хэсгийг зайлуулах шаардлагатай.

2. Хэсгийн тэмдэглэгээ:

Бэлэн бүтээгдэхүүн нь сандал дээр заасан хэмжээ, хэмжээстэй тохирч байгаа тул тодорхой болно.

2.1. Хурц цоорхойг арилгахын тулд багажийг зөв засах, ажлын байрлалыг тохируулах, бүх үйлдлийг үнэн зөв хийж, өөрийгөө байнга хянах шаардлагатай;

2.2. Нарийвчилсан мэдээллийг тэмдэглэх нь энгийн бөгөөд хурц үзүүртэй харандаа шаарддаг;

2.3. Зүсэх үед бэлтгэлийн өмнө загварыг сайтар дарах ёстой;

3. Мужааны хутгаар хөрөөдөх:

3.1. Ажлын хэсгийг хөрөөдөхөөс өмнө слайдыг зөв суулгаж, ажлын ширээн дээр найдвартай бэхлэх;

3.2. Ердийн, хурц үзүүртэй файлаар хөрөөдөх;

3.3. Хөрөөдөж байхдаа файлыг хазайлгахыг бүү зөвшөөр, даавууг мушгих, урахгүйгээр файл эсвэл төмөр хөрөөтэй ажиллах;

3.4. Файлыг шүдээ урдуур нь вандан сандал дээр тавь;

3.5. Та хөрөөний ирийг хуруугаараа шулуун болгож чадахгүй. Энэ модны хувьд ялгуусан баар, тусгай зогсоол хийх;

3.6. Та зүүн гараа хөрөөний ирэнд ойртуулж болохгүй;

3.7. Мужааны вандангаас хусуурыг сойз эсвэл хусуураар аваарай.

4. Төлөвлөлт:

4.1. Ажлын хэсгийг вандан сандал дээр найдвартай бэхлэх;

4.2. Ажлын цагаар модон шаантаг ашиглан зүсэх хэрэгслийг хусахаас цэвэрлэх шаардлагатай;

4.3. Онгоцыг сайтар хурцалсан хутгаар ашиглах;

4.4. Ажлын явцад тайрсан гадаргуу нь тэмдэглэгээний шугамаас доош унахгүй байхыг баталгаажуулах шаардлагатай;

4.5. Хагарсан гадаргуугийн зөөлөн байдал, модны хурц байдлыг гараараа шалгах боломжгүй;

4.6. Ажлын завсарлагааны үеэр төлөвлөлтийн хэрэгслийг урд талын зүсэлтийн ирмэг дээр байрлуулах ёстой.

5. Урт:

5.1. Нүхийг өрөмдөхийн өмнө мужааны вандан сандал дээр ажлын хэсэг болон тулгуур хавтанг найдвартай бэхлэх шаардлагатай;

5.2. Чак дахь өрөм нь найдвартай, гажуудалгүйгээр бэхлэгдсэн;

5.3. Эргүүлэлтийг багасгах, өрөмдлөгийг өөртөө чиглүүлэх боломжгүй;

5.4. Ашиглалтын явцад өрмийн тэжээл нь гөлгөр, гөлгөр байх ёстой;

5.5. Ротари (өрөмдлөгийн) зогсолт ба өрөмдлөгийн төгсгөлд даралт нь бага, бариулын боодол нь том;

5.6. Чипсийг аяганы гадаргуугаас үлээж болохгүй, тэдгээрийг тусгай сойзоор арчиж хаях ёстой.

5.7. Өрөмдлөг эсвэл өрөмдлөгийг урд талын өрөмтэй ажлын ширээн дээр байрлуул.

6. Дугуйн дээр холбох хэсгүүд:

6.1. ажил нь зөвхөн алх нь сайн тогтоосон, шаантаг бариул, vikorystuvat Yogo эрэлт хүлээн зөвшөөрөх нь хийж болно.

6.2. Ашиглалтын явцад алхыг бариулын чөлөөт үзүүрээс 20 – 30 мм (2 – 3 хуруу) боолтоор таслах ёстой;

6.3. Ажлын ширээний ирмэгээс мужааны алхыг зайлуулах боломжгүй;

6.4. Та алх барьдаг хүний ​​ард зогсож чадахгүй;

6.5. Цэцгийн толгойг цохиж, цохилт нь цэцэг бүхэлдээ цохиулж, нисч, гулзайлгахгүй байх;

7. Өөрөө өөрөө түншдэг эрэг ашиглан эд ангиудыг холбох:

7.1. Шургийн толгойн үүрэнд яг хүрэхийн тулд та зөвхөн мушгиагаар чангалах хэрэгтэй;

7.2. Шураг нь хэсгийн гадаргуу дээр шулуун зүсэлтийн доор шурган байх ёстой;

7.3. Боолтыг чангалахдаа боолтыг гараар зурж болохгүй;

7.4. Эд ангиудыг нугалахдаа эвдэрсэн үүртэй эрэг ашиглаж болохгүй;

7.5. Машины тос эсвэл тосоор бүрсэн эрэг шураг нь хэсэг рүү шургахад хялбар байдаг;

7.6. Шургийн толгой дээрх хонхорхойг зүлгүүр эсвэл файл ашиглан жигд арилгах ёстой.

8. Цавуугаар холбох хэсгүүд:

8.1. Эд ангиудыг наах ажлыг зөвхөн доторлогоо дээр хийх ёстой;

8.2. Халуун цавуутай саванд гараа бүү хүр;

8.3. Ажлын цагаар гарын арьсанд цавуу орохгүй байх шаардлагатай;

8.4. Дараа нь гараа амтат гараараа угааж, алчуураар арчих хэрэгтэй.

9. Виробуудын гадаргууг зөөлрүүлэх:

9.1. Тохиромжтой, сайн суурилуулсан бариулаар арчигчийг цэвэрлэх;

9.2. Ажиллаж байхдаа зүүн гарын хуруугаараа файлыг залгиж болохгүй;

9.3. Чичиргээний гадаргуу дээрх жигд бус байдлыг арилгахын тулд багажийг хэрэглэсний дараа үрэлтээр цэвэрлэнэ;

9.4. Амбаартай болгоомжтой харьцах шаардлагатай. Та үүнийг хувцас, гарын арьс, биедээ үрэхийг зөвшөөрч болохгүй;

9.5. Ажил дууссаны дараа хайрттайгаа гараа сэгсрэх нь зайлшгүй юм;

9.6. Гадаргуугаас утас ба нунтаглах хөрөөг тусгай сойзоор зайлуулах шаардлагатай.

10. Модон дээр Випалювання:

10.1. Цахилгаан уураар жигнэх ажлыг зөвхөн багшийн зөвшөөрлөөр хийх бөгөөд зөвхөн зохих тоног төхөөрөмжөөр ашиглах;

10.2. Ажлын дараа цаг тутамд талбайг агааржуулах;

10.3. Энэ цагт та үзэг дээр хэт их ачаалал өгч чадахгүй. Мөрний төгсгөлд үзэг нь хүүхдээс огцом өргөгдөх ёстой;

10.4. Ажлын завсарлагааны үеэр бидний ур чадвараас бүү татгалз;

10.5. Гал унтраах газарт ойрхон байх шаардлагагүй. Шарсан өдний цэг мэт гар, хувцсаа арчил.

11. Эвлүүрээр арчих:

11.1. Найдвартай бэхлэгдсэн, лавлагаа бариултай эвлүүлдэг хөрөө, овоохойтой ажиллах;

11.2. Товойлгон хүснэгтийг verstat дээр найдвартай бэхлэх;

11.3. Файлыг эвлүүрийн хүрээнд найдвартай бэхлэх;

11.4. Зүсэх үед хурц ирмэгийг эвлүүрээр огтолж болохгүй, ажлын хэсэг дээр доош гулсуулж болохгүй.

12. Виробын лаккваци:

  1. Усанд орохдоо тухайн газрыг агааржуулах;
  2. Халаалтын хэрэгслийн ойролцоо савыг бүү байрлуул;
  3. Сэтгэл дундуур байгаагаа арилгахын тулд лакны үнэрийг бүү үнэрлээрэй;
  4. Биеийн нээлттэй хэсгүүдэд лакыг өвөрмөц байдлаар хэрэглэх;

12.5. Дараа нь хайртаасаа гараа болгоомжтой аваарай.

13. Модон сийлбэрийг сайжруулах:

13.1. Зүсэх элементүүдийг огтлох үед багажны өмнө гараа хүрч болохгүй;

13.2. Ул мөрийг хурц үзүүртэй багажаар эмчил. Доод хүрээ, ядаж модыг нь солих нь шоронд муу

Зааварчилгаа:

Толгой оффис ___________ Борович В.П.


Мета: Дагалдах хэрэгслийг оёх аргыг боловсруулах замаар оюутнуудын үйл ажиллагааг зохион байгуулах. Даалгавар: 1. Оюутнуудад "тавилга" гэсэн ойлголт, түүний төрлүүдтэй танилцах; navchiti vikonuvati засвар odyagu. 2. Бие даасан оюун ухаан, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх. 3. Vihovvat гоо зүйн амттан, хүндэтгэл; праци, нямбай байдал, энэрэнгүй байдлын соёлын ур чадварыг хавчих.


Охин буруутай ч охайн хувцас нь дандаа цэвэрхэн. Хувцасыг байнга хатгаж байх шаардлагатай: Заслах, хатгах, оёх ... Оёдлын утаснуудын засвар, сайжруулалт таны ачаар онцгой зүйлсийг санаарай. Энэ нь холбох хэрэгсэл дээр оёж, хувцасыг зөв засах нь чухал юм.




Жаахан түүх... Оёдлын дагалдах хэрэгслийн түүх хувцас гарч ирсэн тэр мөчөөс эхэлдэг. Үгүй бол оёдлын хэрэгсэлгүй байсан ч хувцас оёх боломжгүй: оёдол хийхэд утас хэрэгтэй, бөмбөлгүүдийг нь даавууны үйл ажиллагаанд шаардлагатай, гялтгануур, зах нь гоёл чимэглэл, өвөрмөц байдалд ашиглагддаг.




Эхний холбох хэрэгсэл нь үнэхээр чухал юм. Эртний хүмүүс гудзикийн оронд хувцасныхаа хаягдлыг мөчрийн өргөс, амьтны гогцоо, гинжээр уядаг байв. Эртний Египтэд тэврэлт ашигладаг байсан бөгөөд нэг хувцасны нээлхийд өмсөж, нөгөөд нь үүссэн, эсвэл үзүүрийг нь зүгээр л холбодог байв. Худзикийн буруутан нь хэн бэ гэдэг нь тодорхойгүй байна: зарим нь Грек, Ромчууд гэдэгт үргэлж итгэлтэй байсан бол зарим нь Худзикууд Азиас ирсэн гэж үздэг. Зааны соёогоор хийсэн өмхий үнэр үнэртэв. Гудзик Застибка руу явах тухай анхны оньсого нь 3-р мянганы үеэс эхэлдэг. МЭӨ Ихэнхдээ үсгийн зүүлт, эртний бяцхан хүүхдүүдтэй хүмүүс оёдлын зориулалттай 2 нүхтэй дугуй бэхэлгээ хийдэг байв. Энэ баримтыг археологийн судалгаагаар баталжээ. Анхны дуугарагчдыг сойз, төмрөөр цохисон.


Төрөл бүрийн хэлбэр, хэмжээ нь гайхалтай юм: мөр, лийр хэлбэртэй, тэгш өнцөгт, эзэлхүүнтэй, хавтгай эрүү нь жижиг байж болох тул тэдгээрийг оёх нь нэг цаг хүртэл оёх шаардлагатай бөгөөд маш том хэмжээтэй тул ямар ч хувцасны гол элемент болжээ. . Амны өргөн нь зөвхөн 13-р зуунд гарч эхэлсэн. 5-р сараас 18-р зуун хүртэл энэ нь эд баялаг, эрхэмсэг зан үйлийн шинж тэмдэг байв: хаад, язгууртнууд алт, мөнгө угаах боломжтой байв. 18-р зууны эхэн үед гудзикийг металл болон хэвлэл мэдээллийн хэрэгслээр хийж эхэлсэн боловч 19-р зууны эцэс хүртэл гудзки нь маш үнэтэй бүтээгдэхүүн байсан тул нэг хувцсыг нөгөө хувцас руу сольдог байв.


Тэдний онцлог шинж чанаруудын дагуу гудзики нь цув, цагаан цув (хөнгөн хувцасны хувьд), тусгай хувцас гэж хуваагддаг. Гудзики нь янз бүрийн материалаас бэлтгэгдсэн: хуванцар, металл, мод, сойз, эвэр, хясаа гэх мэт. Гудзик нь янз бүрийн загварт хуваагддаг: шүргэхгүйгээр, шүргэх (малюнка, металл эсвэл арьсан бүрээстэй, бичээстэй). Гудзики хаалганы цаана (двома, чотирма) болон өртөөн дээр шуугиж байна. Тэдгээрийг үндсэн материал, нэмэлтүүдийн өнгөнөөс сонго.




Гудзик даавууг таван оёдолоор бүрхэх хүртэл хувцасыг хажуугаар нь хөнгөн оёх хүртэл. Учир нь дээд одягу Gudzik robblet na stіytsi ("nіzhtsi"). Даавууны зузаанаас хамааран "хөл"-ийн өндөр нь 0.1 - 0.4 см байж болно.Үзүүрийг илүү сайн бэхлэхийн тулд та зайны хэсгийг даавуунаас эсвэл хүрээний мушгирсан талаас үзүүрийн доор мушгиж болно. 40, 50 утастай сүүлийг нь хоёр нугалж оё. Утаснууд нь дэрний оёдол гэх мэт даавууны өнгө аястай, эсвэл нүхнийх шиг оёдлын аяыг тааруулахаар сонгогддог.




Бэхэлгээ гэхээсээ илүү гоёл чимэглэл, тэмдэгтээр чимэглэсэн товч, товч маягийн эд зүйлсийг МЭӨ орчмын Энэтхэгийн хөндийн соёл иргэншлээс, мөн Хятадын хүрэл зэвсгийн үед (МЭӨ ойролцоо) болон Эртний Ром. Викорын хясаагаар хийсэн товчлуурыг МЭӨ 2000 он хүртэл Индусын хөндийн соёл иргэншилд гоёл чимэглэлийн зориулалтаар ашиглаж байжээ. Товчнууд нь геометрийн хэлбэртэй байв. Бэхэлгээний гогцоо бүхий функциональ товчлуурууд 13-р зуунд Германд анх гарч ирэв. 13-14-р зууны үед Европт маш хүнд байсан бүсэлхийн орчимд гэнэт өмхий үнэр тархаж эхлэв.


Товчлуур нь суурь (үсний засалттай) болон давхарга (пүрштэй) болж эвхэгддэг. Товчнууд нь янз бүрийн хэмжээ, хэлбэрээр чичирдэг. Өнгөний цаанаас өмхий үнэр нь даавуун дээр хамгийн их харагддаг. Бөмбөлөгний өлгөөтэй даавуунд тэврэлтийн дотор талаас товчлууруудыг оёж, арьсны нүхэнд нэг удаад гурван оёдол хийнэ. Суурь нь дээд ирмэгийн атираат талаас (оёдол урд талаас нь харагдахгүй), давхаргыг оёдлын доод ирмэгийн урд талаас нь оёдог.







Хак, гогцоонууд 14-р зуунд төрсөн. Англид. Өмхий үнэр анхнаасаа илт харагдаж байсан ч тэр даруйдаа тийм ч хурц биш байв. Энэ төрлийн гар ханцуйвч нь Дундад зууны эхэн үед хамгийн хүчтэй байсан бөгөөд сул хувцсыг өмссөн бэлхүүсээр сольж, даавууг дүр төрхөөр нь тааруулж, хамгийн бага хэмжээгээр тохируулдаг байв. Энэ алхамыг араагаар бэхэлсэн. Эмэгтэйчүүдийн даавуун дээрх тэдний тоо заримдаа хэдэн зуун байдаг. Цаг хугацаа өнгөрөхөд өмхий үнэр хэмжээ нь өөрчлөгдөж, улам бүр тархаж эхлэв.









Нэгдүгээрт, 19-р зуунд Леонард Жудсон олон хүний ​​хувьд тасралтгүй, автоматаар зогсолт хийж байсан ч 19-р зууны хүмүүс энэ санааг ойлгоогүй тул олон төрлийн дарс авч чадаагүй байж магадгүй юм. Бэхэлгээний цоож, цахилгаан товчийг зөвхөн манай цахилгаан товчны өмнөх загварууд гэж нэрлээгүй, учир нь энэ нь 1913 оны танил хэлбэрээр гарч ирсэн бөгөөд тэр мөчөөс эхлэн түүний үйл ажиллагааны зарчим өөрчлөгдөхгүй. Гэвч үйлдвэрлэгчид энэ төхөөрөмжийн хүч чадалд тэр даруй итгээгүй бөгөөд арван жилийн дараа зогсолт-blinka өргөн хүрээг хамарч эхлэв.
Тэврэлт нь урт удаан түүхтэй. Хүснэгт нь хүний ​​ой санамжтай адил хуучин юм. Эрт дээр үеэс хүмүүс бүс, бүс зүүж ирсэн. Та тэврэлтгүйгээр хийж чадахгүй нь тодорхой байна. Хэдийгээр бүс, ороолтыг зангилаа эсвэл энгэрийн зүүгээр бэхлэх боломжтой боловч тэврэлтгүй бүсийг бэхлэх боломжгүй. Анхнаасаа бүдүүн ширхэгтэй хөшгийг бараан савхин, савхин эсвэл гогцоотой тэврэлтээр дуусгах шаардлагатай байв. Дараа нь, онд Хүрэл зэвсгийн үе, үнэтэй хүрэл горхи гарч ирэв.Тэд одоо бүр илүү үнэтэй тэврэлт болжээ.






Хэрэв холбох хэрэгсэл ашиглах боломжгүй бол тэдгээрийг солих шаардлагатай. Ажиллаж байхдаа даавуунд зүсэлт хийхгүйн тулд болгоомжтой, болгоомжтой байх хэрэгтэй. Үүний тулд гогцоо хайчлах хутга эсвэл хурц үзүүртэй жижиг хутга хэрэглэнэ. Хувцасыг засахдаа хайч, толгой, зүү, элсээр аюулгүй ажиллах дүрмийг санаж, дагаж мөрдөөрэй.



Хичээлийн тэмдэглэл

Зүйл: технологи _ Анги: 6 "d"

Хичээлийн сэдэв: “Мод огтлох урлаг. Модон сийлбэр. Модон сийлбэрийн төрлүүд, тэдгээрийн технологи ».

Ангийн онцлог: 5

6 "г" анги нь 19 хүнтэй. Анги нь найрсаг, практик, бүтээлч. Амжилтын түвшин - 100%. Шинжлэх ухааны олон төрлийн уучлал. Команд нь үүрд дахин байгуулагдах болно.

Зорилго:

Техникийн үндсэн нэр томьёог цээжлэх сэтгэлгээг бий болгох ("мод сийлбэр", "хавтан хайчлах", "сийлбэрийн элементүүд"), оюутнуудын техник, нэр томъёоны санг баяжуулах;

Геометрийн хуваагдлын үндсэн элементүүдийн тэмдэглэгээ, тэмдэглэгээний үндсийг томъёолох;

Бүлгийн ажил, хүлээцтэй байх замаар харилцаа холбоо, болгоомжтой байх, харилцааны соёлыг хөгжүүлэх;

Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Нарийвчлал, багаж хэрэгсэл, материалтай болгоомжтой харьцахыг онцлон тэмдэглэ.

Обладнання:

Техникийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл: компьютер, медиа проектор.

Дэлгэцийн дууны туслах хэрэгслүүд: Power Point танилцуулга

Бэлтгэх, үеийг таслах

Дидактикийн хувьд аюулгүй:

Подручник: Технологи: 6-р ангийн сурагчдад зориулсан Подручник бүдэгрүүлэх гэрэлтүүлгийн суурилуулалт(Хөвгүүдэд зориулсан сонголт). Ред. В.Д. Симоненко. - М: Вента-Граф, 2009.

Сургалтын болон технологийн газрын зураг.

Дадлага хийх объектуудын зураглал. Оюутнуудад зориулсан технологийн газрын зураг.

Сурах аргууд:

  • : аман, шинжлэх ухаан;
  • Сурагчдын танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны түвшинд:- хагас цагийн хайлт;
  • : цагийн, практик

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэрүүд:Хувь хүн, хамт олон, бүлэг.

Хичээлийн бүтэц:

  1. Зохион байгуулалт, урам зориг өгөх мөч -3 мин.
  2. Мэдлэгийг шинэчлэх-7 xv.
  3. Шинэ үндсэн материалын хөгжил - 30-р зуун.
  4. Практик ажил (шинэ үндсэн материалыг бэхжүүлэх) – 35хв.
  5. Уутны тохиромжтой байдал -15хв.
  1. Зохион байгуулалт, урам зориг өгөх мөч

Зорилго: анхны үйл ажиллагаанд сэтгэл хөдлөлийн сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Үйл ажиллагаа

учнив

Багшийн үйл ажиллагаа

Анхаарна уу

Хичээл эхлэхээс өмнө бэлэн байдлын талаар мэдэгдээрэй.

Сайн уу залуусаа.

Хичээл эхлэхээс өмнө бид таны бэлэн байдлыг шалгах болно: ажлын хувцас, оёдол, захирагч, чидун байгаа эсэх.

Ажлын өдрүүд Черговь.

  1. Мэдлэгийг шинэчлэх

Зорилго:

Үйл ажиллагааны сурсан арга барилыг шинэчлэх, шинэ мэдлэг олгох хангалттай урамшуулал;

Анхан шатны туршилтын өмнө оюутнуудыг урамшуулах;

Практик зорилгоор сургаал, хичээлийг бие даан боловсруулах оюун ухааныг бий болгох.

Арга зүй: dzherel otrymannya мэдэх ард : аман, шинжлэх ухаан.

Үр дүн:

Хоол тэжээл, використ, вирусын үрийн төрлүүд байдаг;

Урьдчилан таамаглаж эхлэх, үйл ажиллагааны төлөвлөгөө гаргах;

- бусдын хэлийг сонсож, ойлгох;

Оюутнуудын үйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа

Анхаарна уу

Оюутнуудын төрлүүд

Энэ бол Зошитигийн хичээлийн бичлэг юм.

Хичээлийн зорилго.

Надад хэлээч, тэр биднийг хамгийн ойр дотны хүмүүстэйгээ хэрхэн ариунаар шалгадаг вэ? 2015 он Хятадын хуанлийн ард ямар амьтад байдаг вэ?

Зургийг хараад Yalink тоглоом бэлтгэхийн тулд ямар үйлдлийг сурах хэрэгтэйг надад хэлээч?

Хичээлийн сэдвийг томъёол.

Асуултыг уншина уу. Та ангидаа алийг нь хармаар байна?

  1. Ямар төрлийн хуваагдал байдаг вэ?
  2. Модон сийлбэр хэрхэн үүссэн бэ?
  3. Модон сийлбэр хийхэд ямар багаж хэрэгтэй вэ?
  4. Модыг аюулгүйгээр сийлэх зөв арга юу вэ?

Хичээлийн зорилгын талаар та юу гэж бодож байна вэ?

Эдгээр нь хичээлийн ажлын үндсэн үе шатууд байх болно.

Хичээлийн бүх үе шатыг харуулсан өөрийгөө үнэлэх картыг ашиглан ажлаа үнэл.

Дууны хэв маягийн судсыг чимэглэх уламжлалын тухай

Слайд №1

"Ялинкова тоглоом"

Слайд №2

Сэдэв: Модон сийлбэр.

1. Модон сийлбэрийн түүх, төрлүүдийг уншина уу.

2. Туршилт хийх багаж хэрэгсэл, аюулгүй ажиллагааны дүрэмтэй танилцах.

3. Мод урлаж сур.

  1. Шинэ материал боловсруулах

Зорилго:

Шинэ мэдлэгийн далд шинж чанарыг тодруулах.

Арга:

оюутнуудын үйл ажиллагаанд бие даасан байдал, бүтээлч байдлын түвшнээс давсан : цагийн дуу.

Үр дүн:

"Модон сийлбэр" гэсэн утгыг бие даан танилцуул.

Модон сийлбэрийн түүх, модон сийлбэрийн төрлүүдтэй танилцах;

Ажлын дарааллыг тодорхойлох

Олж авсан үнэ цэнийг үнэлэх (тусгай утгууд дээр үндэслэн).

Төлөвлөгөөг дагаж мөрдөх;

анхны материал дээр үндэслэн таамаглал дэвшүүлэх;

Өөрийгөө үнэлэх чадварыг бий болгох;

Технологийн газрын зургийг дагаж мөрдөх;

Мэдлэгийн системдээ анхаарлаа төвлөрүүл (мэдлэг/мунхаглалын хил хязгаар гэсэн үг);

Та шаардлагатай мэдээллийг мэдэж, харах;

- Өөрийн бодлоо хангалттай нарийвчлалтай, нарийвчлалтайгаар тэмдэглэ.

Оюутнуудын үйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа

Анхаарна уу

Даалгавруудыг хосоор нь хий.

Хүчтэй бодлын Висловування.

Зошита дахь томилгооны тэмдэглэл.

Слайдын тойм

Төрөл бүрийн зүслэгийн будааны онцлог шинж чанаруудын үнэ цэнэ

Оюутнуудыг сонсох

Оюутнуудыг сонсох

"Модон сийлбэр" гэж юу вэ?

Өнгө өнгийн хуваалтуудын өнгийг гайхшруулж, утгыг томъёолохыг хичээ

Дахин баталгаажуулах.

"Довидник" нь модон сийлбэрт зориулсан ийм онцгой загвартай тул таныхтай харьцуулаарай. Та хайртай хүндээ юу худлаа хэлээгүй вэ?

- Хичээлийн дараагийн үе шат юу вэ?

Усан үзмийн талбайн түүхтэй танилцацгаая.

огтлох I төрөл

Ялинка тоглоомыг ямар төрлийн чимэглэлээр чимэглэхийг хэлж чадах уу?

Геометрийн зүсэлт үүсгэх хэрэгслийн тухай яриа

-Хоёулаа довтолгооны шат руугаа орцгооё. ДЭМБ?

Виконниан нядалгааны дүрэм:

1 зохион байгуулалт

Дахин баталгаажуулах

2 алхам

Робот техникийг үзүүлэх

Слайд №3

Модон сийлбэр-

Слайд №3

"Задаргааны түүх"

Слайд №4

"Модон сийлбэр үзэх"

Слайд №5

Цэцэг нь геометрийн хэв маягаар чимэглэгддэг.

Слайд №6 "Үе мөчрийг таслах"

"Зүсэх цагаан толгойн элементүүдийн зохион байгуулалт"

Слайд №6

« Геометрийн хуваагдлын цагаан толгойн элементүүдийн өөрчлөлтийг хүлээн зөвшөөр"

  1. Практик робот

Зорилго:хэвлэх, модон сийлбэр хийх ур чадвар.

Аргаоюутнуудын үйл ажиллагаанд бие даасан байдал, бүтээлч байдлын түвшнээс давсан : практик.

Үр дүн:

Виконати хичээл заахдаа илүү практик байдаг;

Бүртгэгдсэн төлөвлөгөөг дагаж мөрдөх (технологийн зураг);

Өөрийгөө хянах дасгал хийх;

Аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөөрэй.

Оюутнуудын үйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа

Анхаарна уу

Технологийн газрын зурагтай ажиллах

Ажлын дарааллыг нэрлэ:

Технологийн газрын зургийн ард хичээл дээр хийгдэх үйлдлүүд байна.

  1. зохион байгуулалт
  2. вирусжилт

Сурагчид t.b-ийн дүрмийг тайлбарлана.

Таны ширээн дээр робот судалгааны бүх үйл явцыг дүрсэлсэн технологийн газрын зураг байна.

Харж, ажлын тууштай байдлыг хараарай.

Вивченнягийн дүрэм, б. Виконанна задралын үеэр.

1. Геометрийн хуваагдлын цагаан толгойн элементүүдийн Виконати зохион байгуулалт

2. Багажны үйлчилгээний чанарыг шалгах

Практик роботуудын Виконання.

5. Анги дахь үйл ажиллагааны тусгал

Зорилго:Анхны үйл ажиллагаа ба үр дүнг харьцуулах, түүний үйл ажиллагааны түвшинг тогтоох.

Үр дүн:

Үйл ажиллагааны арга ба үр дүнгийн хооронд холбоо тогтоох.

Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг нэмэгдүүлэх;

хичээл дээрх үйл ажиллагааны үнэлгээ өгөх;

Аль хэдийн олж авсан болон олж авах шаардлагатай байгаа зүйлсийг харж, мэдээлэх;

- Өөрийн бодлоо хангалттай нарийвчлалтай, нарийвчлалтайгаар тэмдэглэ.

Ажилчдын байрыг цэвэрлэ.

Үнэлгээний карт ашиглан ажлынхаа өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг нэмэгдүүлээрэй.

Өөрийгөө хүндэтгэх

Таны ширээн дээр ажлын үнэлгээний картууд байна.

Ажлаа өөрөө дүгнэж, үнэлгээ өгнө үү.

Ажлын цагаар олгосон нэмэлт өөрчлөлтийг сонгох.

6-р ангийн “Завгүй болох” технологийн хичээлийн хураангуй.

Мета: оюутнуудын өмнө "Технологи" хөтөлбөрийг солих зорилгыг илчлэх; ажил, ажлын байрны зөв зохион байгуулалтад суралцах; Аюулгүй байдал, эрүүл ахуйн дүрэм журмыг мэддэг байх.

Багаж хэрэгсэл, тоног төхөөрөмж:

1. Багаж хэрэгсэл бүхий мужааны вандан сандал,

2. Сургуулийн семинарын аюулгүй ажиллагааны хэрэгслийн талаархи зурагт хуудас.

Хичээлийн явц


I. Зохион байгуулалтын мөч.

хичээлийн өмнө сурагчдын бэлэн байдлыг шалгах. 6-р ангийн "Технологи" хөтөлбөрийн аргачлал, өөрчлөлт, сургуулийн багшийн зан үйлийн дүрэм, анхны мастер, түүний ажлын горимын талаар сурагчдад мэдлэг олгох.
Аюулгүй ажиллагааны техникийн талаархи зааварчилгаа.

Протоколыг албан ёсны болгох.

ІІ. Шинэ програм хангамжийн материалын долоо хоногийн өдөр.

5-р ангийн хөтөлбөрөөр бид юу ойлгож байгаагаа таах боломжтой
"Технологи" гэсэн нэр томъёо.
Технологи гэдэг нь үйлдвэрлэсэн түүхий эд, материал, ундаа, вирусыг хадгалах, боловсруулах, боловсруулах арга, аргуудын нийлбэрийг хэлнэ. үйлдвэрлэлийн явцад .
-Та ямар технологиудыг мэддэг вэ?
Мод огтлох технологи.
Металл боловсруулах технологи.
Цахилгаан роботын технологи.
Засвар, үйлчилгээний роботын технологи.


- Одоо мужаанаар ажиллахын өмнө юу оруулах ёстойг харцгаая.

1. Мужааны вандан сандал.
2. Стилек.
3. Тавиур, хайрцаг, цагдаа.
4. Багаж хэрэгсэл, төхөөрөмж болон хадгалах орны дэргэдэх ширээ
хоосон зай


Мужааны 5-р ангиас юу хийдэг талаар надад мэдэгдээрэй.
Ажлын ширээ. Цагаан будаа. 1.

Цагаан будаа. 1. Холболтын сандал:
1 - шуу;

2 - нүхтэй таглах;

3 - тавиурын шаантаг;
4 - урд хавчаар;

5 - өлгөөтэй, эргэлддэг хуруу.


Ажлын ширээний арьсны хэсгүүдийн утгыг мэдэж аваарай.
1. Ажлын хэсгүүдийг бэхлэх урд хавчаар.
2. Ажлын хэсгүүдийг дэмжих, бэхлэхийн тулд шаантагуудыг нээнэ
төлөвлөхдөө.
3. Төлөвлөлт ба хөрөөдөх үед ажлын хэсгүүдийг бэхлэх зориулалттай арын хавчаар.
4. Дараа нь ажлын ширээг хэрхэн зөв сонгохыг олж мэдье
роботын ур чадвар?
5. Чухал цэг дээр босоод, гараа доошлуулж, гараа тавь
його кришка: өвдөх, гараа нугалах шаардлагагүй,
Энэ нь ажлын ширээ зөв байна гэсэн үг.

Дараа нь аюулгүй ажиллагааны технологийн үндсэн дүрмийг авч үзье

1. Ажил нь тусгай хувцас өмсдөг:
дээл; комбинезон эсвэл хормогч; ав.
2. Ажлын ширээн дээр ажиллах үеийн аюулгүй ажиллагааны технологийн үндсэн дүрэм.
3. Ажлын ширээний тагийг гэмтэхээс хамгаална.
хэрэгсэл. гэх мэт.
4. Вандан сандлын урд болон хойд хавчаарыг чангалж болохгүй.
5. Вандан сандлын буланг алхаар цохиж болохгүй.
6. Шаантагуудыг алхаар версатын хаалга руу цохино.
7. Ажил дууссаны дараа ажлын ширээг сойзоор цэвэрлэ.

Мастер дахь дотоод дэг журмын ДҮРЭМ

Сургуулийн тэнхимд, түүнчлэн үйлдвэрийн аж ахуйн нэгжид дотоод дэг журмыг дагаж мөрдөх шаардлагатай.

    Зөвхөн хонх дуугарсны дараа багшийн зөвшөөрлөөр семинарт орно.
    2. Хичээлдээ комбинзон (халат эсвэл ханцуйтай хормогч, толгойн дээл) өмсөж ирэх шаардлагатай.
    3. Эхийн ул мөрийг өмсөж байхдаа ажилчин сандлын дэвсгэрээс оёдог.
    4. Ажилд шаардагдах материал, багаж хэрэгслийг уншигчаас харж болно.
    5. Багшийн зөвшөөрөлгүйгээр верстат руу ойртохыг хориглоно.
    6. Ажлын хувьд бага түгээмэл хэрэглүүр ашиглах хэрэгтэй. Та өөр ажлын байрнаас багаж хэрэгсэл зээлэх боломжгүй.
    7. Ёслолын зургийн багаж хэрэгслийг шаардлагатай үед багш гаргаж өгнө.
    8. Даалгаварт заасан роботуудыг ажлын байранд томилно.
    9. Багаж хэрэгсэл, төхөөрөмжийг зөвхөн шалтгаанаар ашигладаг.
    10. Хичээл эхлэхээс өмнө ажлын байраа орхиж, өөр газар шилжихээс зайлсхий.
    11. Ажил дээрээ цэвэр цэмцгэр, эмх цэгцтэй байх шаардлагатай.
    12. Ажил дууссаны дараа ажлын талбайгаа цэвэрлэж, утгуур, сойз, комбинезоныг тайлж, гараа хол байлга.
    13. Багаж, төхөөрөмж, багаж хэрэгсэл, бэлдэцийг зураач, багшид өгнө.
    14. Сургуулийг багшийн зөвшөөрөлгүйгээр хасна.
    Нэгэнт дотоод дэг журам зөрчигдвөл ажлаасаа суралцах чадвар сул болдог.


ІІІ. Практик хэсэг.
1. Ажлын ширээг томрох хүртэл нь шаардлагатай бол тохируулна.
2. Хавчаар болон шаантаг хооронд бэхлэгдсэн бэлдэцтэй дадлага хийнэ.

IV. Шугаман заавар.
Ажлын хэсгүүд зөв бэхлэгдсэн эсэхийг шалгана уу. Шаантаг нь ажлын хэсгийн өндрөөс бага өндөрт ширээний орой дээр цухуйсан байх ёстой.

В. Хэсэг нь хаалттай байна.
Ажлын хэсгүүдийн бэхэлгээг шалгах, богино хэсгүүдэд оруулах. Ажилчдын байрыг цэвэрлэж, цехийг байрлуулах.

Посада: технологийн уншигч

Ажлын байр: MBOU ZOSH No6 im. Коновалова V.P.

Орон нутгийн байршил: Брянск мужийн Клинци метроны буудал

Хичээлийн хураангуй: Байгалийн утаснуудын талаархи мэдлэгийг цэгцлэх, системчлэх

Завдання:

Дати pervinne vyavlenya амьтны аялалын утаснуудын тухай;

Шилэн утаснуудын хүчийг анхаарч, тэдгээрийн ижил шинж чанарыг авч үзэх;

Академик чиглэлээр мэдлэгийг хөгжүүлэх нь практик юм;

Хөдөлмөрийн үйл ажиллагаанд санаачлага, бие даасан байдлыг урамшуулах

Хичээлийн төрөл:шинэ материалыг тайлбарлах хичээл; лабораторийн робот.

Салбар хоорондын холбоо: түүх, газарзүй, биологи.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

1. Цуглуулга: “Оёмол даавуу”, “Нэхмэл даавуу”, “Ноос боловсруулах дараалал”, “Оёдлын боловсруулалтын дараалал”

2. Лабораторийн ажилд зориулсан материал, багаж хэрэгсэл.

3. Нэхмэлийн хэсэг, маалинган даавуу, ноос, оёдол.

4. Проектор, дэлгэц.

Шинэ нэр томъёо: байгалийн давхарга; байгалийн ноос, ялам эрвээхэй, хүүхэлдэй, хөвсгөр, саравч, үхсэн үс.

Хичээл рүүгээ яв.

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сайн байцгаана уу, хичээл эхлэхээс өмнө оюутнуудын бэлэн байдал, бэлэн байдлын талаар багш нарын хэлсэн үг.

2. Povidomlenya тэдгээр болон хичээл тэмдэглэх.

Ажлын байранд оюутнуудын өмнө нэхсэн тор, даавуу, ноос, оёдол зэргийг байрлуул.

Багш: Таны урд байгаа ширээн дээр даавуун тэврэлт байна. Тэднийг анхааралтай ажигла, тэдэнтэй юу оёж болох талаар бодож үзээрэй?

Сурах: Ийм даавуунаас та хувцас (даавуу, цамц, цамц, цамц, хормогч гэх мэт) оёж болно.

Багш: Одоо хувцасаа гайхшруулаарай. Яагаад салсан юм бэ?

Сурах: Даавуунаас хувцас нэхэх.

Багш: Тэгээд хүрмээ яаж өмссөн бэ?

Эрдэмтэд: Дэлгүүрээс худалдаж авсан.

Багш: Сайн байна! Дэлгүүрт хувцас яаж ирдэг вэ?

Сурагчид: Хувцасыг оёдлын үйлдвэрт даавуугаар хийсэн.

Багш: Даавуу юунаас бүтдэг вэ? (та үүнийг томруулдаг шилээр харж болно)

Сурах: Даавуу нь утас, утаснаас бүрддэг.

Багш: Утаснууд юугаар хийгдсэн бэ?

Сурах: утаснуудыг утаснаас нь салга.

Багш: Даавууны тэврэлтүүдийг дахин сайн хар, надад хэлээч, бүгд адилхан, адилхан харагдаж байна уу?

Өмхий үнэр нь өөр, өтгөн нимгэн, дулаахан, зөөлөн, байхаа больсон ....

Уншигч: Та яагаад зөөврийн компьютерууд бүгд өөр гэж бодож байна вэ?

Даавууг огтолж сур: Даавууны бат бөх чанар нь тайрч буй утаснуудын бат бөх байдлын дор байдаг.

Бид юуг эслэг гэж нэрлэдэг вэ?

Оюутнууд: Маш нимгэн утаснууд, тэдгээрийн ихэнх нь хөндлөн огтлолын хэмжээсээс давсан байдаг.

Багш: Нэхмэлийн хоёр төрлийн утас юу вэ?

Эрдэмтэд: Шилэн утас нь байгалийн болон химийн шинж чанартай байдаг.

Ямар утаснуудыг байгалийн гэж нэрлэдэг вэ?

Эрдэмтэд: Байгалийн утаснууд байгальд байдаг.

Багш: Байгалийн утас нь ургамал, амьтдаас гардаг. Рослин фибрүүд (Бавовна арслан) та 5-р ангид сурч байсан бөгөөд өнөөдөр хичээл дээр бид амьтны утаснуудын тухай ярих болно. Манай хичээлийн сэдвийг "Байгалийн байгалийн утас" гэж бич. Та явахдаа тэднийг дуудаж, хичээлийн тэргүүн эгнээнд өөрийгөө тавь. (хичээлийн зорилгоо тодорхойлж, дуу хоолойгоо илэрхийлж сурах)

Жишээлбэл, тухайн амьтны аяллын утаснууд хэрхэн ургадаг болохыг мэдэж болно;

Амьтны хөдөлгөөний утаснуудын хүчийг олж мэдэх;

Эдгээр утаснаас ямар төрлийн даавуу ээрдэг болохыг олж мэдээрэй.

3. Шинэ материалын тайлбар.

Амьтны байгалийн утас нь: а) ноос, б) оёдол. Танай ажлын байранд "Мянганы хүч" гэсэн хүснэгт байдаг. Хүснэгтийн эхний багануудыг (бавовна арслан) 5-р ангид дүүргэсэн. Өнөөдөр хичээл дээр үлдсэн багануудыг (ноос, оёдол) солих.

(Анхны материалын тайлбарын төгсгөлд оюутнууд хүснэгтэд мэдээлэл нэмнэ).

Вовна.

Ноос бол амьтдын үсний шугам юм. Хүмүүс хонь, хонь, тэмээ, нохой, тэр ч байтугай туулай гэх мэт янз бүрийн амьтдаас ноосыг зайлуулахыг хүсдэг байв. Ширхэг нь цагаан, хар, хүдэр, 2-45 см-ийн хооронд хэлбэлздэг. Хүүхдийн оньсого тааварыг санаарай: "Үслэг дээл, кафтан уулс, хөндийгөөр алхдаг." Мэдээжийн хэрэг, энэ л байна. Гол дээр үсээ тайруул: хавар, хавар. Хавар тайрсан үхэр бүдүүн, махлаг, хавар зүссэн үнээ нь илүү сэвсгэр, туранхай (өвөл болохоос өмнө үнээ илүү хөвсгөр харагддаг). Хяргахад тусгай цахилгаан машин ашигладаг бөгөөд өмнө нь тэдгээрийг хонь гэж нэрлэдэг байсан том хайчаар хяргаж байсан. Ноосыг нэг давхаргаар арилгадаг - ноос. Үс засуулсны дараа хонь дахин нугад бэлчээрлэж, шинээр ургана. Үхрийн ноос нь жигд биш, тухайлбал, ар талдаа үслэг, гэдсэнд нь зөөлөн байдаг тул цуглуулсан бүх ноосыг ноосоор нь ангилдаг. Бичиж сурах:

Пүүх- хамгийн нимгэн, хамгийн зөөлөн, налуу эслэг (хамгийн үнэ цэнэтэй бяслаг).

Саравч (шилжилтийн үс)- илүү зузаан, зузаан, бага уян хатан утас.

Үхсэн үс- Malomitsne, тэр ч байтугай zhorstke шилэн.

Хөвсгөр, зөөлөн утаснаас дулаан нар, малгай, даавуу, дээлний гарни, бүдүүн ширхэгтэй утаснаас даавуу, эсгий эсгий нэхэх болно.

Амьтад зүгээр л бэлчээж, үс нь маш хүрэн өнгөтэй болдог. Ноосыг зохион байгуулахын тулд эхний шүргэх ажлыг гүйцэтгэнэ.

1. Шилэн утсыг ангилах (нэг судал)

2. tripanna (vidal smittya)

3. Миття утас

4. Хатаах утас

Эхний эслэг хурааж дууссаны дараа очно уу ээрэх үйлдвэр, Тэнд їх:

1. Шешут (царцах цех) - оёдолыг тайрах

2. Оёдлын машин (оёдлын цех) дээр ажлын дагуу нэхэх, нэхэх, өөрчлөх.

3. Оёдолыг мушгиж, хавирга болгон нэхэх

4. Ээрэх машин дээр утсыг мушгиж, ороомогоор орооно.

Би утас авч явахад бэлэн байна сүлжмэлийн үйлдвэрдаавууг нэхэж, даавууг ээрэх.

Даавуу, костюмны даавуу гадаа чичирнэ. Өмхий нь чанга байна гөлгөр хэлбэртэй, доторлогоотой, хэвлэсэн.

Өмхий даавуу нь хэд хэдэн эерэг шинж чанартай байдаг - тэдгээр нь зөөлөн үнэртэй, зөөлөн, үрчлээгүй, элэгдэлд тэсвэртэй, сайн бүрхэж, эрүүл ахуйн маш сайн шинж чанартай байдаг (чийг авч, салхи оруулдаг). Гэсэн хэдий ч сөрөг хүчнүүд бас байдаг: цэвэрлэгээ хийсний дараа маш их зай гаргахын тулд нээхээс өмнө задлах, хөрөө татах, ойр ойрхон цэвэрлэх шаардлагатай. Даавууг тусгай угаалгын нунтаг бүхий бүлээн усаар угааж, мушгиж болохгүй, цэвэрлэхийг зөвлөж байна. Үүнийг "ноос" элс, термостатаар индүүд.

Оюутнууд ноосон багана бүхий хүснэгтийг бөглөсөн: утаснууд нь хар, цагаан, хүдрийн өнгөтэй, хурц гялалзсан, урт 10-450 мм, зузаан, маш буржгар, зөөлөн, сэвсгэр, дунд зэргийн утгатай.

Шовк.

Хэн бидэнд байгалийн оёдол өгдөг вэ, та оньсого тааварласны дараа олж мэдээрэй.

Шөнө ч, өдөр ч биш, та ажилгүй сууж чадахгүй

Ялам модны навчнаас алтан утсыг мушгина.

Ялам эрвээхэй- эрүүл гэрийн тэжээвэр амьтан, учир нь зэрлэг байгальд ургадаггүй. Зөвхөн ялам модны навчинд амьдрах. Эрвээхэйн эрвээхэй нь өндөглөдөг бөгөөд үүнээс гинжит өндөг гаргадаг. Катерпиллар аль хэдийн маш олон навчтай бөгөөд хурдацтай өсч байна. Дуулах мөчид катерпиллар хүр хорхойн үүр болон хүүхэлдэй болж хувирч эхэлдэг. Хүүхэлдэйнээс цасан шуурга гарч ирдэг. Байгалийн давхарга - өнхрүүлсэн нимгэн хүр хорхойн утас. Батькивщина оёдол - Хятад. Хятадууд урт удаан хугацаанд оёдлын үйлдвэрлэлийн нууцыг хадгалж, дэлхий даяар худалдаалж байсан. Домогт өгүүллэгийн цаана хятад гүнж аягатай халуун цайнаасаа хүр хорхойн үүр унаж, тайлж эхлэхэд давхаргыг тайлсан нууцыг тайлсан байна. Давхаргын утаснаас та хөнгөн, үзэсгэлэнтэй, нарийн ширхэгтэй даавууг ч арилгаж болно. (Цуглуулгын шоу).

Оёдлын даавуугаар өндөг бэлтгэх хамгийн сайн арга юу гэж та бодож байна вэ?

Учни: (даавуу, цамц, толгойн хустка, сүлжих)

Нэг хүр хорхойн үүрнээс хүний ​​үсний нимгэн утас, 700-800 метр салхилна. Шилэн утас нь илүү шулуун, цагаан, гөлгөр болдог. Утсыг 6-8 хүр хорхойн үүр болгон боож өгнө. Энэ төрлийн оёдолыг шовк - сирет гэж нэрлэдэг.

Первинна оёдол

1. Торгоны хорхойн хүр хорхойн цуглуулга

2. Хостой хамт дэвтээх (хүүхэлдэйг шаварлах - хүүхэлдэйг алж, хүр хорхойн үүр шиг цасан ширхэг болон хувирахаас сэргийлж, шинэ гарц руу унах).

3. Халуун агаарт хатаана (хадгалахдаа битүүмжлэхгүйн тулд).

4. Давхаргыг тайрах - саарал

5. Давхаргын утас ороох

Хүр хорхойг бүхэлд нь задлах, гарах, хүр хорхойн үүрийг задлахдаа урах (дээд орооцолдсон бөмбөлөг, илүүдэл хүр хорхойн бүрхүүл, гэмтсэн хүр хорхойн үүр, задлах боломжгүй хүр хорхойн үүр), давхаргын утсыг урах боломжгүй.

Оёдолгүй даавуу нь хэд хэдэн эерэг шинж чанартай байдаг: маш үзэсгэлэнтэй, зөөлөн, нимгэн, зөөлөн, гялалзсан, гөлгөр гадаргуутай, чийг шингээдэг, амьсгалах чадвартай, биед эвтэйхэн - зуны улиралд халуун биш, өвлийн улиралд хүйтэн байдаггүй. . Гэсэн хэдий ч сөрөг хүчин зүйлүүд бас байдаг: зүсэлт нь маш их эвдэрч, нээхэд хүндрэлтэй байдаг. Даавууг тусгай угаалгын нунтагаар бүлээн усаар угаана. Тэдгээрийг "давхарга" термостат ашиглан элсээр индүүд.

Сурагчид оёдлын баганад хүснэгтийг бөглөсөн: утаснууд нь цагаан, цөцгий өнгө, хурц гялбаатай, урт нь 700-1000 мм, нимгэн, шулуун, зөөлөн, бүр нимгэн.

4. Практик ажил (§ 1 хуудас 8 - 9).
“Гаднаас болон байгалийн оёдлын утас цэвэршүүлэх”

Багш: Ямар төрлийн мета практик робот вэ?

Сурах: Нэхмэлийн утаслаг хадгалалтыг таньж сур.

Материал ба багаж хэрэгсэл: "Fibers" цуглуулга, багаж хэрэгсэл, оёдлын машин, томруулдаг шил

Робот толгой:

1. Томруулдаг шилний дор гадна талын утас болон давхаргыг хар.

2. Тэднийг бие биентэйгээ тэнцүүлэх гаднаас дотогш харж байнамөн дотик дээр

3. Багш утас шатааж, оёх үйл явцыг үзүүлэв. Шатаах үйл явцыг анхааралтай ажигла.

4. Хүснэгтийг бөглөнө үү.

Ноос нь цагаан харагдаж, зөөлөн, сэвсгэр, шатаахад сайн, шатсан өдний үнэртэй байв.

Оёдол нь цагаан харагдаж байна, цэг нь гөлгөр, сайн шатдаг, шатсан өд шиг үнэртэй.

Бидний ажил дуусч байна. Надад хэлээч, та хоол тэжээлээсээ юу хассан, хичээлийн эхэнд юу тавьсан, зорилгодоо хүрсэн үү?

Оюутнуудын төрлүүд

Удахгүй болох хичээлийн гэрийн даалгавар:гар урлаач § 1-2, байгалийн утаснаас даавууны өнгийг сонгох, даавууны цуглуулга үүсгэх.