Сайт про дачу.  Будівництво та ремонт своїми руками

Дерева та чагарники назви. Конспект уроку на тему «Рослини. Дерева, чагарники, трави

Тема: Дерева, чагарники, трав'янисті рослини

Мета: продовжити формувати поняття «рослина», закріпити поняття «дерево», «кущ», «трав'яниста рослина», розширити поняття про листяні хвойні рослини, однорічні, дворічні і багаторічні рослини; вміння відрізняти ці рослини; формувати вміння порівнювати; виховувати самостійність, прагнення знаходити відповіді на поставлені питання, дбайливо ставитись до рослин.

Обладнання: малюнки із зображенням дерев, чагарників, трав'янистих рослин, роздруковані тексти «Хто головніше?» і «Пролісок» для кожного учня.

ХІД УРОКУ:

I. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ПРИРОДОЮ.

Який сьогодні день?

Яка сьогодні погода?

Як змінилися рослини?

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Бесіда-роздум .

Минулого уроку ми вивчали будову рослин.

Назвіть частини рослини.

Яка частина (на ваш погляд) найголовніша?

Без якоїсь частини рослина може прожити?

2. Робота у групах. Використання технології «Акваріум»:

а) клас ділиться на групи: "Корінь", "Стебло", "Листя", "Квітка", "Плоди. Насіння»;

б) читання казки "Хто головніше?" у групах (кожен читає свою частину)

Хто найголовніший?

Ось заперечили якось частини рослини: хто з них найголовніший?

Корінь . Я тут найголовніший! Я зміцнюю рослину в грунті, співаю її водою і годую мінеральними солями. Але що рослини – я і людей, і тварин годую! Та ще й лікую іноді. Буває, майстри з мене таку красу роблять, що й на міжнародні виставки влучаю! Тільки те, що я першим з насіння з'являюся, говорить про мою важливість!

Листок (заперечує). Подумаєш! Ти, корінь, живеш у темряві, та ще й за мій рахунок. Це я готую рослині поживні речовини, вміло використовуючи сонячну енергію. Це я нагадую людям, коли рослину потрібно полити, підгодувати, вкрити. Можу я годувати, лікувати і тварин, і людей. Та й дихається поряд зі мною легко. А тебе, корінь, я можу виростити й так.

Стебло (обурюється). Ой, які ви важливі! А що б ви робили без мене? Ні корені без мене не жити, ні листя. Це ж мої тоненькі трубочки-волокна пересилають поживні речовини та воду по всій рослині. Одні волокна живлення кореню передають, інші - листи. З ранньої весни аж до зими працюю, не покладаючи рук. Трохи відпочину взимку, а з приходом тепла знову беруся до роботи. Піднімаю вгору гілкиз листям і маю так, щоб всі сонечко побачили.

Квітка (Здивовано). Які ви наївні, сперечаєтеся, хто з вас найголовніший... Все, що ви робите, це все для мене! Не буде мене, – не буде й насіння, а не буде насіння – не буде й рослини! Все, що ви отримали з ґрунти, повітря, води, світла, - вся ця турбота про мене. Буде квітка – буде насіння, а, отже, буде рослина.

Насіння . Ваші суперечки порожні.

Я – найголовніше! Все, що ви взяли з ґрунту, повітря, води, - все це для мене, щоб я дозріло, дало життя новій рослині.

З мене розвинеться і корінь, і стебло, і листя, і квіти, і плоди, і нове насіння!

3. Дискусія.

Довести, що ваша частина головніша.

Яке значення має кожна частина?

4. Висновки.

Чому лист не може жити без кореня?

Яке значення має квітка для рослин?

Яка частина рослини найголовніша?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

1. Відгадати загадки .

Що це за дівчина?

Не швачка, не майстриня,

Нічого сама не шиє,

А в голках цілий рік.(Ялина)

Тільки чіпай –

Відсмикнеш долоню:

Обпалює траву,

Як вогонь. (Кропива)

У лісах, біля річок живе краса,

Червоні намисто носить вона. (Калина)

(вивісити малюнки рослин на дошці)

IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Чи можна об'єднати ці рослини в одну групу? Чому не можна?

На які групи їх можна поділити?

Продовжіть: кущі – це калина, ….; дерева – це ялина, …..; трав'янисті рослини – це кропива, …….

V. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.

VI. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. "Мозкова атака"

Написати все, що ви знаєте про дерева, про кущі, про трав'янисті рослини (завдання розподілити по рядах).

2. Робота з текстом «Які бувають дерева, чагарники, трав'янисті рослини».

Використовується технологія "Джигсоу" ("Мозаїка"):

Клас поділяється на групи; кожна група вивчає свою частину

тексту;

Утворюються нові групи (по одному представнику від попередньогочих);

Кожен у новій групі пояснює товаришам свою частину тексту

(відбувається навчання та закріплення нового матеріалу).

Якими бувають дерева, кущі, трав'янисті РОСЛИНИ

Дерева.

Рослини, що мають одне тверде дерев'янисте стебло (ствол), - це дерево.

Дерева бувають листяні та хвойні. Листяні дерева – клен, берези, дуб, осика, тополя, вишня, каштан. У них листя широке. У хвойних дерев листя вузьке, схоже на голки. Це хвоїнки. Хвоя - змінене листя. До хвойних дерев відносяться сосна, ялина, кедр, ялиця, модрина. Дерева – це багаторічні рослини.

Чагарники

Рослини, що мають кілька твердих дерев'янистих, але значно тонших, ніж у дерев, стебел - це чагарник. Чагарник буває листяним та хвойним. Листяні чагарники - це бузок, калина, смородина, ліщина, шипшина та інші. Листя у них широке. У ялівцю листя вузьке. Це хвоїнки. Чагарники – це багаторічні рослини.

Трав'янисті однорічні рослини

Однорічні трав'янисті рослини живуть упродовж одного року. Навесні вони проростають із насіння. Влітку та восени цвітуть, дають плоди з насінням та відмирають. Це горох, огірки, соняшник, перець, помідори, гречка.

Дворічні трав'янисті рослини

Дворічні рослини на першому році життя проростають із насіння, але не цвітуть. Квіти та плоди з насінням з'являються у них на другий рік. Давши насіння, дворічні рослини відмирають. Морква, капуста, буряк, петрушка – це дворічні рослини.

Багаторічні трав'янисті рослини

У багаторічних трав'янистих рослин є цибулини, бульби, кореневища. Із них щороку виростають нові рослини. Вони цвітуть, дають плодоносять та відмирають. А цибулини, бульби, кореневища зимують у ґрунті. Багаторічних рослину природі багато. Це цибуля, часник, тюльпан, кропива, кульбаба, суниця.

Назвати суттєві ознаки дерев, чагарників, трав'янистих рослин.

Придумати та поставити один одному питання:

Чому ………?

Що спільного……..?

Чим відрізняються……………?

3. Практична робота.

Розподілити малюнки на 3 групи (кожній групі дається пакет із малюнками рослин по 5-6 видів із вивчених понять).

Відповідь дати за 1 хвилину. Відповідає командир.

4. Діаграма "Венна".

Робота у парах.

Порівняти березу та калину.

Що особливого у кожної рослини?

Чим вони відрізняються?

Чим вони схожі?

(Можна опитувати усно та дошку не використовувати)

VII. ЗАКРІПЛЕННЯ І ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ.

Як відрізнити дерево від куща?

За якими важливими ознаками рослини поділяються на 3 групи?

VIII. РОЗВИТОК ПІЗНАВАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ.

На нашій планеті багато дивовижних рослин. З деякими ми знайомі з дитинства. Але чи ми всі про них знаємо?

Наприклад, про проліски – перші весняні кольори?

1. "Мозкова атака"

Написати, що знаєте про проліски (спочатку самостійно на листочках, а потім на дошці).

2. Стадія засвоєння.

ПІДСНІГНИК

Найголовніша краса та радість лісу в період ранньої весни - проліски. Які ж вони? Одні кажуть, що проліск блакитний, як весняне небо, інші заперечують, що він золотистий, як сонячний промінь, а ще інші - що білий, як сніг, який ще не розтанув. І всі будуть праві. Тому що проліски часто називають будь-які квіти, що першими з'являються з-під снігу, - іноді навіть раніше, ніж він зійде. Це і проліски, і ряст, і первоцвіт...

Але є серед них і власне проліск. Росте він у лісах Кавказьких гір. Це маленька багаторічна рослина, яка випускає ранньою весною два довгі вузькі листки і квіткову стрілку з одним білим, тендітним, начебто пониклимквітка. Її наукова назва галантус - утворено від двох грецьких слів, що у перекладі означають молокоі квітка, і точно відображають колір пелюсток.

Здавна пролісок вважався символом надії. Давня легенда розповідає, що в момент вигнання Адама та Єви з раю було холодно, йшов сніг, і Єва замерзла. Щоб втішити її, кілька сніжинок перетворилося на квіти проліска – вісника весни.

Проліск має цілющі властивості - лікує психічні розлади та охороняє від нечистої сили. Тому в Англії є традиція садити проліски біля дверей будинків.

3. П'ятихвилинний есе.

Вчитель ставить два завдання: написати одну річ, про яку дізналися на уроці на тему, і написати одне питання, яке залишилося для учня невирішеним (Це необхідно для планування наступного уроку).

4. Стадія роздумів.

Тема: «Рослини Дерева, чагарники, трави» Тип уроку: комбінований
Цілі:

    уточнення уявлень учнів про будову рослин, їх класифікацію за суттєвими ознаками; розвиток мови, уваги, мислення; виховання дбайливого ставлення до природи
Формування УУД:Пізнавальні:Відрізняти ознаки дерев, чагарників, трав'янистих, листяних та хвойних рослин.

    Регулятивні: розуміти свій поступ у оволодінні змістом курсу;

    Комунікативні : брати участь у діалозі під час виконання завдань;

    Особистісні: усвідомлювати себе жителями планети Земля, виявляти почуття відповідальності за збереження її природи.

Хід уроку:

1. ОргмоментВідгадування загадок (мет. посібник с.141)
2. Формування нових знань. - розгляньте малюнки на с. 72 підручники. На які групи можна поділити ці рослини? (Дерева, чагарники, трави) - назвіть кілька дерев, чагарників, трав. Пограємо у гру. По черзі ви кажете: Я знаю 3 назви дерева: береза, осика, дуб. Я знаю 3 назви чагарника: бузок, шипшина, смородина. , пшениця)
Фізмінутка (релаксація) «Я дерево» 3. Постановка проблеми- Хлопці, а чи є у рослин такі частини, якими вони відрізняються одна від одної? На це питання ми сьогодні спробуємо знайти відповідь. Я пропоную вам гру «Дізнайся що це» (слайд)
    "У нього є листя". Ви можете сказати, про що йдеться?
«У цієї рослини є зелене листя і корінь». Що це? У цієї рослини є великий стовбур, покритий корою. Що це? (дерево) Яка з ознак вам допомогла дізнатися рослина? Які дерева ви знаєте?
    (слайд) «У цієї рослини є зелене листя і корінь». Здогадалися, що я вам сказала.
«Є плоди (ягоди)» «Від кореня цієї рослини відходить кілька стовбурів, покритих корою» (чагарник) Яка з ознак нам допомогла дізнатися чагарник? Які чагарники ростуть біля нашої школи?
    А тепер подивіться на ілюстрацію, спробуйте її описати. Яка ця рослина? Яка з ознак допомогла нам дізнатися ця рослина? (слайд)
То як же відрізнити рослини? На які групи вони діляться? (слайд)Рослини:1) дерева2) чагарники3) трав'янисті 4. Закріплення знань (відпрацювання навички)-Парна робота т. с. 12-Фізмінутка
Одному з учнів я запропонувала виконати схоже завдання, і ось що у нього вийшло (слайд). Покладіть перед собою ще 1 листочок і, обговоривши з сусідом, знайдіть помилки: Дерева
Чагарники Трави
дуб малина ромашка
шипшина аґрус подорожник
береза клен банан
Де учень припустився помилок? (повідомлення учня, слайд) Банан* часто помилково називають деревом. Але насправді - це велика трав'яниста рослина з м'ясистим, дуже соковитим стеблом, складеним з черешків листя, висотою від 6 до 7,5 метрів, що відходить від м'ясистого кореневища. Чи був учень, розташувавши банан в 3 групу? (слайд) У чому ж відмінність дерева від трав'янистої рослини? А чим відрізняється дерево від чагарника? Гра: «Як би ви вчинили?»«Хлопчик зробив гострий мечІ давай чагарник січТа кричати:«Я тут сміливець!»Що справді молодець? Чому це робити не можна?
"Погляньте на Захарку. Він нарвав квітів оберемок. А подумайте ось тільки: Ну навіщо квітів рвати стільки?" Де краще зберігаються квіти?
«Дерева садять діти А дві подружки ці Дивляться по сторонах Стоять не допомагають А діток переконують Дерева не потрібні» Ви згодні з дівчатками? Навіщо потрібні дерева? А закінчимо ми наш урок віршем Т. Собакіна «Квіти» 5.Рефлексія Підготувала вчитель початкових класів МБОУ «Українська школа» Тохлу Мавіле

Тема: «Рослини – живі організми. Дерева, чагарники. Трав'янисті рослини»

Цілі уроку : познайомити дітей з різноманітністю рослин по зовнішньому вигляду(дерево, чагарник, трава), розширити кругозір учнів; навчити дітей розрізняти трав'янисті та деревні форми рослин, навчити вміти довести, що рослини – живі організми; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього світу.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Засоби навчання. Презентація, підручник.

Хід уроку

    Організаційний момент

Продзвенів дзвінок для нас,

Усі зайшли спокійно до класу.

Встали всі у парт красиво,

Привіталися чемно.

Тихо сіли, спинки прямо.

Бачу, клас нас хоч кудись.

Ми почнемо урок, друзі.

Діти, посміхніться один одному. Бажаю вам успішної роботи на уроці!

Хлопці, покажіть, у якому настрої ви прийшли сьогодні до школи?

    Актуалізація опорних знань

Прочитаємо тему нашого уроку. (Які бувають рослини?

А чому наприкінці пропозиції стоїть знак питання? Нам на уроці слід знайти відповіді на це питання.

Уважно подивіться довкола себе, у вікно надвір. Що нас оточує?

На столі лежать дві коробки. У коробках є предмети природи.

Бувають предмети якоїсь природи?(живий та неживий)

Який предмет точно не буде у цих коробках?(Створений людиною)

Я опишу предмети в коробках, а ви спробуйте відгадати, що це.

1. Цей предмет можна зустріти в горах, він сірого кольору, холодний, важкий, під впливом природних умов перетворюється на пісок(камінь)

2 Цей предмет зеленого кольору, його можна зустріти на вулиці, у приміщенні, він дає людям кисень(Рослина)

Це є предмети природи. Який?(живий та неживий)

Згадаймо чим відрізняються предмети живої природи від предметів неживої природи(Предмети живої природи харчуються, ростуть, дихають, розмножуються, помирають)

На слайді слова вченого-ботаніка К. А. Тімірязєва

"Будьте уважні

до зелених рослин.

Вони годують нас, одягають нас,

дають нам тепло.

Вивчайте їх, дбайте про них.

    Повідомлення теми уроку, постановка цілей.

Як ви думаєте, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці?(про рослини)

Що ви вже знаєте про рослини?

Що хочете дізнатися ще?(Чим відрізняються одна від одної всі рослини?)

Так, сьогодні ми дізнаємося, чим відрізняються дерева, чагарники та трав'янисті рослини.

    Пояснення нового матеріалу.

Повідомлення вчителем якими бувають дерева, чагарники, трав'янисті рослини.

Дерева.

Рослини, що мають одне тверде дерев'янисте стебло (ствол), - це дерево.

Дерева бувають листяні та хвойні. Листяні дерева – клен, берези, дуб, осика, тополя, вишня, каштан. У них листя широке. У хвойних дерев листя вузьке, схоже на голки. Це хвоїнки. Хвоя - змінене листя. До хвойних дерев відносяться сосна, ялина, кедр, ялиця, модрина. Дерева – це багаторічні рослини.

Чагарники

Рослини, що мають кілька твердих дерев'янистих, але значно тонших, ніж у дерев, стебел - це чагарник. Чагарник буває листяним та хвойним. Листяні чагарники - це бузок, калина, смородина, ліщина, шипшина та інші. Листя у них широке. У ялівцю листя вузьке. Це хвоїнки. Чагарники – це багаторічні рослини.

Трав'янисті однорічні рослини

Однорічні трав'янисті рослини живуть упродовж одного року. Навесні вони проростають із насіння. Влітку та восени цвітуть, дають плоди з насінням та відмирають. Це горох, огірки, соняшник, перець, помідори, гречка.

Дворічні трав'янисті рослини

Дворічні рослини на першому році життя проростають із насіння, але не цвітуть. Квіти та плоди з насінням з'являються у них на другий рік. Давши насіння, дворічні рослини відмирають. Морква, капуста, буряк, петрушка – це дворічні рослини.

Багаторічні трав'янисті рослини

У багаторічних трав'янистих рослин є цибулини, бульби, кореневища. Із них щороку виростають нові рослини. Вони цвітуть, дають плодоносять та відмирають. А цибулини, бульби, кореневища зимують у ґрунті. Багаторічних рослин у природі багато. Це цибуля, часник, тюльпан, кропива, кульбаба, суниця.

- Назвати суттєві ознаки дерев, чагарників, трав'янистих рослин.

- Придумати та поставити один одному питання:

- Чому ………?

- Що спільного……..?

- Чим відрізняються……………?

Фізкультхвилинка

Дує вітер нам в обличчя,

Захиталося дерево.

Вітерець все тихіше, тихіше,

Деревце все вище, вище.

    Закріплення та систематизація знань учнів.

Робота у групах.

Кожній групі надається текст. У ньому діти повинні знайти ознаки того, що рослини - живі організми.

«Береза ​​– найпопулярніше дерево нашій країні. Її всі знають та люблять. І називають зазвичай не інакше, як красуня-берізка.

Навряд чи знайдеться така людина, яку не чіпав би вид березового гаю рано навесні, коли берізки тільки-но починають розпускатися і весь ліс точно одягнений тонким зеленим мереживом.

А кому незнайомий березовий сік? ПровесноюЯкщо поранити стовбур, ця прозора трохи солодкувата рідина рясно сочиться по краплях.

Насіння берези, опавши з дерева, здатне негайно проростати, якщо умови для цього сприятливі.

Крім насіння береза ​​може розмножуватися порослю від пня, як і багато наших листяних дерев. Після того як доросле деревозрубане, від пня відростає маса молодих пагонів. Згодом вони сильно збільшуються в розмірах і стає тісно. Сильніші виживають, слабкі гинуть. Стволіків стає дедалі менше. Зрештою, їх залишається не більше 4-5 і вони виростають у дорослі дерева.

Підсумки порівнюються із правильними відповідями. Команди виставляють у свій лист бали.

Відгадайте загадку:

Дихає, росте,
А ходити не вміє.(Рослина)

( Рослинний світ нашої планети надзвичайно багатий, понад 300 тисяч видів рослин населяють на Землю).

Я читаю вам питання, ви повинні здогадатися, про що йдеться.

1. Ця рослина може бути компасом.(Соняшник)

2. Круглий, зрілий, засмаглий.

Попадався на зубок,

Розколотися все не міг,

А потрапив під молоток,

Хруснув раз- і тріснув бік(горіх)

3. У лісі, у саду росте

І білою парасолькою цвіте

Дозріє червоною, як малина,

Але це гірка…(калина)

4. Рослина-символ нашої країни(береза)

5 Тоне кущ у квітах махрових,

Немов у хмарах лілових.

У яскравий теплий травневий день

Око наше тішить… (бузок)

6. Ніхто не лякає, а вся тремтить(осика)

7. Цю рослину називають другом пішоходів(подорожник)

8. Кудрі у річку опустила

І про щось засумувала(іва)

На які дві групи можна розподілити ці дерева: берези, ялина, сосна, модрина, дуб, липа.(листяні та хвойні).

Чим відрізняються хвойні деревавід листяних?

Чому хвойні дерева цілий рік зелені?(Хвоїнки біля хвойних дерев опадають не всі відразу, як у листяних дерев, а поступово, протягом декількох років, тому хвойні дерева цілий рік зелені.)

Навіщо нам потрібні рослини? (Годують, одягають, дають багато корисних речей )

Людина повинна не тільки використовувати рослини, а й охороняти їх, берегти. Від того, що людина невміло користується навколишньою природою, деякі види рослин зовсім зникли. А дехто на межі зникнення. Вчені такі рослини занесли вЧервона книга. Червона книга - це книга "болі", тривожний сигнал Природи про скорочення чисельності тварин і рослин, про загрозу їх винищення або про перехід у розряд рідкісних. У нашій країні вона затверджена у 1974 році. Любіть природу!
Зберігайте природу!
Чи не паліть траву!
Чи не ламайте кущі!
Не сипте на землю будь-яку гидоту.
І дасть вам природа здоров'я та радість.

    Підсумок уроку.

Що нового ви дізналися про рослини на сьогоднішньому уроці?

Чим відрізняються один від одного дерева, чагарники та трав'янисті рослини?

Закінчи речення:

Я впізнав...

Я розповім...

Я поділюся...

Молодці, хлопці, ви сьогодні дуже добре попрацювали на уроці.

Конспект уроку з навколишнього світу.

Програма "Школа Росії", 2 клас.

Тема : «Рослини Дерева, чагарники, трави.

Тип уроку : комбінований.

Ціль : формування вміння проводити класифікацію рослин за суттєвими ознаками, знати їхню будову.

Заплановані досягнення.

Предметні.

Знання: уявлення про будову рослин, їхні види.

Вміння: визначати вид рослин, розрізняти рослини за суттєвими ознаками

Метапредметні:

встановлення причинно-наслідкових зв'язків, порівнювати об'єкти живої природи на основі зовнішніх ознак, проводити найпростішу класифікацію вивчених об'єктів природи, визначати характер взаємовідносин із природою, використовувати природні наукові тексти з метою пошуку та отримання пізнавальної інформації; планування навчального співробітництва, дію із знаково – символічними засобами.

Обладнання:

Для вчителя:

  • комп'ютер
  • проектор
  • екран
  • презентація

Для учня:

  • ілюстрації рослин
  • роздатковий матеріал
  1. Організаційний момент

Хлопці, навіщо ми під час зустрічі говоримо один одному «Здрастуйте!»?

Давайте зараз побажаємо здоров'я та нашим гостям, які прийшли сьогодні до нас на урок.

  1. Актуалізація знань

Увага на екран:

А - до -у

Б-л

Д-м

Спробуйте відгадати, які слова зашифрувала за допомогою геометричних фігур.

Мак, дуб, цибуля (слайд №2 з ілюстраціями)

Як назвати одним словом усі ті предмети, які ви бачите? (Рослини)

Хлопці, а рослини – це жива чи нежива природа? Доведіть.

Перевіримо себе (слайд №3)

А що зображено на цих малюнках? (Рослини)

Запропонуйте завдання, яке можна виконати з цими малюнками (розбити на групи, знайти частини рослин, дізнатися та розповісти про ці рослини тощо)

Мені дуже сподобалися всі ці завдання, і я хочу запропонувати виконати одне з них (3 учні біля дошки)

Робота у групах.

1. Перед вами лежить листок, переверніть його.

1) Вам необхідно дізнатися рослини.

2) За допомогою цифр вказати частини рослин.

3) Складіть модель своєї рослини.

1.корінь

2. стебло

3. листя

4. квітка

5. плід з насінням

На роботу вам лише 2 хвилини.

1 група – Як називається ваша рослина? (К---С---Л---Ц---П)

2 група – Яка рослина у вас? (До---С ---В---Л---Ц---П)

3 група – А яку рослину ви розглядали? (К---В---Л---Ц---П)

Давайте порівняємо свою роботу з роботою ваших товаришів. Чи однакові у вас з ними рослини?

1 учень – розповідає як називається його рослина та називає які частини рослини він знайшов (горох)

2 учень – берези (увага на сережки – це квіти чи плоди рослини?)

3 учень – смородина

Висновок.

Тож які ж частини є у всіх рослин? (слайд)

Корінь

Стебло

Листя

Квіти

Плоди

Самооцінка

Фізмінутка (релаксація) «Я дерево»

  1. Постановка проблеми

Хлопці, а чи є у рослин такі частини, якими вони відрізняються одна від одної?

На це питання ми сьогодні спробуємо знайти відповідь.

4.Вивчення нового матеріалу.

Я пропоную вам гру «Дізнайся що це» (слайд)

1. «У нього є листя». Ви можете сказати, про що йдеться?

«У цієї рослини є зелене листя і корінь». Що це? (трава)

Які рослини ростуть в регіоні?(НРК)

2.«У цієї рослини є великий стовбур, покритий корою». Що це? (дерево)

Яка з ознак вам допомогла дізнатися рослина? (Стовбур.)

Які дерева ростуть у наших лісах? (НРК)

3. (слайд) «У цієї рослини є зелене листя і корінь». Здогадалися, що я вам сказала.

«Є плоди (ягоди)»

«Від кореня цієї рослини відходить кілька стволів, покритих корою» (чагарник)

Яка з ознак нам допомогла дізнатися чагарник? (Кілька стволів, є ягоди.)

Які чагарники ростуть біля нашої гімназії? (НРК)

Висновок. Як розрізняються дерева, чагарники та трави?

Отже, тема нашого уроку… (Рослини. Дерево, кущ, трава)

А тепер подивіться на ілюстрацію, спробуйте її описати.

Яка ця рослина?

Яка з ознак допомогла нам дізнатися ця рослина? (слайд)

То як же відрізнити рослини?

У зошитах розділіть рослини на групи. (Класифікація рослин)

Скільки та які групи у вас вийшли?

Рослини

Дерева Чагарники Трави

Самооцінка

5. Закріплення знань (використання отриманих знань)

Робота у парах.

А зараз ви будите працювати парами. Перед вами на парті конверт. Дістаньте його вміст та розподіліть ілюстрації в 3 групи.

На роботу дається лише 3 хвилини.

За яким принципом ви розділили ілюстрації? Перевіримо, що у вас вийшло. Доведіть, що це дерева, чагарники, трав'янисті рослини.

Висновок. Чи є частини рослин, якими вони відрізняються? (слайд)

Оцінювання взаємної співпраці.

Фізмінутка.

Варіації на тему вивченої проблеми

Одному з учнів я запропонувала виконати схоже завдання, і ось що вийшло (слайд)

Покладіть перед собою ще 1 листочок і, обговоривши із сусідом, знайдіть помилки:

Де учень припустився помилок? (повідомлення учня, слайд)

Повідомлення. Інформація з енциклопедії.(слайд)

Банан* часто помилково називають деревом. Але насправді - це велика трав'яниста рослина з м'ясистим, дуже соковитим стеблом, складеним з черешків листя, висотою від 6 до 7,5 метрів, що відходить від м'ясистого кореневища.

Чи мав рацію учень, розташувавши банан у 3 групу? (слайд)

У чому ж відмінність дерева від трав'янистої рослини? А чим відрізняється дерево від чагарника?

Формування характеру взаємовідносини людини із природою.

Гра: «Як би ви вчинили?»

«Хлопчик зробив гострий меч

І давай чагарник січ

Так кричати:

«Я тут сміливець!»

Що й справді молодець? Чому це робити не можна?

«Подивіться на Захарку.

Він нарвав квітів оберемок.

А подумайте ось тільки:

Ну навіщо квітів рвати стільки?

Де краще зберігаються квіти?

«Дерева садять діти

А дві подружки ці

Дивляться на всі боки

Стоять не допомагають

А діток переконують

Дерева не потрібні»

Ви погоджуєтесь з дівчатками? Навіщо потрібні дерева?

А закінчимо ми наш урок віршем Т. Собакіна «Квіти»

(Читає підготовлений учень)

Якщо я зірву квітку,

Якщо ти зірвеш квітку,

Якщо все -

І я і ти –

Якщо ми зірвемо квіти,

То виявляться порожні

І дерева і кущі.

І не буде краси,

І не буде доброти,

Якщо тільки я та ти –

Якщо ми зірвемо квіти.

Д/З : 1варіант підготувати повідомлення про ромашку,2 варіант-про подорожника.

Оцінювання роботи дітей учителем.

6.Рефлексія

Чи сподобався вам урок?

Чим запам'ятався вам урок?

Дякую вам за урок!