Сайт про дачу.  Будівництво та ремонт своїми руками

Конспект російська мова 6. Урок із застосуванням активних методів навчання

Тема: Повторення та узагальнення вивченого матеріалу на тему «Іменник».

Цілі:

Пізнавальні:

  • систематизувати та узагальнити знання про іменник;
  • формувати навички правильної вимови та написання числівників;
  • формувати вміння правильно вживати числівники у мові.

Розвиваючі:

  • розвивати навички аналізу слова з погляду його морфологічних ознак;
  • розвивати навички аналізу пропозиції, виявлення функції чисельного у реченні.

Виховні:

  • виховувати інтерес до предмета, самостійність та працелюбність;
  • виховувати інтерес до історії та любов до рідного селища.

Форма уроку- заочна екскурсія рідним містом

Обладнання: тексти; маршрутні листи (додаток); електронна презентація уроку, підготовлена ​​у програмі Power Point

Ціль:систематизувати та закріпити отримані в ході вивчення теми знання, уміння та навички; прищеплювати любов до своєї малої батьківщини; розвивати пізнавальний інтерес до предмета через використання нестандартних форм навчання та створення ситуації успіху; виховання культури спілкування.

Тип уроку:повторювально-узагальнюючий.

Технологія:

Форми роботи:індивідуальна, колективна, у парах.

Обладнання:презентації, мультимедіапроектор.

ХІД УРОКУ

орг. момент.

Здрастуйте, хлопці. Сідайте.

Вступне слововчителі.

Хлопці, сьогодні ми вирушимо на екскурсію, розгадавши кросворд, ви дізнаєтесь куди ми вирушимо! Сьогодні ви ще раз переконаєтеся, наскільки напрочуд цікавою є російська мова. Отже, почнемо урок. Приступимо до розгадування кросворда!

(Слайд)

Чисельні якого розряду схиляються як прикметники? (порядкове)

Відрізок часу, що становить 365 днів. (Рік)

На яке питання відповідають кількісні числівники? (скільки)

Назвіть збірне число, що поєднується з іменниками жіночого роду. (обидві)

До якого розряду відносяться чисельні півтора, півтораста? (кількісні)

Яке числівник змінюється за родами, числами, відмінками? (один)

На яке питання відповідають порядкові чисельники? (який)

У чому особливість нашого кросворду? (У ньому присутня інформація про числове і ключове слово селище)

Все вірно хлопці ви помітили! Спробуйте сформулювати тему уроку!

(Повторення та узагальнення вивченого про числівник.)

Запишіть число та тему уроку у маршрутні листи, які лежать у вас на партах.

(Слайд)

Сьогодні на уроці ми узагальнимо отримані знання про чисельне і згадаємо історію нашого селища. Для того, щоб отримати квиток, треба згадати та розповісти, що ж таке чисельне! Які ви молодці! Все вийшло! У нас є квиток, і ми можемо відправитися на екскурсію!

Хлопці, під час екскурсії ми заповнюватимемо маршрутний лист. Ви уважно слухайте мене і ще раз переконайтеся, що чисельне - дуже важлива частина мови, без якої важко обійтися, спілкуючись один з одним. Перший пункт нашої подорожі «Музей», там ми дізнаємось про історію нашого селища.

Слово першому екскурсоводу.

(Слайд)Читання тексту. Текст №1. Змінити

Володарське сільське поселення засноване в 1451 року, розташоване в південно-східній частині Ленінського району. Площа поселення складає 1640 гектарів, більше 70% території займають змішані широколистяні ліси. У селищі постійно проживає більше 4000 людина. У селищі свій спосіб життя, свої традиції, які намагаються зберегти та передати майбутньому поколінню .

Які числівники зустрілися нам у тексті?

Як відрізнити іменники від інших частин мови, що мають числове значення? (Числове значення можуть мати, крім числівників, та інші частини мови. Числівники можна записати словами та цифрами, а інші частини мови – лише словами.)

Хлопці, а ви зможете відрізнити числові від слів інших частин мови з числовим значенням? Перевіримо? Робота в парах

Перевірка

Які бувають числівники за значенням та складом? Чим відрізняються кількісні числівники від порядкових? - На які групи діляться кількісні числівники? (цілі, дробові, збірні.)

Продовжимо оформлення наших дорожніх листів. Наступне завдання

Літерний диктант

П'ятнадцять чоловік- ц, Три п'яті метри- д, вісім градусів- ц, четверо друзів- с,шість сьомих врожаю- д, дві цілих п'ять десятих всіх грошей- д, сорок мішків- ц, двоє саней- з, три четверті яблука- д, обидві подруги- з

Взаємоперевірка (обмін маршрутними листами)

(слайд)

Гра-Чи знаєте ви, що чисельники можуть ховатися всередині слів? Тож пропоную вам розшифрувати слова!

100л, 100н, 7я, госп1, по2л, о5, 100рож, и100к, пі100лет, 40а, 3ада, Р1а, мор2, 100особи, 3умф, і100рія, ви3на, ма3архат, 3буна, 30, 30 роз100яння, ла100чка, про100р, по100вой, 1очество, кре100носец, 100матолог, елек3к, смор1а, 3логія, 100імость, 100лбняк, лі100к, 100йка, хре100000

Так, дуже складно уявити наше сьогоднішнє життя без числівників.

Фізхвилинка.

Раз - піднятися, потягнутися,

Два - нахилитися, розігнутися,

Три - у долоні три бавовни,

Головою 3 кивки.

На чотири - руки ширші,

П'ять – руками помахати,

Шість – на місце тихо сісти!

Ми продовжуємо нашу екскурсію . Слово другому екскурсоводу.

(Слайд)

Текст №2

У центрі селища, на піднесеному місці, знаходиться пам'ятник полеглим солдатам. В 1965 році відбулося закладання пам'ятника. 9 травня 1966 року відбулося урочисте відкриття пам'ятника. У 1981 році було проведено суботники, кошти з яких пішли на виготовлення мармурових плит із прізвищами загиблих односельців. Встановлено 4 плити, на яких висічено 265 прізвищ. У Великій Вітчизняної війнибрало участь 620 мешканців селища (75 осіб вірили у народному ополченні), 286 з яких загинули.

Яка особливість відмінювання числівників від 50 до 80 і від 200 до 900?

(При відмінюванні змінюються обидві частини) У складових порядкових числівників схиляється тільки останнє слово, а у складових кількісних числівників схиляються всі слова.

Завдання: прозхиляйте числове 265 прізвищ - (самостійна робота з подальшою перевіркою)

Завдання.Сформулюйте правило написання знака Ь в середині і на кінці числівників.

Зупинка біля школи. Слово третьому екскурсоводу.

Тепліше людині в важких дорогах. У суворому краю тому, що десь у світі є мила школа, є добра школа його... Неподалік площі, на невеликому височини, розташовується школа. У сучасній будівлі вона функціонує з 1 квітня 1981 року. Перший випуск школи був у 1941 році. Директором школи на той час була Рябушкіна Олександра Дмитрівна. Цього року школі виповнюється 35 років.

Завдання:вставити пропущені числові Наш клас.

Наш клас народився___вересня_____року. Тоді нас називали _____, а зараз ми ____. У нашому класі____людини:_____хлопчиків,___дівчаток. За кожною партою сидить учня. Щодня ми отримуємо за оцінками. Ми дуже намагаємося, бо хочемо бути найкращим класом. Тому вчимося на ____і ___.

VIII. Підсумки уроку. Оцінювання.Ось і закінчилася екскурсія селищем. Що згадали та чим займалися на уроці? Дорожні листи ви здасте, виконавши в них домашнє завдання, і остаточний результат вашої роботи дізнаєтеся на наступному уроці.

Сінквейн

Числівник

Кількісне, порядкове

Допомагає, вважає, визначає

Змінюється за відмінками.

Частина мови.

IX. Домашнє завдання.Історію становлять долі людей, які будь-коли жили і живуть у ньому, а ви - майбутнє нашого селища. Вдома складіть невелику розповідь про себе, свою сім'ю, використовуючи чисельні.

Маршрутний лист

Прізвище ім'я_____________________________________________________________

Дата _____________________________________________________________________

Тема _____________________________________________________________________

Завдання 1.

Одинадцятий, шістка,двоголовий, сто п'ятдесят, одна п'ята,шестикласник, подвоювати,дев'ятиповерховий, мільйон, п'ятирічний,потроїти, четверо, тримісний, про ба, двійник, п'ятеро, п'ятирічний, шостий.

Завдання 2.

Літерний диктант

1 -

2 -

3 -

4 -

5 -

6 -

7 -

8 -

9 -

10 -

Завдання 3.

Просхиляйте чисельне

Р. п._______________________________________________________________________

Д. п._______________________________________________________________________

Ст. п._______________________________________________________________________

Т. п._______________________________________________________________________

П. п. ______________________________________________________________________

Завдання 4.

Наш клас народився__________вересня_______________________року. Тоді нас називали __________________, а зараз ми _____________________. У нашому класі________________ людини:__________________хлопчиків,_________________дівчаток. За кожною партою сидить учня. Щодня ми отримуємо за __________ оцінками. Ми дуже намагаємося, бо хочемо бути найкращим класом. Тому вчимося на ___________ та ____________.

Тема уроку: "Іменник. Повторення та узагальнення вивченого».

Модуль:практикум «Частина мови – іменник. Повторення та узагальнення вивченого».

Тип уроку:повторення та систематизація вивченого.

Форма уроку:модульний урок-дослідження.

Педагогічна технологія:особистісно-орієнтоване навчання (робота із модулем).

Цілі уроку:

  1. Навчальні :

а) повторити відомості про іменник;

б) поглибити і розширити знання про іменник;

в) формувати вміння вибору, вміння доводити вибір правильного написання іменника;

г) класифікувати мовний матеріал, спираючись на правило.

  1. Розвиваючі:

а) формувати комунікативні УУД: уміння формувати судження у межах навчального дискурсу; будувати навчальну комунікацію у парах, групах, спілкування з класним колективом;

б) формувати УУД пізнавального характеру: оволодіння прийомами відбору та диференціації мовного матеріалу; вилучення інформації з орфографічних, словників російської, таблиць з російської;

в) формувати регулятивні УУД:вміння ставити мету та дати її словесне формулювання; вміння оцінити результат своєї навчальної діяльності; вміння здійснити рефлексію за наслідками вивчення теми уроку.

  1. Виховні:

Усвідомлення грамотності як показника загальної культури;

Виховання прагнення грамотної мови.

Обладнання :

Комп'ютер;

Проектор, екран;

Оцінний лист;

Друкарські матеріали (модулі для учнів);

Таблиці з російської;

Робочі зошити для розуміння тексту (6 клас, ФГОС).

Види діяльності учнів на уроці :

  1. Формулювання та письмова фіксація цілей уроку
  2. Складання схеми по орфограмі, що вивчається, заповнення таблиці по темі уроку.
  3. Слухання, усна робота.
  4. Рефлексія учнів за підсумками уроку, оцінювання результатів своєї діяльності на уроці
  5. Оцінювання вчителем результатів, досягнутих учнями

Перед уроком (на перерві) кожному лунає «Оціночний лист» (10см х 10см)

Хід уроку

  1. Організаційний етап. Підготовка учнів на роботу.
  2. Повідомлення теми уроку
  3. Етап постановки цілей уроку
  4. Робота з модулями
  5. Рефлексія
  6. Домашнє завдання

УЕ 0. Постановка цілей уроку (7 хвилин)

Згадайте, хлопці, які слова з'явилися у вас у промові першими? Правильно, іменники. Дитина жадібно дивиться на світ і намагається зрозуміти, як називаються навколишні предмети.

Яка тема уроку? Мета уроку – повторення та узагальнення вивченого матеріалу за розділом «Іменник».

Навіщо іменники потрібні? Допомагають точно висловити промову. Їх вміле використання надає мовлення виразності та краси. Відкрийте робочі зошити для розуміння тексту стор. 40. Як називається текст? Порівняйте його з текстом у завданні 8. Визначте стиль тексту. Який з них найкрасивіший і чому? На слайді – намальовані картинки за першим та другим текстом.

УЕ 1.Перевірка творчого домашнього завдання. (5 хвилин)

  1. Прочитайте твір на вільну тему, в якому використовуються іменники на вивчені правила. Назвіть іменники.

УЕ 2.Актуалізація знань (4 хвилини). Індивідуальна робота.

Вибірковий диктант. Завдання дано на слайді. Дано фразеологізми. Пояснити значення, виписати іменники жіночого, чоловічого, середнього, загального роду.

Фразеологізми: ні світло, ні зоря; сирота казанська; ведмежа послуга; звалився як сніг на голову; як білка у колесі.

Жіночий рід Середній рід Чоловічий рід Загальний рід

УЕ 3Актуалізація знань (5 хвилин). Робота у парах.

Відмінювання іменників. Використовуючи алгоритм, визначити відмінювання іменників.

Алгоритм

  1. Визначити рід.
  2. Виділити закінчення
  3. За родом та по закінченню визначити відмінювання

Розподіліть слова в групи за відмінами. І запишіть їх у зошит.

ДОРОГА, ЗДОРОВ'Я, СТОРІЖ, ПАЛЬТО, РЕЧ, ЗИМА, СНІГ, ШОСЕ, ЧАС, ТІНЬ, СОНЦЕ, ГНІЗДО, ПОЇЗДКА, ПОЛУМ'Я, ЕСКИМО, МИША, ПОВНОЧ, КИНО.

Самоперевірка (Слайд презентації)

Схиляння

I II III Нескл. Розноскл.
ДОРОГА СНІГ РЕЧ ПАЛЬТО ЧАС
ЗИМА СТОРОЖ ТІНЬ ШОСІ Полум'я
ПОЇЗДКА СОНЦЕ МИША ЕСКИМО
ГНІЗДО ПОВНІЧ КІНО

Фізмінутка (Гра хто-що?)

Вийти із-за столу.

Гра будується за схемою: вчитель називає предмети: якщо предмет одухотворений, діти піднімають руки нагору, якщо неживий – виконують присідання.

Сніг, заєць, візерунок, вікно, ліс, горобець, дорога, лисиця, дерева.

УЕ 4.Орфографічна пильність

Увага! Пропав зошит учня 6-го класу. У ньому важливе завдання. Хто знайшов, виправте помилки за велику винагороду (5 балів) та поверніть господареві. (Виписати слова, в яких допущені помилки, правильно пояснити написання).

Колючий ранок ніби попереджає, що суворі замороски на землі і в повітрі набули чинності. Блідий сніг прикрасив діревця. «Перший сніжок – не лежак» – каже прислів'я. Почалося не настя. Мрячать дощі зі снігом.

Заєць за обновку взявся. Біліє зайченя з ніг, міняє колір шкірки відповідно снігу. А ведмежа затишно влаштувалося у барлозі на зимову сплячку.

Все міцніше забирає зима, дедалі частіше не настя. Крутиться поземка, покриває яр, поле – всі нерівності землі.

Розкащик - А. Стрижов.

УЕ 5.Способи утворення іменників. (3 хвилини). Робота у парах.

Виберіть вихідне слово для кожного словотвору. Запишіть ланцюжки однокорінних слів.

… – іца – ічка

…іца – – янистість

…під… нік

Трава, лисиця, порядок, вода, сухофрукти, проліск

Або виконання упр. №310 підручника

УЕ 6.Як і будь-яку людину, іменник теж має свій паспорт. Що це таке, на вашу думку? Правильно, це морфологічний розбір. (3 хвилини). Індивідуальна робота.

На слайді

Паспорт частини мови Ім'я

Позначте кожну графу знаком:

+ – знаю, можу записати до паспорта

+ (-) – знаю, але не все, треба повторити правила

? – не знаю, не вивчав

Виконати розбір одного з іменників з тексту, над яким ми працювали («Сироїжка» або зі свого твору). Зразок письмового розбору – у таблицях чи підручниках.

Конспект уроку російської мови

Клас : 6а

Тема: Узагальнення про прикметник

Місце уроку у темі: 30 урок

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Форма проведення: фронтальна, групова, робота в парах, індивідуальна.

Заплановані результати:

Предметні:

Створити умови для розвитку у учнів уміння:

використовувати засоби усного спілкування в різних мовних ситуаціях у ході монологу, діалогу;

Знаходити прикметники в тексті;

Працювати із довідковим матеріалом;

Узагальнити теоретичний матеріал про прикметник;

Особистісні:

Вміти проводити самооцінку на основі критерію успішності навчальної діяльності.

Комунікативні УУД:

Вміти:

Оформляти свої думки в усній формі, складати питання на тему уроку;

Слухати та розуміти мову інших;

Спільно домовлятися про правила роботи у групі.

Формувати вміння співпрацювати з учителем та однолітками під час вирішення навчальних проблем;

Приймати він відповідальність результат своїх дій; вчити спостерігати, слухати та коригувати дії партнера.

Пізнавальні УУД:

Вміти аналізувати об'єкти (слова), виділяти загальні ознаки;

Формулювати поняття;

Порівнювати об'єкти (знаходити загальне та відмінності);

Узагальнювати;

Шукати інформацію у різних джерелах;

Контролювати та оцінювати процес та результати діяльності.

Регулятивні УУД:

Меть визначати та формулювати ціль на уроці;

Оцінювати правильність виконання на рівні адекватної оцінки; планувати свої дії у відповідності з поставленим завданням;

вносити необхідні корективи на дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок; висловлювати своє припущення.

Методи, прийоми: проблемно-пошуковий

Ресурси : Г.К Лідман-Орлова. Російська мова. Практика.6 клас: підручник для загальноосвітніх установ:/ Г.К. Лідман-Орлова, С.М. Піменової, А.П. Єремєєва та ін. під ред. Г.К. Лідман-Орловий-М. Дрофа, 2013. /; презентація на комп'ютері вчителя, проектор, картки для роботи в парах та групової роботи.

Мета уроку: Узагальнити і систематизувати знання, отримані за темою "Прикметник"; продовжити роботу з формування у навчальних дослідницьких умінь і навичок; розвивати вміння працювати в групі; виховувати інтерес до уроків російської мови

Завдання: Освітні:

Узагальнити теоретичний матеріал про прикметник;
- Створити умови для прояву пізнавальної активності учнів;
- показати на прикладах художніх текстів функцію прикметників у мовленні
-Розширити словниковий запас учнів.

Виховні:

Виховання позитивної мотивації до уроку російської шляхом залучення кожного в активну діяльність;

Формування вміння працювати в парі, слухати і розуміти мову інших, спільно домовлятися про правила поведінки та спілкування.

Розвиваючі:

Розвивати в учнів потреба у творчій діяльності, у самовираженні через різні види робіт;
- викликати вони інтерес до заняття, надати йому проблемно-творческий характер;
- розвивати монологічну мову учнів, вивчати діалог;
- розвивати мовні навички учнів.
- розвиток уміння планувати, контролювати, регулювати та аналізувати власну діяльність.

ХІД УРОКУ

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

I. Організаційний момент.

Встали рівно. Урок російської мови.

Ми закінчуємо вивчення теми «Прикметник».
На 30 уроках ви вивчали цю тему, знайомилися з ознаками прикметників, з орфограмами, за участю прикметників у мові, вчилися використовувати прикметники у мові. Яку мету ми поставимо перед собою сьогодні?

Сьогодні ми повинні підбити підсумок того, що засвоїли, щось повторити, щось закріпити.

II . Словникова робота.

Я пропоную розпочати наш урок зі словникової роботи, але і в цій роботі у нас будуть присутні слова досліджуваної частини мови. Здогадалися якісь?

Подивіться на ці ілюстрації, людей, з якими ознаками ми можемо на них спостерігати?

Мабуть, наші нові словникові слова: сумний та ініціативний.

Яке лексичне значення цих слів?

Запишіть нові словникові слова у зошит. Складіть речення, використовуючи ці слова. Запишіть речення у зошит (один учень записує на дошці), виділяючи орфограми у нових словникових словах.

З якою метою ми вивчаємо нові словарні слова?

Це будуть прикметники.

Одна людина дуже сумна, інша-ініціативна.

Сумний- стан душевної гіркоти, ініціативний-підприємливість, здатність до самостійних активних вчинків.

Діти називають пропозицію. Одне записується в зошит.

Ми збагачуємо словниковий запас, уникаємо помилок.

II I . Актуалізація знань

Перед складною роботою потрібна розминка, вона допоможе нам налаштуватися. Ця розминка буде у формі з бліц-опитування

    Якими способами утворюється прикметник?

    Як визначити, яке закінчення слід писати у прикметника?

    Які прикметники мають ступінь порівняння?

    Як пишуться короткі прикметники з шиплячим на кінці?

    Коли в прикметнику пишеться одна літера Н. Чи є винятки?

6) Які складні прикметники пишуться разом?

Висновок: Подумайте і скажіть, які питання вам здалися найлегшими, найважчими? Проаналізуйте роботу.

Прикметники утворюються за допомогою приставок, суфіксів, додаванням основ.

Необхідно поставити запитання, яке закінчення буде в такому питанні і в прикметнику.

Ступінь порівняння є лише у якісних прикметників.

Короткі прикметникипишуться без м'якого знака.

Одна буква -н- пишеться у прикметників з суфіксом -ін, ан,ян, прикметники, які не мають суфіксів (юний, рум'яне)

Добре пишуться складні прикметники, які утворені від підрядного словосполучення.

Діти роблять висновок.

IV . Постановка навчального завдання. Повідомлення теми уроку. Цілепокладання.

А тепер я попрошу вас пригадати все, що ми з вами раніше вивчали про прикметник. І зробимо ми це з вами за допомогою проектних виступів, які були у вас домашньому завданні. Паралельно з виступом кожна група надасть свою відповідь у формі кольорової сторінки, яку пізніше ви об'єднаєте у наш посібник, продукт нашої діяльності.

V .Робота над пройденим матеріалом, перевірка домашнього завдання

Зараз перевіримо ваше домашнє завдання та узагальним матеріал на тему прикметник.

1.Робота у групах

(проходять виступи кожної групи за темами: 1- поняття про прикметник, 2-роль прикметника в тексті, 3- розряди прикметників за значенням, 4- ступеня порівняння прикметників, 5- синтаксична роль прикметників) Кожна група має по 3 слайда, які не лише дають теоретичні відомості, а й практичні рекомендації.

2. Колективна робота.

Після виступу кожної групи діти виконують завдання кожної групи.

А)знаходження прикметників серед інших частин мови.

Постарайся визначити, якою частиною мови, членом речення є слова в реченні Крокс.

    Сяпала кузявська Калуша по мрюхиному напушці, ув'язала пляшку і рикло заволила.

Б) поширення речення іменами прикметниками. (Диференційована робота)

Вечір. Синь стає все непомітнішим у заграві заходу сонця. Димкою згущуються горизонтом сутінки. На мілинах голосять хори, чуються сплески риб, крики чайок.

    група списати текст, вставити прикметники.

    Списати текст, вставити прикметники, визначити яким членом речення є.

3група-розподіл імен прикметників за розрядами.

Свинцева (болванка, тяжкість)

Лисиця (морда, шуба, хитрість)

4група - визначення ступенів порівняння.

Знайди помилки в освіті порівняльного та чудового ступеня порівняння прикметників

Багатий-багатший, строгий-суворий, добрий-добрий, красивий-красивше, поганий-гірше. Вечірній-вечірній.

5група - визначення синтаксичної функції прикметників.

Виступи дітей.

Сяпала-дієслово, кузявська-прикметник, Калуша-іменник,по-привід, мрюхиной-прикметник, напушці-іменник, ув'язала-дієслово, бутявку-іменник, і-союз, рикло-прислівник, заволило-дієслово.

У дітей виходить текст: Літній вечір тихий і гарний. Піднебесна синь стає все непомітнішим у багряному заграві заходу сонця. Фіолетовим серпанком згущуються по горизонту дзвінкі сутінки. На мілинах голосять жаб'ячі хори, чуються сплески риб, плаксиві крики чайок.

Відносні: оксамитовий костюм, свинцева болванка, лисяча шуба, музичний салон. Якісні: оксамитовий голос, свинцевий тягар, лисиця хитрість, музичний голос. Відносні: лисяча морда.

Діти називають: Багатий-багатший, строгий-суворий, красивий-красивше, вечірній-вечірній

VI . Домашнє завдання.

Домашнє завдання буде на вибір, я пропоную вам упр 448 і 450. Подивіться на ці вправи, що належить вам зробити.

Запишіть у щоденник ту вправу, яку ви виконуватимете.

Учні записують домашнє завдання.

VII . Підбиття підсумків уроку. Організація рефлексивної діяльності

На уроці я працював... активно/пасивно
2. Своєю роботою на уроці я … задоволений/не задоволений
3. Урок для мене здався... коротким/довгим
4. За урок я … не втомився/втомився
5. Матеріал уроку мені був … зрозумілий/не зрозумілий

цікавий/нудний
6. Домашнє завдання мені

здається… легким/важким

Мені теж урок видався коротким, а ваші виступи цікавими. Оцінки за урок отримали (перераховую дітей), оцінки аргументую.

Конспект уроку російської мови у 6 – а класі

Тема уроку: Повторення на тему «Іменник»

Тип уроку: комбінований

Дидактична ціль: узагальнення та систематизація теоретичних знань про іменник шляхом складання інтелект – карт.

Завдання:

Закріпити теоретичні знання учнів про іменник;

Навчити складати інтелект – карту;

Формувати комунікативну компетентність у процесі роботи у парі;

Формувати загальнонавчальні вміння, пов'язані зі сприйняттям, переробкою та обміном інформацією;

Формувати організаційно – діяльні вміння;

Поліпшувати усі види пам'яті;

Виховувати любов до російської мови через багатство словникового складу та граматичного устрою мови

Обладнання:

Вірш про іменник;

Портрет та висловлювання Бернарда Шоу;

Довідники учнів;

Аркуші формату А4, кольорові олівці, клей, картинки для складання інтелект – карт;

Презентація до уроку;

Помаранчеві та сині картки для рефлексії, самооцінки та оцінки інтелект – карти іншої пари;

Для роботи учні поділилися на різнорівневі пари. У кожній парі є учень із високими навчальними можливостями. Він удосконалює свої організаторські здібності під час оформлення інтелект – карти, допомагає слабшому учню, організує захист карти.

Поділ на пари (обліком навчальних можливостей)

Кожевіна Г.

Кожевін Ст.

Караєва М.

Захарченка В.

Прохорова Ст.

Матвєєв І.

Канєва А.

Косинська О.

Мацькова В.

Фазілов М.

Сироткіна І.

Толмачов А.

Салтикова І.

Сем'яшкін Н.

Рочева Л.

Ваддорова І.

Семенов А.

Хозумов Є.

Тургачова Л.

Самойленка І.

Хід уроку.

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1. Організаційний етап.

Актуалізація знань. (1 хв)

Здрастуйте, хлопці! Прочитайте вірш на слайді. Скажіть, про що ми сьогодні говоритимемо?

Хто поспішає так рано до школи?

Усі поспішають учні!

Що несуть вони у портфелях?

Книжки, ручки, щоденники!

Як ви зробили відкриття

Це дивовижне?

Допомогло на все відповісти

Іменник!

(слайд 2)

Так, про іменник. Але ми вже кілька уроків говоримо про цю частину мови, ви вже знаєте з курсу 5 класу, щось нове дізналися цього року на попередніх уроках.

Так, правильно, сьогодні ми закріплюватимемо знання про іменник.

Діти читають вірш, відповідають питання

2. Мотивація

Подивіться на слайд (Слайд 3),прочитайте вислів Бернарда Шоу: «Єдиний шлях, що веде до знання – діяльність». Значить, закріплювати знання через активну і творчу діяльність, а активно попрацювавши сьогодні, закріпивши свої знання, ви легко впораєтеся з майбутньою контрольною роботою. А закріпити знання на тему я пропоную шляхом складання інтелект – карт.

Діти читають висловлювання

3.Постановка проблемного питання та визначення завдань подальшої роботи.

Подивіться на слайд, що написано? (слайд 4)

Правильно, написано Інтелект – карта. Що це таке? На це запитання ви дасте мені відповідь наприкінці уроку.

Подивіться на слайд – приклад інтелект – карти. (слайд 5)У вас має вийти те саме, але з нашої сьогоднішньої теми.

Ваше завдання, працюючи в парі, зробити повнішу інтелект-карту на аркуші А4, але при цьому вона повинна бути барвиста, акуратна.

Варіанти відповідей

4.Складання інтелект карти, відповідаючи на запитання вчителя

Отже, по середині аркуша А4 напишіть «Ім'я», відповідаючи на

мої питання, використовуючи стрілочки, кольорові олівці і картинки для прикладів, ви складатимете карту, в якій покажете все, що знаєте про іменник. Я те саме зробила на слайдах, але не повному обсязі, тому що перевіряємо і закріплюємо вашізнання.

    Що називається іменником? Наведіть приклади. (слайд 6)

Після відповіді учнів від центральної ідеї («Ім'я»), відводимо стрілочку вбік і пишемо, що позначає іменник, приклеюємо картинку із зображенням того, що позначає ця частина мови.

    Назвіть постійні ознаки іменника . (слайд 7)

Відводимо наступну стрілочку і пишемо першу постійну ознаку (учні пишуть одухотворені та неживі, приклеюють картинки)

    Згадайте непостійні ознаки іменника. (слайд 8)

    Яку роль у реченні може виконувати іменник? Наведіть приклади. (слайд 9)

Так поступово заповнюється картка.

Відповіді учнів:

Іменник – це частина мови, яка позначає предмет, відповідає на запитання Хто? і що?

Іменник буває

А) одухотвореним та неживим (приклеюють картинки із зображенням одухотвореного та неживого предметів)

Б) власним та номінальним (картинки)

Відмінювання (1, 2, 3, разносклоняемые, несклоняемые) (картинки)

Змінюється:

За відмінками;

За числами (картинки)

У реченні буває:

Підлягає;

Висловлюваним;

Доповненням;

Обставиною. (Наводять приклади речень, підкреслюють іменники як член речення)

Оформлення інтелект – карт.

5.Фізмінутка

Добре попрацювали, згадали, наскільки багатий граматичний устрій іменника, а тепер трохи відпочинемо. Іменник у нашій мові зустрічається частіше за інші частини мови, існує думка, що на 100 тисяч слів припадає 40 іменників. Перегляньте фотовірші «Щастя», зверніть увагу, скільки іменників у ньому зустрічається. Наскільки іменник збагачує нашу мову. (можна встати з місця)

Діти дивляться фотовірші «Щастя»

6. Захист та оцінка інтелект – карт (6 хв.)

А тепер охочі, за допомогою складеної інтелект – карти, розкажуть правило, що таке іменник.

Виступ учнів.

Іменник – це частина мови, яка позначає предмет, відповідає на запитання Хто? і Що?, буває одухотвореним і неживим, власним та номінальним, має категорію роду, буває ж, м, порівн. роду і є іменники загального роду, відмінювання, буває 1,2,3 відміни, крім того є разносклоняемые і несклоняемые іменники. Змінюється за відмінками та числами, у реченні буває підлягають, присудкам, доповненням та обставиною.

7. Самооцінка та оцінка інтелект – карт іншої пари (5 хв)

Порівняйте свою карту з картою на слайді (10) (на слайді без картинок) і оцініть карту, що у вас вийшла.

Якщо вважаєте, що картка складена правильно, повно відображає всі ознаки іменника та виконана акуратно та естетично, підніміть помаранчеву картку, з недоліками, неакуратно – синю.

Якщо карта складена повно, правильно і акуратно, ставте червону зірочку, з недоліками – синю зірочку.

Перевірка, обговорення у парі та оцінювання карт іншої пари.

8. Відповідь на проблемне питання.

Повернемося до поставленого на початку уроку питання:

Що таке інтелект – карта?

Інтелект – карта - це свого роду схема, опорний конспект, складаючи який ми закріпили знання на тему «Ім'я».

Інтелект – мапа – це другий довідник, помічник.

9. Рефлексія. Підбиття підсумків роботи за весь урок (1 хв),

Виставлення оцінок за урок.

Чи допомогло складання інтелект – карти узагальнити та систематизувати ваші знання на тему? Хто згоден, підніміть помаранчеву картку, хто згоден – синю.

Дякуємо за урок, можете бути вільними!

Урок із застосуванням активних методів навчання

Цілі уроку:

освітні:

Ознайомити учнів із поняттям неологізм;

Навчити розуміти доцільність застосування неологізмів у мові;

Навчити знаходити неологізми у різноманітті лексики.

виховні:

Підвищити інтерес учнів до уроків російської.

розвиваючі:

Розвинути творчі здібностіта особистісні якості;

Сприяти розвитку навичок роботи у групі, почуття відповідальності та взаємовиручки;

Сформувати практичні знання про неологізми та їх значення.

Тип:урок ознайомлення з новим навчальним матеріалом;

Спосіб сприйняття: зорово-слуховий

Форма організації навчального процесу:індивідуальна, групова.

Обладнання:

Входження до теми:проектор, екран

Формування очікуванніКабіна: стікери, кольорові фломастери або олівці, магніти.

Інтерактивна лекція:ватман, кольорові олівці, тлумачний словник.

Опрацювання змісту теми: картки з ілюстраціями, олівці.

Етапи уроку:

1. Ініціація (1 хвилина)

2. Входження до теми (4 хвилини + 5 хвилин)

6. Опрацювання змісту теми (10 хвилин +5 хвилин)

7. Підбиття підсумків (1 хвилина)

8. Домашнє завдання (1 хвилина)

Хід уроку

1. Ініціація (1 хвилина)

Ціль: встановити контакт із кожним із учнів, підготувати клас до засвоєння навчального матеріалу.

Весь клас

Метод «Привітання»

Проведення:клас вітає вчителя стоячи. Вчитель знаходить контакт із кожним із учнів «очі в очі».

2. Входження або занурення у тему (4 хвилини + 5 хвилин)

Слайд-шоу (4 хвилини)

(4 слайди)

Ціль: розкриття теми уроку

Учень біля дошки розкриває тему уроку класу

Опис уроку:

Урок розроблено для проведення у 6 класі. Дітям дуже цікавим буде використання на уроці активних методів навчання. Урок будується нестандартно, але відповідає структурі.

Вчитель під час уроку курирує діяльність учнів, але з втручається. Учням надано найбільшу свободу, використано метод проблемного навчання.

Завдання творчі, цікаві, яскраві.

Домашнє завдання має творчий характер.

Проведення:заздалегідь підготовлений учителем учень показує слайд-шоу. Учень розкриває поняття неологізми та наводить приклади.

Неологізми («нео» – новий, «логос» – слово (грец.).

Неологізми це нові слова загальнонародної мови. Значні події у суспільному житті, науково-технічні відкриття сприяють породженню цілих серій неологізмів. Ці слова сприймаються як неологізми доти, доки відчувається їхня новизна, доки вони не увійшли до загального словникового складу.

Неологізми не виникають із нічого, вони створюються на зразок вже відомих у мові слів. Ось деякі приклади. На зразок слів пароплав, теплохід створено слово атомохід. Слова кулеметник, мінометник, зенітчик послужили моделлю освіти слова ракетчик. Слово приземлитися дало з'явитись словам прилунитися, приводитися. Іміджмейкер, саміт, Інтернет

Творець нових слів – народ.

Новим словом ми називаємо новий предмет, інколи ж письменники по-новому називають щось нам добре знайоме.

Інтелектуальна гра «Філософія життя» або «Світ єдиний» (5 хвилин)

Ціль: зацікавити клас, дати відчути кожному учню потрібність вивчення теми

Весь клас

Проведення: Діти стають у коло Учням пропонується одна фраза, яку слід продовжити. Один із учнів має дати твердження, а інший заперечення. На уроці використовуватимемо лише твердження.

«Сьогодні на уроці ми вивчатимемо нову тему неологізми…» (продовжіть фразу)

Варіанти відповідей дітей:

Це дуже добре

Тому що ми маємо знати російську мову

Вона нам знадобиться при складанні іспиту

Вона нам потрібна для підготовки до контрольної роботи

Якщо учневі важко дати твердження, він може пропустити свій хід!

3. Формування очікувань учня (5 хвилин)

Метод «Список покупок»

Ціль:з'ясувати, що очікують учні від цього уроку. Розбити клас на групи.

Весь клас

Проведення: учням пропонується вибрати на дошці наклейку, що сподобався (колір, форма). За допомогою стікерів учні утворюють групу відповідно до форми та кольору. Група з червоні наклейки, група з зелені наклейки і т.д. На стікері з одного боку, учні пишуть свої очікування від уроку. Стікери зберігаються до кінця уроку на парті кожного учня.

4. Інтерактивна лекція (10 хвилин)

Захід «Лабіринт»

Ціль:за допомогою проблемного навчання підвести учнів до розкриття теми.

Проведення: кожній групі дається ватман, на якому написані різні за своїм походженням слова (архаїзми, історизми, неологізми, загальновживані, професійні, діалектизми)

Наприклад: рейтинг, сайт, побутові поняття (корчма, лабаз, алтин, целковий) ягня (ягня), скейтборд, знати (знати), пірсинг, слухати, спонсор, брама (ворота), плеєр, дизайн, голос (голос ), сек'юріті, бруд (йти), долонь (долоня), ворота, сьогодні (сьогодні), старовинний одяг та взуття (арм'як, кафтан, камзол), дочка (дочка), назви осіб за професією, заняття (стрілець, стражник, ратник) , прикажчик), програміст, зело (дуже), сніг, установи та посадові особи (віче, управа, воєвода, справник), зоря, визріти (дивитися), керманич (кермовий), назви старих заходів довжини, ваги (аршин, вершок, сажень), серіал, кварки (елементарні частки).

З різноманіття слів досить відібрати 10 і запропонувати учням до розгляду.

Ставимо перед учнями завдання: відберіть слова, що виникли нещодавно. Учні для відбору можуть використовувати фломастери, закреслювати або ставити хрестики на словах, які не потрібні.

Після виконання завдання перед групами ставимо питання:

1. Чому ви відібрали саме ці слова?

(Учні можуть відібрати слова не нові, а вже застарілі. Потрібно кожне слово розглянути та пояснити його значення. Учні можуть пояснити значення слова спочатку самі за допомогою Тлумачного словника).

2. Навіщо у мові потрібні неологізми?

3. Чи можуть неологізми старіти?

4. Чому з'являються нові слова?

5. Чи є слова трактор, сніг та суботник новими? Чому?

5. Емоційна розрядка (3 хвилини)

Гра «Іподром»

Ціль: розминка класу

Весь клас

Проведення: все стоять у колі Ведучий розповідає правила гри: Коні біжать - топаємо ногами, плюс: Біжуть коні по іподрому - плескаємо долонями по колінах. По каменях – б'ємо кулаками по грудях. По болоту – чвакаємо долоньками. Через бар'єр скачуть – плескаємо. Два бар'єри - дві бавовни. Трибуна джентльменів – половина кола кричить. Трибуна леді – половина кола верещить. Після того, як ведучий розповів правила та показав рухи, він починає швидко віддавати команди, решта має озвучувати дії.

Можна змінити дії.

6. Опрацювання змісту теми (10 хвилин + 5 хвилин)

«Звуження» груп (10 хвилин)

Ціль: довести учням, що нові слова з'являються безперервно, кожна нова річ вимагає нової назви

Робота у групі

Проведення: учням лунають картки, у яких цікаві, але незрозумілі ілюстрації

Кожна група має вигадати неологізм на кожну з ілюстрації.

Метод "Презентація" (5 хвилин)

Ціль: презентувати свої ілюстрації з неологізмами

Проведення:кожна група представляє свої ілюстрації та пояснює, чому дали таку назву зображеному.

Після презентації обговорюємо разом питання