Сайт про дачу.  Будівництво та ремонт своїми руками

Урок навколишнього світу "споживачі та руйнівники лісової екосистеми". Чи можуть дерева жити без інших мешканців лісу? Включення в систему знань та повторення

Тема уроку.«Споживачі та руйнівники лісової екосистеми».

Цілі:

  • показати роль споживачів та руйнівників лісової екосистеми як учасників круговороту речовин;
  • сформувати в дітей віком поняття «екосистема лісу – стійка екосистема із замкнутим кругообігом речовин»;
  • формування комунікативних навичок в учнів.

Обладнання:підручник А.А.Вахрушева по навколишньому світу за 3 клас, малюнки, фотографії тварин та птахів лісу, відеоролик «Ліс без тварин», колекція муляжів «Гриби», зразки кори дерев, ушкодженої жуком-короїдом.

ХІД УРОКУ

I. Самовизначення до діяльності

(Включення до навчальної діяльності на особистісно-значущому рівні.)

А зараз перевір, друже,
Ти готовий розпочати урок?
Чи все на місці,
Все гаразд:
Ручка, книжка та зошит?
Чи правильно сидять?
Чи все уважно дивляться?
Починаємо ми знову
Спостерігати та розмірковувати.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація

(Готовність мислення та усвідомлення потреби у новому знанні.)

– На дошці записані слова. Прочитайте їх.

ЛУГ БОЛОТО ОЗЕРО

– Як ви вважаєте, що їх об'єднує? (Це назви екосистем.)
– Екосистема – що це таке?
Діти розповідають:
- Екологічна система.
– Еко – природа, система – порядок.
- Природне співтовариство.
– Співдружність живої та неживої природи, в якій організми різних «професій» підтримують кругообіг речовин.
– Які «професії» живих організмів ви знаєте? (Виробники – рослини, споживачі – тварини, руйнівники – мікроорганізми, гриби.)
- А що таке кругообіг речовин? (Ланцюжок перетворень, який починається і закінчується однією і тією ж речовиною.)
– Скажіть, а ці три екосистеми якось залежать одна від одної?
Діти розповідають:
– Згодом на місці озераутворюється болото. Якщо озеро безстічне, то кругообіг речовин замкнутий не повністю. Руйнувальники не справляються зі своєю роботою. Тому воно заростає і перетворюється на болото.
Болотозгодом може стати лугом. Руйнівникам важко жити у сирому болотяному ґрунті. Мох-сфагнум убиває мікроорганізми. Тому відмерлі залишки не руйнуються, а перетворюються на торф. Через накопичення торфуболото стає сухішим і починає заростати травою. Кругообіг речовин у болоті також не замкнений.
– А луг за певних умов може змінити іншу екосистему? (Так, екосистемою лісу.)
– Ґрунт лука дуже родючий. Якщо грунт вологий, то місці трав'янистих заростей можуть з'явитися сходи кущів і дерев. Вони зростатимуть все вище і вище, затінюючи трави. Так луг перетворюється на ліс. Кругообіг речовин в екосистемі луки не замкнений.
– То в чому схожість екосистем озера, болота та луки? (Кругообіг речовин не замкнутий. Ці екосистеми нестійкі.)

На дошці поступово з'являється схема:

Нестійкі системи із замкненим кругообігом речовин.

- Яке питання у зв'язку з цим виникає про екосистему лісу? (А лісова екосистема яка? Який у ній кругообіг речовин?

ІІІ. Проблемна ситуація та тема уроку

(Етап постановки навчальної задачі.)

– Скажіть, у якій природній зоні ми з вами живемо? (У лісовій зоні, у тайзі.)
– Які рослини живуть у наших лісах? (трави, чагарники, дерева)
- Яка роль рослин лісу?
Діти розповідають:
- Будинок для тварин.
- "Зелені легені" нашої планети. Виділяють кисень, поглинають пил, вуглекислий газ.
- Корм ​​для живих організмів.
– А ще чудове місце відпочинку для людей. Ви любите гуляти, відпочивати у лісі? (Так.)
– Тоді давайте прогуляємось.

Діти дивляться відеоролик «Ліс без тварин».

Інсценування(Діалог Олени з Мишком).

(Йдуть дівчинка та хлопчик із кошиком у руках.)

IV. Проблемне питання

Олена:Мишко! Ми стільки йдемо лісом, а жодних тварин так і не зустріли. Напевно, вони в лісі не такі важливі.

- Як ви думаєте, чи має рацію Олена? (Різні думки.)Давайте це обговоримо.

V. Визначення теми уроку

– Минулого уроку ми говорили про рослини-виробники лісу, а сьогодні ми поговоримо про інші професії. Отже, тема нашого уроку…

На дошці: «Споживачі та руйнівники лісової екосистеми»

VI. Спільне відкриття знань

1. Повідомлення підготовлених учнів

- Яких жителів лісів ви знаєте? (Звірі: білка, заєць, лисиця, вовк, лось, ведмідь, куниця, рись та ін; птахи: дятел, сорока, поповзень, яструб та ін; комахи: мурахи, жуки та ін.)
– Сьогодні хлопці за спеціальним завданням приготували вам повідомлення про роль деяких мешканців лісів.

Повідомлення про тварин

Білка - рослиноїдна тварина, гризун, живе в лісі, на деревах. Білка легко стрибає з гілки на гілку, з дерева на дерево. При стрибках, які можуть сягати чотирьох метрів, білку допомагає хвіст. Хвіст служить своєрідним кермом. Під час руху у повітрі білка може повертати хвіст як парашут та плавно приземлятися на потрібне місце. Влітку у білки шерсть коротка, рідка, їй легше переносити спеку. А руде забарвлення добре маскує серед строкатості літнього лісу. Колір зимової вовни – сірий. Коли сіренька білка нерухомо сидить на гілці, її важко побачити її ворогам – куниці, соболю, яструбу-тетерів'ятнику. Білка їсть ягоди, горіхи, гриби, насіння, комах, їх личинки, яйця птахів. Восени білка запасає корм. Горіхи ховають у тріщинах кори, у моху, під корінням. Про свої запаси білка забуває. Багато насіння залишаються нез'їденим і навесні проростають. Так білка допомагає розселятись рослинам.

Повідомлення про комах.

– Як ви вважаєте, що за художник зобразив візерунки на корі дерева? (Демонстрація зразків кори, ушкодженої жуком)
Це жук-короїд. На кожній породі дерева живуть якісь короїди, і у кожного своя манера прогризати ходи.
Одні з короїдів заселяють вершини дерев та гілки, і живуть під тонкою корою, інші вигризають ходи в середній частині стовбура, треті – у нижній частині, під товстою корою, а є такі, що гризуть у корінні.
Зазвичай жуки заселяють вже хворі та ослаблені, старі дерева. Харчуючи корою, вони руйнують сухостій, що заважає рости молодим деревам. І тільки сильно розмножившись, нападають і на дерева здорові.

Повідомлення про птахів

У густій ​​кроні дерев живуть тайгові птахи: глухар, тетерів, куріпка, рябчик, кедрівка, клест, дятел, сова.
Птахи приносять користь лісу. Багато птахів і особливо пташенята дуже ненажерливі. Якщо комах шкідників у лісі виявиться багато, то тут загнездится багато птахів, і всіх пташенят вистачить їжі. Але якщо комах буде мало, багато пар відмовиться від гніздування.
Таким чином, птахи можуть регулювати велику кількість комах.
Успішну боротьбу із шкідниками лісу ведуть дятли. Своїм твердим дзьобом вони пробивають маленькі отвори в корі, а довгим язиком, на якому є особливі зазубрини, вони спритно витягують личинки комах з-під кори. Цікава мова дятла – тонка і довга. У зеленого дятла до 14см, у чорного – 8см. Є ще користь від дятлів: вони заготовляють місця для гніздування інших птахів. Зазвичай дятел щороку довбає нове дупло для свого гнізда. А старі дупла?
Їх заселяють інші птахи: мухоловки-рябинки, повзи, великі синиці, шпаки, сичі.
Хто з нас не чув у лісі дзвінкого кукування? А, почувши, хто не ставив птаху питання: «Зозуля, зозуля, скільки років мені жити?»
Зозуля гнізд не в'є, яєць не насиджує. Вона пристосувалася класти свої яйця в чужі гнізда: до трясогузків, горіхвістків, зарянок. За літо один зозуля розміщує по чужих гніздах до 20 яєць.
Проте зозуля – невтомний винищувач гусениць. Основною їжею зозулі є «волохаті», вкриті щетинками гусениці непарного шовкопряда, яких інші птахи не їдять.

2. Робота у групах. Обговорення, виступи.

– Хлопці, як же взаємопов'язані між собою рослини, звірі, птахи та комахи? (Всі організми є їжею інших організмів.)
– Як називається послідовність, у якій кожен із організмів з'їдає інший? (Ланцюг живлення.)
– Складіть ланцюги живих живих організмів, що мешкають у лісі. (Групи одержують набори назв живих організмів лісу.)

  • I група: кедр ––> білка ––> куниця
  • II група: ялина ––> лось ––> вовк
  • ІІІ група: дуб ––> гусениці ––> зозуля ––> яструб
  • IV група: берези ––> жук-короїд ––> дятел ––> яструб

Висновки.

– Ялина, дуб, береза, кедр – це… (Рослини-виробники).
– Білка, куниця, лось, вовк – це… (Тварини-споживачі).
– Що відбувається з виробниками та споживачами в екосистемі? (Вони вмирають, рештками харчуються руйнівники. Це жуки-мертвоїди, дощові хробаки, ґрунтові кліщі, багатоніжки та гриби.)

Повідомлення про гриби

У лісі росте безліч грибів. Багато грибів поселяються на гнилих і хворих деревах, іноді на коренях.
Наприклад, трутовик. Колись він жив на стовбурі великої ялинки, що засихала. Трутовики проникають у пошкодження ствола і живуть усередині дерева, поступово руйнуючи його.
Коли дерево впало, почалася робота інших, капелюшних грибів, що оселилися на уламках стовбура. Вони трухлявлять і разом з бактеріями переробляють залишки деревини на поверхні землі, змішують їх із ґрунтом.
Настає черга ґрунтових грибків. Вони завершують роботу руйнування, розпочату трутовиками. І ось виходить перегній, на якому й виростають молоді ялинки.
Так гриби допомагають поновленню лісів.

На дошці з'явилася схема:

3. Відповідь на проблемне питання Олени

- Що ж ми тепер можемо відповісти на Олену? Чи важливі тварини у лісі? А руйнівники? (Так. Усі вони учасники круговороту речовин.)

VII. Самостійна робота з самоперевіркою:№7, с.62 одна з трьох на вибір.

VIII.Включення в систему знань та повторення.

Висновки учнів:

1. – Отже, ми отримали кругообіг речовин, у якому всі його учасники справляються зі своєю роботою.
Виробникизростають і дають їжу споживачам.
Споживачіхарчуються рослинами і «один іншому», тому можуть регулювати кругообіг речовин.
А руйнівникипереробляють мертві організми та залишають у ґрунті мінеральні речовини, які використовують рослини.
- Який колообігу нас вийшов? (Замкнутий)

2. – Якщо кругообіг в екосистемі лісу замкнутий, то екосистема… (стійка).
– А якщо екосистема є стійкою, чи замінить її інша екосистема? (Ні)

3. Прочитаємо це правило на стр.61 підручника.

IX. Підсумок уроку. Рефлексія діяльності

X. Домашнє завдання

На вибір:

  1. №4, с.62 - кросворд;
  2. №5, с.62 - гра "Детектив";
  3. Доповіді-повідомлення про мешканців лісу;
  4. Книжка-маля туриста «Як треба поводитися в лісі».

Тамбовський обласний державний автономний освітній заклад середнього професійної освіти"Педагогічний коледж м. Тамбова"

Конспект

Уроки з навколишнього світу на тему:

«Споживачі та руйнівники екосистеми лісу. Перевірна робота № 7»

Провела студентка групи ПНК-31: Мукіна О.О.

Місце проведення: 3 клас, філія МБОУ «Новолядинська сош»

с. Тулинівка

Дата проведення: 13.11.2014р.

Оцінка за конспект:….. (…………) вчитель: __________/ О.Ю.Учаніна/

Оцінка за урок:….. (…………) вчитель: __________/ О.Ю.Учаніна/

Оцінка за урок:….. (…………) вчитель: __________/Н.В. Лазутова/

Тип уроку:відкриття нових знань

Цілі:

– Ознайомити учнів із тваринами та рослинами лісу, їх «професіями» в екосистемі, взаємними пристосуваннями один до одного.

– вміти пояснювати значення круговороту речовин у природі; наводити приклади організмів різних професій.

– Називати, із чого складається екосистема.

Пізнавальні УУД

1. Розвиваємо вміння отримувати інформацію із схем, ілюстрацій, текстів.

2. Подавати інформацію у вигляді схеми.

3. Виявляти сутність, особливості об'єктів.

4. На основі аналізу об'єктів робити висновки.

5. Узагальнювати та класифікувати за ознаками.

6. Орієнтуватися на розворот підручника.

7. Знаходити відповіді питання в ілюстрації.

Комунікативні УУД

1. Розвиваємо вміння слухати та розуміти інших.

2. Будувати мовленнєве висловлювання відповідно до поставлених завдань.

3. Оформляти свої думки у усній формі.

4. Уміння працювати у парі та у групах.

Особистісні результати

1. Розвиваємо вміння виявляти своє ставлення до героїв,

висловлювати свої емоції.

2. Оцінювати вчинки відповідно до певної ситуації.

3. Формуємо мотивацію до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності.

Регулятивні УУД

1. Розвиваємо вміння висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника.

2. Оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання.

3. Прогнозувати

майбутню роботу (складати план).

4. Здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

    Мотивація до навчальної діяльності

Довгоочікуваний дан дзвінок, починається урок.

Здрастуйте хлопці, сідайте.

Мене звуть Анастасія Олександрівна і сьогодні урок проведу у вас я.

Діти вітають вчителі

    Актуалізація знань та фіксування індивідуальних труднощів у пробній навчальній дії

Давайте приступимо до роботи.

Яку тему ви вивчали на минулому уроці?

Перевіримо ваше домашнє завдання.

Відкрийте підручник на сторінці 61 та дайте відповідь на запитання.

1). Чому ліс називають складною екосистемою?

2). Чим дерева відрізняються від чагарників та трав'янистих рослин?

3). Які дерева, чагарники, трави ростуть там, де живеш?

4). Попрацюйте у групі: підберіть види дерев, чагарників та трав'янистих рослин, які ростуть разом.

Ми вивчали тему: «Лісові виробники»

Ліс – це екосистема з кількох «поверхів». Верхній поверх займають дерева. Середній «поверх» займають чагарники, а нижня трава.

У дерев є основне центральне стебло (ствол) з масивом гілок у верхній частині; на відміну від них у кущів такого ствола немає.

Ліщини, сосна, ялина, береза, тополя, шипшина, суниця, конвалія, подорожник.

Припущення дітей.

    Виявлення місця та причин утруднення

Діти, відкрийте підручник на сторінці 62 і прочитайте діалог Олени та Миші.

Олена: Знаєш, Мишко, ми стільки часу ходимо лісом, а жодних тварин так і не зустріли. Напевно, вони не такі важливі?

Як ви думаєте, чи має рацію Олена?

Яку функцію вони виконують?

Не права, тому що тварини дуже важливі

Тому що тварини відіграють важливу роль в екосистемі лісу

Кожна тварина має свою роль в екосистемі.

    Побудова проекту виходу із скрути

Які зв'язки існують між живими організмами у суспільстві?

Чому виробники можуть жити без споживачів?

Абсолютно вірно!

Отже, хлопці, як ви вважаєте яка тема нашого уроку?

Тема нашого уроку: «Споживачі та руйнівники екосистеми лісу»

Ланцюги живлення

Споживачі допомагають виробникам розселятися, а також їх запилюють.

Припущення дітей

    Реалізація проекту виходу із скрути

Приступимо до вивчення нової теми.

Відкрийте та прочитайте текст на сторінці 62-64 та поясніть, чи права Лєна. Чи важливі тварини для лісу?

Що нового та цікавого ви дізналися, прочитавши цей текст?

Діти, які тварини називаються споживачами?

А хто такі руйнівники?

Давайте розглянемо малюнок на сторінці 62 і згадаємо, що позначають стрілки. Назвіть ланцюги живлення, зображені на малюнку.

Як ви думаєте, чи права Олена? Чи важливі тварини для екосистеми?

Робота з текстом

Відповіді дітей

Споживачі – це тварини, які харчуються живими організмами.

Руйнувачі це ті тварини, які харчуються мертвими організмами.

Тварини важливі, тому що вони не тільки беруть участь у кругообігу речовин, але й регулюють його.

    Часткове закріплення з промовленням у зовнішній промові

Давайте закріпимо отримані знання. Увага на слайд.

Фізкультхвилинка.

Жук-усач, яструб, дятел

Тукан, коала, жираф

    Самостійна робота з самоперевіркою за зразком

Перевірна робота № 7

    Включення в систему знань та повторення

А зараз перейдемо до роботи у робочому зошиті.

Відкрийте сторінку 31 і зверніть увагу на завдання №2.

Добре! Із цим завданням ми впоралися.

Перейдемо до завдання №3.

І з цим завданням ми впоралися чудово!

Приступимо до завдання №4.

Діти виконують завдання

Діти розгадують кросворд.

    Рефлексія

Отже, давайте підіб'ємо підсумок уроку.

З якою темою ви познайомились?

У чому різниця споживачів від руйнівників?

Домашнє завдання: стор 62-69,

№ 1, № 5 у робочому зошиті.

Виставлення оцінок.

Дякую всім. Урок закінчено.

Споживачі та руйнівники екосистеми лісу

Споживачі живляться живими організмами, а руйнівники - мертвими.

Дані про автора

Шевченка Світлана Іванівна

Місце роботи, посада:

МОУ "Супонівська ЗОШ №2" вчитель початкових класів.

Брянська область

Характеристики уроку (заняття)

Рівень освіти:

Початкова загальна освіта

Цільова аудиторія:

Вчитель (викладач)

Клас(и):

Предмет(и):

Навколишній світ

Мета уроку:

Цілі:

показати роль споживачів та руйнівників лісової екосистеми як учасників круговороту речовин;

познайомити з тваринами та рослинами лісу, їх «професіями» в екосистемі, взаємними пристосуваннями один до одного;

вчити пояснювати значення кругообігу речовин у природі, наводити приклади організмів різних «професій»;

розвивати пізнавальну активність дітей, інтерес, уміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати та робити висновки;

розвивати творчі здібностіучнів;

продовжити формування вміння учнями бачити красу рідної природицінувати її.

Тип уроку:

Урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Використані підручники та навчальні посібники:

Навколишній світ. Мешканці Землі. 3 клас А.А.Вахрушев, Д.Д.Данілов, О.В.Бурський, А.С. Раутіан

Обладнання, що використовується:

А.А.Вахрушев, О.А.Родигіна. Методичні рекомендаціїдля вчителя.-М.: Балас, 2009

Короткий опис:

Це другий урок, присвячений екосистемі лісу. Увага звертається на роль споживачів та руйнівників у кругообігу як "їдців", тобто споживачів речовин і енергії, та їх регуляторну роль. На уроці використано дослідницький метод вивчення нового. Учні разом із учителем формулюють проблемні питання та пропонують свої версії відповідей.

Хід уроку.

1.Орг. момент. Психологічний настрой.

Доброго ранку, хлопці! Доброго ранку, шановні гості!

Нехай воно дійсно буде для всіх нас сьогодні добрим і розбудить у кожному з нас найкращі почуття – бажання чути, розуміти та підтримувати одне одного. Нехай хороша погода заграє у душі кожного з нас та зігріє своїм теплом. Навіть сонечко посилає вам свої теплі та добрі промені. (Слайд)

Яким би ви хотіли побачити наш урок?

що потрібно для цього зробити?

Девізом нашого уроку будуть слова:

Сьогодні ми відкриємо таємницю,

Адже в житті нашої часті чудеса.

Секрет лісових чудес надзвичайних

Дізнаємося ми за півгодини.

Горішок знань твердий, але все ж

Ми не звикли відступати.

Нам розколоти його допоможуть

Чарівні слова:

Бажаємо все знати!

Я бажаю вам гарного настроюі цікавої роботина уроці.

2.Постановка проблеми та актуалізація знань.

Прочитайте слова, записані на дошці: (Слайд)

ОЗЕРО БОЛОТО ЛУГ ЛІС

Як ви вважаєте, що їх об'єднує? (Це назви екосистем.)

Екосистема – що це таке? (еко - природа, система - порядок. Природна спільнота. Співдружність живої та неживої природи, в якій організми різних «професій» підтримують кругообіг речовин.)

Виберіть правильне визначення екосистеми. (Слайд)

Які «професії» живих організмів екосистеми ви знаєте? (Виробники, «годувальники»; споживачі, «їдці»; руйнівники, «сміттярники».)

Чому я поставила стрілки? Ці екосистеми якось залежать одна від одної? Що з ними відбувається з часом?

(Згодом на місці озера утворюється болото. Якщо озеро безстічне, то кругообіг речовин замкнутий не повністю. Руйнівники не справляються зі своєю роботою. Тому воно заростає і перетворюється на болото. Болото з часом може стати лугом. Руйнівникам важко жити в сирому болотяному ґрунті. Тому відмерлі залишки не руйнуються, а перетворюються на торф. Через накопичення торфу болото стає суші і починає заростати травою.

А луг за певних умов може змінитися іншою екосистемою? (Так. Екосистемою лісу.)

Ґрунт лука дуже родючий. Якщо грунт вологий, то місці трав'янистих заростей можуть з'явитися сходи кущів і дерев. Вони зростатимуть все вище і вище, затінюючи трави. Так луг перетвориться на ліс. Кругообіг речовин в екосистемі луки не замкнений.

Це нестійкі екосистеми.

Про яку екосистему ми говорили на минулому уроці? (Екосистема лісу.)

Минулого уроку ми відповідали на ці запитання. Нагадайте мені як називаються: (Слайд)

Багаторічні рослини з великим, твердим стеблом?

Багаторічні рослини, у яких від загального кореня відходять кілька твердих стебел?

Рослини з м'якими зеленими стеблами?

Хто швидше помітить помилку? (Слова на дошці). Перевірка сигнальними картками.

Дерева: береза, клен, ліщина, дуб, сосна, малина, липа, осика, ялина, бузок.

Чагарники: шипшина, ялина, осика, ліщина, малина, полин, бузина.

Трави: конвалія, дуб, мати-і-мачуха, бузок, суниця

Яка професія у рослин? (Виробники). Слайд. Поглинають з повітря вуглекислий газ, а з ґрунту-воду та мінеральні речовини. З них на світлі виробляють органічні речовини, які служать будівельним матеріалом та їжею самим рослинам та іншим організмам.

Яку роль мають рослини лісу? (Будинок тварин, "зелені легкі" планети, корм, місце відпочинку.)

Рослини – це вбрання нашої землі. (2 слайди)

Будинок для звірів та птахів (2 слайди) і природно, їжа. (Слайд)

А ви хотіли б ще щось дізнатися про ліс? Тоді ми з вами вирушаємо у подорож. Але, щоб нас пустили в ліс ми повинні показати чи вміємо поводитися на природі.

Гра «Вибери правила ввічливості». (Перевірка сигнальними картками.)

  1. Гілки не ламайте, дерева не калечьте, ні травинку, ні лист даремно не рвіть.
  2. У лісі можна пограти: листям покидатися, вінки сплести, букети нарвати. Подумаєш, багато зелені ще виросте.
  3. Нарешті можна пошуміти, покричати, повукати, головне нікому не заважаєш.
  4. Намагайся не шуміти, а то ліс злякається, причаїться, і ви не дізнаєтесь жодної таємниці.
  5. Витрішкувату жабу, повзучого вужа, неповоротку жабу, неприємних гусениць можна прогнати, а краще б їх зовсім не було.
  6. Будь-які звірі потрібні, всякі звірі важливі. Кожен із них робить у природі свою корисну справу.

Молодці. Правила поведінки знаєте. Вирушаємо в дорогу.

Заплющте очі і уявіть собі те місце, де ми з вами повинні опинитися. (Музика) (Читання вірша супроводжується показом слайдів).

Привіт ліс, дрімучий ліс,

Повний казок та чудес!

Ти про що шумиш листям

Вночі темною, грозовою?

Що там шепочеш на зорі,

Весь у росі як у сріблі?

Хто в глушині твоїй таїться?

Що за звір? Який птах?

Все відкрий, не приховай:

Ти ж бачиш – ми свої!

Навіть знайомий, давно схожий ліс таїть у собі безліч загадок. Незважаючи на тишу, що панує в ньому зазвичай, ліс сповнений життя.

(Інсценування (Діалог Олени з Мишком.)

3.Проблемне питання.

Олена: Міш! Ми стільки йдемо лісом, а жодних тварин так і не зустріли. Напевно, вони в лісі не такі важливі.

Як ви думаєте, чи має рацію Олена? Давайте це обговоримо. На яке питання ми маємо на уроці відповісти? (Яка роль тварин в екосистемі лісу.) (Слайд)

Сьогодні ми з вами проводитимемо дослідження у лісі. Усі ви будете дослідниками.

4.Визначення теми уроку.

Минулого уроку ми говорили про рослини - виробників лісу, а сьогодні поговоримо про інші професії. Хто живе у лісі? (Слайд) Які у них професії?

Отже, тема уроку «Споживачі та руйнівники лісової екосистеми». (Слайд)

5. Пошук вирішення проблеми.

Вирушаємо в дорогу. Що ми бачимо? (Мешканці лісу та ланцюги харчування).

Робота у групах. Обговорення.

Назвіть склад одного з ланцюгів живлення.

Відповіді дітей. Перевірка – за слайдом.

Хлопці, так як взаємопов'язані між собою рослини, звірі, птахи і комахи?

(Всі організми є їжею для інших організмів)

Яка ж роль тварин споживачів? (Беруть участь у кругообігу речовин.) (Висновок на слайді).

Чи тільки в цьому полягає їхня роль? Бажаєте дізнатися ще?

Тоді в дорогу?

Хлопці, як ви вважаєте, що за художник зобразив візерунки на корі дерева? (Жуки.)

Це жуки-короїди. Як ви вважаєте, чому вони так називаються?

А чи потрібні вони у лісі, що вони роблять?

Що станеться з рослинами, якщо короїд оселиться на:

  1. молода здорова рослина;
  2. старі хворі рослини.

(Завдання з груп)

Відповідь знайдемо у підручнику

Яка роль короїдів? (Короїди прискорюють кругообіг речовин в екосистемі.)

Жуки-короїди страшні лише хворим, старим деревам. Здоровій рослині комахи не страшні, будь-які пошкодження кори заливаються смолою. Сухі старі дерева руйнують жуки-короїди, звільняючи місце молодим деревцям. Маленькі «їдці»-короїди допомагають переробляти деревину.

Отже, короїди прискорюють кругообіг речовин в екосистемі.

Вийшли на галявину. Давайте відпочинемо. (Фімінутка «Квітка-семиквітка»)

Продовжимо дослідження. (Слайд)

Яких жителів лісу ми чуємо, але не бачимо?

Які ж стосунки існують між деревами та птахами? (Гніздяться на деревах, харчуються насінням та плодами, поїдають комах, які живуть на деревах.)

Як ви думаєте, якщо в лісі буде мало комах, які служать їм їжею, чи птахи там житимуть?

Прочитаємо розповідь про роль птахів у екосистемі на с. 63.

Яку роль грають птахи у екосистемі лісу. (Регулюють кількість комах у лісі.) (Слайд).

Який висновок можна зробити? (Тварини не лише беруть участь у кругообігу речовин, а й самі його регулюють.)

Гра «Хто що їсть?»

Зараз ми з вами пограємося у гру «Хто, чим харчується?», щоб дізнатися, які зв'язки існують в екосистемі «ліс» між тваринами та рослинами. Ви виконуватимете різні ролі (лунають ролі: дуб, кабан, лось, миша, білка, сойка, гусениця, вовк, лисиця, сова, змії, орли, зозулі). Ви повинні знайти собі харчування у лісі. Результат нашої гри залежить від правильності вибору. Передавайте клубок обраному, залишаючи в руках нитку.

Подивіться, хлопці, як тісно пов'язані в екосистемі «ліс» живі організми.

Але одного разу в наш ліс прийшли браконьєри і стали відстрілювати кабанів (вчитель відрізає кілька ниток біля кабана), а за ними - лісоруби, які вирубали дуби (вчитель відрізає кілька ниток біля дуба).

Що сталося? (Зв'язки зруйнувалися).

Чому зруйнувалися зв'язки? (Втрутилася людина).

До чого це може спричинити? (До загибелі екосистеми).

Дякуємо всім учасникам гри, сідайте хлопці. А тепер завдання:

У лісі тварини та рослини гинуть і без втручання людини. Куди подінуться загиблі тварини та рослини? (Їх перероблять руйнівники або сміттярники- Назви на дошку).

Які організми є руйнівниками? (Всі гриби, дощовий хробак). (Слайд).

В яких умовах мешкають руйнівники? (Їм потрібна волога та поживні речовини.)

А які умови у лісі? (У лісі не надто волого і не надто сухо. Там сприятливі умови для життєдіяльності руйнівників. Їх буде багато, і вони впораються зі своєю роботою).

Мертві залишки організмів не накопичуються, їх переробляють руйнівники. Умови проживання у лісі залишаються постійними.

Як це позначиться на кругообігу речовин?

Усі учасники справляються зі своєю роботою. Виробники ростуть та дають їжу споживачам. Споживачі живляться рослинами і "один іншому", так що можуть регулювати кругообіг речовин.

Який кругообіг у нас вийшов? (Замкнутий.)

А якщо кругообіг в екосистемі замкнутий, то екосистема. (стійка)

Ліс - це стійка екосистема із замкненим кругообігом речовин. (Слайд) Звіримо наш висновок з авторським на стор.64.

А якщо екосистема є стійкою, чи замінить її інша екосистема? (Ні)

Екосистема лісу може існувати дуже довго, за умови, що людина не буде втручатися та шкодити, руйнуватиме екологічні зв'язки штучно.

Що ж тепер можемо відповісти Лені? Чи потрібні тварини у лісі? (Беруть участь у кругообігу речовин і регулюють кругообіг речовин.)

5. Самостійне застосування знань.

Робота у групах. За картками. Додаток 1. - Перевірка.

Хлопці, а треба берегти ліс?

Яку роль він грає живих організмів?

(Здоров'я, їжа, повітря, пізнання, деревина, будинок для тварин, місце відпочинку, краса.)

6. Екологічна казка.

Хлопці, подивіться, що це перед нами? (Теремок.)

Інсценування казки.

Ведучий: У чистому полі теремок, теремок;

Навколо чисті луки,

Поряд чиста річка,

А навколо стоїть лісок,

Сміття в ньому – велика порок.

Тут жаба мимо йшла,

До теремочки підійшла.

Жаба: Це що за теремок, теремок?

Він низький, не високий, не високий.

Хто, хто у теремочці живе?

Хто, хто у невисокому живе?

Ква-ква, тиша!

У теремочці я одна!

А з цього вікна

Річка чиста видна.

Жити тут - просто чудо:

Повітря чисте, і немає сумнівів -

Залишаюся тут назавжди – так, так, так!

Ведучий: Тільки світло запалила Жаба,

З'явилася Миша-норушка.

Мишка: Це що за теремок, теремок?

Він низький, не високий, не високий.

Хто, хто у теремочці живе?

Хто, хто у невисокому живе?

Жаба: Я - Жаба-квакушка!

Мишка: А я мишка-норушка!

Пусти мене в дім,

Житимемо з тобою вдвох.

Жаба: Я пустити тебе рада,

Тільки мені грязнуль не треба!

Навколо дивовижна краса,

Нехай вона залишиться.

Ведучий: Оселилася Миша з Жабою -

Лупоокою подружкою.

Топлять піч, зерно товчуть

Та млинці печі печуть.

Так живуть вони тихенько,

Ходять у ліс вони часом,

Тільки сміття вагони

Не залишають за собою:

Де знайдуть якусь банку,

Тут же вмить її візьмуть,

Підберуть і навіть палицю,

Щоб без діла тут не лежала.

Раптом з'явився на світанку

Півник горластий - Петя.

Півень: Ку-ка-ре-ку! Ку-ка-ре-ку!

Це що за теремок, теремок?

Він низький, не високий, не високий.

Хтось у теремочці живе?

Хтось у невисокому живе?

Жаба та Мишка (разом):

Тут живемо ми – дві подружки,

У чистому полі будинок знайшли,

А із брудного болота

Втекти тепер змогли.

Півень: А я - Півник,

Золотий гребінець

Масляна головушка

Шовкова борошня.

Дозвольте пожити тут

Чесно вам служитиму.

Спати буду на дворі,

Співатиму я на зорі.

Жаба та Мишка (разом):

Так і бути, ми впустимо в будинок,

Тільки, цур, тобі співаємо:

Бережи і ти природу,

Не кидай ти сміття у воду,

Охороняй від різних бід,

І не спи ж ти в обід.

Ведучий: Ось живуть вони - Жаба,

Півник і Миша-норушка;

Їх водою не розіллєш

Раптом з'явився сірий Їжак.

Їжак: Це що за теремок, теремок?

Він низький, не високий, не високий.

Хтось у теремочці живе?

Хтось у невисокому живе?

Ми веселі звірята,

У чистому полі будинок знайшли.

Їжак: Я колючий Їжачок,

Ні голови, ні ніжок.

Я з лісу до вас прийшов,

Там лиха великий підйом:

Люди там так відпочивають,

Відразу шум стоїть такий,

Всіх звіряток розлякають,

Сміття всюди залишають.

Жити там стало терпіння -

Хоч куди подіся Їжак.

Дозвольте тут пожити,

Буду терем сторожити.

Краще за нас лісових їжаків,

Немає на світі сторожів!

Жаба, Мишка та Півень (разом):

Так і бути, мабуть у будинок,

Жити ми будемо вчотирьох.

Ведучий: Ось живуть вони, грають,

І смуток, і сум не знають.

Не загрожують їм шум і гамір,

Сплять спокійно ночами,

Повітря свіже і так приємне,

Немає від диму та сліду.

Добре живуть звірята -

Усім задоволені хлопці.

У цей час із барлоги

Вийшов Ведмедик товстошкірий,

Він мотає головою,

Міркує сам із собою.

Раптом побачив - будинок стоїть,

Поруч річка біжить.

Він вирішив…

Ведмідь: Піду туди,

Наламаю там боки!

Ведучий: Тому він такий злий,

Хтось розбудив його взимку,

Не дав Мишкові міцно спати.

Став він злим, став усім заважати.

Якби люди всіх любили,

Поважали б звірів,

Не пішов би Ведмедик бурий

Хату ламати у малюків.

Лише вломився він у хату,

Впав у поле теремок.

Що ж ти наробив, Мишко?

Ти навіщо зламав хатинку?

Де ж тепер жити звірятам?

Ти б не чіпав цей будинок -

Так було чудово в ньому!

І поки що жива природа,

Жити має в ній багато

Лісовий народ.

Ведмідь: Я ж зовсім не хотів

Ображати вас, браття!

А маючи велику вагу,

Просто у гості я поліз.

Ведучий: Ось так і люди роблять;

Маючи силу, розум, владу,

Лісових звірів не поважають,

Курятись над ними досхочу.

Жаба, Мишка, Півень та Їжак (разом):

Нехай усі живуть на світі разом,

І тільки так ми врятуємо світ.

Адже якщо кожна людина,

Влаштував на галявині бенкет,

Захоче сміття своє забрати,

І згасити багаття, залити,

Не буде кожна качан

Свій новий будинок знову шукатиме.

Ведмідь: Але ж я зовсім не хотів

Образити вас, друзі!

Я новий будинок побудувати допоможу

На радість вам, на зло ворогові.

Ведучий: І пішла у них робота!

Будинок зрубали за мить:

Він високий та красивий,

І стоїть як монумент.

За собою вони прибрали,

Сміття швидко все зібрали,

Щоб не засмічувати околицю,

Щоб була чудовою місцевість.

Так от жили і живуть

Екологію все шанують.

Чому тварини втекли їхні ліси?

Втрутилася людина. До чого це може призвести?

Що ми можемо зробити для природи?

Багато що нам дає природа. Якщо ми беремо щось від природи, обов'язково треба їй віддавати. Посади дерево, почисти джерело, погодуй птахів.

Беремо ж пироду.

Вірші читають учні.

Дерево, квітка, трава та птиця

Не завжди вміють захиститись.

Якщо будуть знищені вони,

На планеті ми залишимося самі.

Нор звіриних, пташиного гнізда.

Розоряти не будемо ніколи.

Нехай пташенятам і маленьким звірятам

Добре живеться поруч.

Природа гине та просить у нас захисту. Багато рослин та тварин стали рідкісними. Вони занесені до Червоної книги. Червоною вона називається тому, що червоний колір – сигнал небезпеки.

Який чудовий цей світ! Чи не правда, прекрасні витвори природи, представлені на цих фотографіях! Ними б тільки захоплюватися, дивуючись, як щедра на вигадки природа, якби не одна обставина: всі вони занесені до Червоної книги і всім їм загрожує небезпека зникнення з лиця Землі. Деякі тварини і рослини ми вже не побачимо, вони вимерли з вини людини.

Охороняється Червоною книгою стільки рідкісних тварин та птахів,

Щоб вижив простір багатоликий

Заради світла прийдешніх блискавок.

Щоб пустелі нагрянути не сміли,

Щоб душі не стали порожні,

Охороняються звірі, охороняються змії,

Охороняються навіть квіти.

Якщо я зірву квітку,

Якщо ти зірвеш квітку,

Якщо все: і я, і ти,

Якщо ми зірвемо квіти,

Спустіють усі галявини

І не буде краси.

Бережіть ці землі, ці води,

Навіть малу билинку люблячи,

Бережіть всіх звірів усередині природи,

Вбивайте лише звірів у собі.

Все, що потрібно, рік у рік

Нам дає сама природа,

І тому всі ми

Жити не можемо без води,

Без рослин та тварин,

Без гарних високих гір,

Без лісів, полів та річок

Жити неспроможна людина.

Тож давайте збережемо

Наш земний природний будинок.

7.Підведення підсумків. Рефлексія.

Чому ми ліс називаємо природною екосистемою?

Яке значення мають споживачі та руйнівники?

Що станеться, якщо порушити рівновагу в екосистемі?

Рефлексивний екран:

1) Сьогодні я дізнався ...

2) Було цікаво…

3) Було важко…

4) Я навчився ...

5) У мене вийшло ...

6) Я зміг…

7) Мене здивувало…

8) Урок мені дав для життя ...

Нині ж ми зробимо з вами дерево. Якщо ви задоволені своєю роботою і чудово засвоїли тему уроку, повісьте червоний листок, якщо добре, але трохи було важко – жовтий, а якщо зовсім було важко, незрозуміло і ви незадоволені своєю роботою – зелений.

Додаток 1

Завдання для 1 групи

Допишіть фрази і ви отримаєте розповідь про роль птахів в екосистемі лісу.

Слова для вставки: старі рослини, здорові рослини, мало, багато, багато.

Якщо в лісі кількість комах, що поїдають кору та

листя дерев, надмірно збільшиться, вони почнуть шкодити

Кругообіг порушиться. Але якщо комах

буде мало, не буде кому нападати на ___________________.

Виявляється, регулювати безліч комах можуть птиці.

Якщо шкідників _____________, то тут загнездиться

Птахів і на всіх пташенят вистачить їжі. Але якщо

комах буде ____________ , багато пар птахів відмовляться

від гніздування. Нечисленні комахи залишаться цілими.

Кругообіг в екосистемі не порушиться.

Завдання для 2 групи.

Розподіліть мешканців лісу за «професіями»

Дерева, звірі, трави, птахи, комахи, гриби, чагарники, дощові черви, мікроби.

Завдання для 3 групи. (сильніші учні)

Складіть розповідь про життя лісу.

Рослини у лісі зростають ___________. Тварини ділять між собою ці поверхи:

одні живуть на _______________, інші - у ________________, треті - землі або навіть під землею. Усі живі організми лісу живуть спільно. Рослин у лісі _______, ніж тварин. ____________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Споживачі та руйнівники екосистеми лісу

Заплановані результати освіти :

Предметні: знають основні види рослин та тварин лісу;вміють називати основні їх «професії» в екосистемі, характеризувати пристосування одне до одного, доводити необхідність дбайливого ставлення людей до живих організмів.

Метапредметні (критерії сформованості, оцінки компонентів універсальних навчальних дій – УУД):

Регулятивні: утримувати мету діяльності до отримання її результату; аналізувати власну роботу, вносити зміни у процес діяльності з урахуванням труднощів, що виникли; оцінювати рівень володіння тим чи іншим навчальним процесом.

Пізнавальні: загальнонавчальні – відтворювати з пам'яті інформацію, отриману з урахуванням життєвого досвіду; отримувати необхідні відомості з навчальної літератури;логічні – класифікувати об'єкти (об'єднувати групи за суттєвою ознакою).

Комунікативні: формулювати власну думку та позицію; вибудовувати комунікативно-мовленнєві дії.

Особистісні: мають бажання вчитися; усвідомлюють необхідність самовдосконалення; оцінюють свою активність у діяльності; використовують засвоєні прийоми роботи на вирішення навчальних завдань; здійснюють самоконтроль під час виконання письмових завдань; висловлюють доброзичливість при взаємодії з учителем та однокласниками.

Обладнання: ілюстрації мешканців лісу, гербарій з листям дерев, роздатковий матеріал.об'єкти ланцюга живлення) , картини із зображенням різних екосистем та їх мешканців, колекції комах, колекції грибів (їстівних та неїстівних), виставка книг (рослинний та тваринний світ лісу, охорона лісів),MacBook, телевізор.

1. Відеофрагмент «Ліс»
2. Бліц-опитування

Яку екосистему почали вивчати?

Що таке екосистема?

Яку роль грають дерева в екосистемі?

Із яких частин складається дерево?

Яку роль грають для дерева?

Як розташовуються рослини у лісі?

Назвіть яруси лісу

Чим дерева відрізняються від чагарників та трав?

3. Робота з гербарієм

На які групи можна поділити представлені гербарні екземпляри?

Діти ділять гербарні екземпляри на дерева, трави, чагарники. Дерева - на хвойні та листяні.

II . Постановка проблемної ситуації.

Які екосистеми вже вивчили?

Чим схожі ці екосистеми?

Що означає, кругообіг речовин замкнутий не повністю?

Ми з вами поговорили про виробників лісу, про кого ще треба поговорити?

Яка тема уроку?

На якій головне питаннями маємо дати відповідь?

Про споживачів та руйнівників.

Чи є кругообіг речовин замкнутим? Чи зміниться екосистема лісу іншою екосистемою? Ми повинні дізнатися про роль споживачів та руйнівників у екосистемі лісу.

III . Відкриття нового знання.

IV Застосування знань.

1. Яке питання сьогодні ставить Олена своєму братові Миші?

Чи можуть жити дерева без інших мешканців?

2. На це запитання ви знайдете відповідь, прочитавши казки «Ялина», «Дуб».

4. Який висновок ви можете зробити, виконавши це завдання?

У чому виявляється ця залежність?

5. Робота у групах.

Складання ланцюгів живлення.

6. Самоперевірка (за підручником стор. 62)

Яка роль тварин-споживачів?

Чи тільки в цьому полягає їхня роль? Бажаєте дізнатися?

Які взаємини існують між деревами та жуками-короїдами?

Що станеться, якщо короїд оселиться на молодому здоровому дереві? А якщо на старому-хворому? Давайте перевіримо наші припущення.

7. Самостійна робота. Читання тексту (підручник стор.63)

8. Перевірка самостійної роботи.

Отже, короїди страшні лише хворим на старі дерева.

А що відбувається з хворими та старими деревами у парках?

А із сухостоєм у лісі?

А яких комах, мешканців лісу, Ви ще знаєте?

9. Показ колекції «Шкідники лісу»

Якщо кількість комах надмірно збільшиться, вони шкодитимуть здоровим рослинам. Кругообіг речовин порушиться. А якщо комах стане мало, не буде кому нападати на старі рослини. Знову кругообіг порушиться.
- Як зберігається кругообіг речовин? Давайте продовжимо дослідження.

10. Читання тексту підручника (стор. 63)

11. Висновок.

12. Прослуховування співу соловейка.

Спів, якого птаха ви чули?

Знайдіть серед ілюстрацій зображення соловейка.

Які птахи тут ще зображені?

На виставці книг представлені атласи-визначники птахів, комах, де можна отримати короткі відомості про них.

13. Які звірі мешкають у лісі? (см)
- Про чию роль у житті екосистеми ми ще не поговорили?

Які руйнівники живуть у лісовій екосистемі?

Яку роль виконують гриби?

14. Гра «Дізнайся гриб»


В яких умовах мешкають руйнівники?

Ви всі бували у лісі. Чи є там ці умови?

Умови лісу є сприятливими для руйнівників. Як їхня діяльність відіб'ється на кругообігу речовин? Якою вона буде? Що можна сказати про екосистему лісу? Зробіть висновок.

1.Робота у групах. Гра наMacBook«Засіли екосистему лісу живими організмами» (див. )



2. Гра у групах «Детективи»

Правила гри у підручнику на сторінці 65.

Якщо ліс приходить на зміну всім екосистемам, то чому вся планета не вкрита лісами?

Пожежі, повені, тисячі інших чинників, головне у тому числі діяльність людини, іноді руйнують екосистему.

Але природа навчилася їх відновлювати. Про те, як природа заліковує рани, поговоримо на наступному уроці.

Читання діалогу у підручнику (стор. 62)

Самостійна робота за варіантами. Діти читають казки наMacBookі записують, хто з ким товаришує.



Діти перевіряють правильність виконання завдання.

Усі тварини перебувають у тісній залежності друг від друга.

У ланцюгах живлення.



Тварини є учасниками кругообігу речовин.

Діти висловлюють припущення.

Відповіді на ці запитання.

Короїди допомагають руйнівникам переробляти древню деревину, тобто. прискорюють кругообіг речовин.


Тварини як беруть участь у кругообігу речовин, а й регулюють його.

Про руйнівників.

Мікроорганізми та гриби.

Діти розглядають колекції грибів та ділять їх на їстівні та неїстівні.

Їм необхідні поживні речовини та волога.

Кругообіг речовин - замкнутий. Отже, екосистема лісу є стійкою.

Діти розставляють живі організми за «професіями» у кругообігу речовин.


Діти висловлюють свою думку.

V Рефлексія.

Чи виконали ми цілі?

Яке нове знання відкрили?

На які скрутні питання відповіли?

Підніміть руку, хто зрозумів матеріал та може пояснити його товаришу?

Хто зрозумів матеріал, але чи потрібна додаткова консультація вчителя чи робота з підручником?

Кому потрібне повторне пояснення навчального матеріалу?

VI Завдання додому

Яке завдання ви хочете отримати?

1. Розробити матеріал підручника (стор. 62-65)

2. Підготувати повідомлення щодо груп

Про звірів

Про птахів

Про комах

Про гриби

3. Можна підібрати цікаві загадки, прислів'я, кросворди, ілюстрації, рубрику «Чи знаєте ви?»

Ми говоримо «болото», коли маємо на увазі щось застоялося, затягує, нерухоме, а іноді й погано пахне. Те, що виникає, коли якась діяльність згасає. Так, екосистема болота не відрізняється бурхливим життям. То що воно остання стадія життя на планеті? Перші виникли близько 400 млн. років тому, а найбільше їх у заплаві річки Амазонка. Що природа не справляється з регулюванням та відновленням? А може, все не так, як здається?

Для його виникнення необхідні два компоненти: низина, куди стікають осадові та/або ґрунтові води та надмірна вологість.

Річки, струмки та атмосферні опади, потрапляючи в озеро, приносять із собою частинки ґрунту та органічні відходи. Не маючи можливості рухатися далі, все це осідає на дно і перетворюється на мул. Поступово відбуваються видові зміни у тварин та рослин. Озеро стає болотом. Екосистема останнього не відрізняється різноманітністю. Тваринний світ, наприклад, помірного пояса, представлений черепахою, декількома видами жаб та жаб, зміями, єнотом, видрою, ондатрою. Птахами – журавлем, чаплею, різними кулями, чибісами, качиними. Комахами – комарами, жуками та метеликами. Серед рослин - це ягоди, багно, осока, латаття, і мохи.

Харчовий ланцюг


Трофічне або харчове ланцюг болота наповнюють ці види. Вони і є виробники, споживачі та руйнівники чи екосистема болота.

  • Виробниками тут, як і будь-який інший, є рослини, що переробляють сонячну енергію в необхідний для дихання всього живого кисень.
  • Споживачами — звірі, птахи, земноводні, плазуни та комахи.
  • Руйнувачами – черв'яки та личинки комах, мікроорганізми та бактерії.

Відрізняється екосистема болота від будь-якої іншої тим, що продуценти чи виробники виробляють надмірну кількість кисню, а це призводить до збільшення рослинної біомаси. Редуценти або руйнівники не справляються з подвоєним джерелом надходження органічних відходів - останками тварин і рослин, що гинуть тут і величезною кількістю, що надходить з-за меж. Розрослі на поверхні рослини затримують надходження кисню в нижні шари, де живуть руйнівники. Там накопичується вуглекислий газ.

Основна функція


Кисле середовище, відсутність кисню та низька температура веде до загибелі гнильних бактерій. Органічні відходи перестають розкладатися, перетворюючись на торф, а вуглекислий газ не потрапляє у повітря. Це і є головна особливість та унікальна позитивна риса цієї екосистеми, яка виконує по суті ту саму функцію, що й рослини. А саме, бореться із збільшенням кількості Вуглекислий газу атмосфері. Тільки своїм способом – шляхом консервації органічних решток.

Така консервація дала можливість виявити мумії людей, що добре збереглися, що жили ще в I столітті до н. е.

Ось навіщо на Землі болота і осушувати їх не можна.

Вам буде цікаво подивитись картинки екосистеми болота.

Відео - У полоні боліт