Сайт про дачу.  Будівництво та ремонт своїми руками

Уроки технології. Відкритий урок. Технологія "6 клас" Урок технології 6

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі акаунт ( обліковий запис) Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Технологія – це процес створення людиною корисних виробів чи послуг. Слово технологія походить від давньогрецького techne - "мистецтво, майстерність, вміння" та латинського logos - "вчення слово, наука".

Будівельні технології це - сукупність процесів з виготовлення виробів, конструкцій і перетворення їх на готову продукцію будівництва будівлі та споруди.

Для транспорту під технологією слід розуміти логічну послідовність операцій та основні прийоми виконання транспортних послуг за комплексного транспортного обслуговування або доставки. Авіаційний Водний Залізничний Автомобільний

Основою ІКТ є технології обробки, зберігання та сприйняття інформації.

Світ людей Природний світ Світ технологій Райдуга Орбітальна станція

Попередній перегляд:

Вступне заняття.

Технологія в житті людини та суспільства

Клас: 5

Цілі: Ознайомити учнів із сутністю поняттятехнологія; завданнями та програмними вимогами з предмету «Технологія»; творчими проектами учнів; правилами безпечної поведінки у кабінеті «Технологія», вчити розрізняти явища природного світу та світу технологій, виховувати мотивацію до навчальної діяльності.

Тип уроку: лекція-розмова.

Методи навчання:пояснювально – ілюстративний.

Наочні посібники:комп'ютерна презентація «Технологія – як засіб пізнання навколишнього світу», творчі проекти учнів.

Використовувана література:підручник, с. 3-10

Інструменти та обладнання:інструкції з правил поведінки та техніки безпеки при роботі у шкільних майстернях (Додаток 1,2), комп'ютер.

Об'єкт роботи: ілюстративний матеріал

Хід уроку

I. Організаційно-підготовча частина

1. Привітання вчителя, контроль відвідуваності.

2. Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Вступний інструктаж

Вчитель знайомить учнів з основними правилами поведінки та техніки безпеки під час проведення занять у навчальній майстерні (Див. додаток 1,2), підручник стор.5.

ІІІ. Теоретична частина

Повідомлення теми та мети уроку.

Починається новий навчальний рік, у якому ви, хлопці, продовжите вивчати курс «Технологія», але заняття проходитимуть у навчальному кабінеті, який називається шкільна майстерня. Тут ви не побачите звичного для вас порядку; немає шкільних парт, стільців, але тут, виконуючи практичні роботи, ви дізнаєтеся багато нового та цікавого, як і за допомогою чого можна зробити корисний для вас предмет, за рахунок чого ваші можливості при вивченні даного предмета розширяться.

Нас оточують верстати та інструменти, верстати та обладнання за допомогою яких ви протягом року вчитиметеся обробляти такі конструкційні матеріали як деревина та метал. Стелажі з інструментами, верстати та обладнання розташовані у доступних та зручних для користування місцях. Протягом навчального року ми виконуватимемо практичні роботи, навчатимемося дбайливому ставленню до інструменту, обладнання та матеріалів.

Вчитель, коментуючи навчальний матеріал, показує розміщення меблів, інструментів та устаткування з прикладу свого навчального кабінету.

У недалекому майбутньому ви можете стати фахівцями у різних галузях людської діяльності. І все-таки, який рід діяльності ви не обрали, яка б спеціальність не стала для вас улюбленою справою, кожен з вас повинен бути хорошим господарем або господинею. Сучасне виробництво потребує високої кваліфікації, універсальних знань та різноманітних навичок.

Однією з основних завдань курсу «Технологія» якраз і є – зробити будь-яку роботу цікавою, улюбленою, корисною та творчою.

Наш предмет вивчення називається "Технологія". Що вивчає технологія, які бувають технології, чим вони відрізняються один від одного – про це ви дізнаєтесь сьогодні на уроці. Отже, наш урок сьогодні присвячується технологіям, які так чи інакше пов'язані із життям людини та суспільства.

Сьогодні ми познайомимося з найкращими творчими проектами учнів минулих років (рис.1)

Рис. 1. Творчі роботи учнів

Такі роботи ви зможете зробити самі у процесі навчання.

Спробуйте відповісти на кілька питань, з якими ви хоч би один раз стикалися у своїй практичній діяльності:

Для того, щоб виготовити будь-який виріб одного бажання мало. Тут необхідно терпіння, увага, знання та порядок виконання основних технологічних операцій. Для цього у вас на робочому місці знаходиться підручник "Технологія". Ви, мабуть, удома вже не один раз перегортали його.

Вчитель. Скажіть, будь ласка, що вас здивувало у нашому кабінеті, зацікавило, що ви побачили вперше?(Відповіді учнів).

На наших уроках ми будемо не тільки вчитися працювати правильно, але й безпечно з використанням різних інструментів, познайомимося з основними властивостями конструкційних та виробних матеріалів. В основі нашої діяльності будуть різні технології. Ви навчитеся володіти різним типомінструментів, пропонувати різні способи обробки конструкційних матеріалів.

Вчитель. Все те, що нас оточує, створила природа чи людина? (Відповіді учнів).

Весь світ довкола нас можна розділити на дві частини. Перша це світ природи (сонце, тваринний і рослинний світ і т.д.), а друга – створений руками людини штучний світ (машини, будинки, телефони та багато іншого) (рис.2)

А б

Рис. 2. Світ: а – природи, б - Людину (Волзька ГЕС)

Процес створення людиною корисних виробів та послуг, називаєтьсятехнологією.

Вчитель. То що це за термін технологія?

Слово «технологія» походить від давньогрецької techne – «мистецтво, майстерність, вміння» та латинської logos -«Вчення, наука». Склавши разом ці два поняття, фактично виходить, що технологія означає "наука про те, як робити". І це справедливо, тому що знання, отримані вами, будуть перетворені на дії зі створення необхідного вам продукту.

Під технологією розуміється сукупність прийомів та способів отримання, обробки чи переробки сировини, матеріалів, напівфабрикатів чи виробів, здійснюваних у процесі виробництва.

З давніх-давен людина намагається задовольнити всі зростаючі потреби. Насамперед це продукти харчування. Порівняно недавно (XVIII-XIX століття) людина обробляла землю сохою, плугом на кінній тязі. Сучасні технології виробництва продуктів харчування повністю механізовані, де включено різноманітне обладнання та техніка.

Вчитель. Назвіть, що сьогодні допомагає нам вирощувати продукти харчування, обробляти їх та готувати з них їжу? (Відповіді учнів)

Технологія виробництва продуктів та його переробка з'явилися першими.

Вчитель. Яку технологію людина освоїв другою? (відповіді учнів)

Сучасні будівельні технології значно відрізняються від тих, якими користувалися наші далекі пращури. На зміну ручної праці прийшла техніка, відповідно і технології, з використанням яких ми навчилися будувати не лише швидко, а й якісно.

Вчитель. Що служило людям як транспорт при перевезенні вантажів та підйомних механізмів? (Відповіді учнів)

Раніше тягловою силою на допомогу людині служив вітер, гужовий транспорт (бики, коні, верблюди). Сучасні видитранспорту настільки поширені, що іноді навіть вибираємо, а чим перевезти доцільніше. До таких транспортних засобів ми відносимо: водяний, наземний, повітряний транспорт (рис. 3).

А Б В

Рис. 3. Транспорт:а – водний; б – наземний; в - повітряний

Технологією називають також певну послідовність дій, що забезпечують виготовлення будь-якої продукції заданої якості. Наскільки точно будуть виконані всі технологічні операції, дотримано їх послідовність, залежатиме гарантія виготовлення якісної продукції.

Сама ж технологія як наука займається виявленням протиріч між фізичними, хімічними, біологічними властивостями та матеріалом з метою розробки та використання найбільш ефективних та економних виробничих процесів. Технологій, як і сфер діяльності, багато. Кожна їх має свої специфічні особливості. Але є такі технології, якими володіти має кожна людина (мал. 4).

А б

Рис. 4. Технологія:а - приготування їжі;б – прибирання квартири

Вчитель. Давайте разом згадаємо, а які ще технології існують і що вони являють собою? (Відповіді учнів).

Кожен із нас спілкуючись, несе співрозмовнику нову інформацію. Це буде технологія спілкування, як її називають зв'язки. Ці технології необхідні людям, щоб передавати на відстань слова та числа, мовлення та зображення. До сучаснихкомунікаційнимзасобам відносять телебачення, електронна поштата Інтернет, радіо, телефони, факс. Змінюючи світ навколо себе, змінюється і сама людина. Разом про те виникають нові потреби у створенні нових технологій, які б замінити працю людини, скоротити час і зусилля створення матеріальних благ. Ці технології сьогодні називаютькомунікаціями.

Утримання та догляд дрібних домашніх тварин також є технологією. Догляд за своїм одягом та квартирою теж є своєрідною технологією. Підручник, який лежить перед вами, допоможе нам у цьому розібратися. Уважно читаючи цей навчальний посібник, акуратно та послідовно виконуючи вправи та відповідаючи на запитання, запропоновані для перевірки знань, ви навчитеся виявляти потреби людей, проектувати та виготовляти вироби, необхідні як для окремої людини, так і для суспільства.

Одним із складових завдань курсу «Технологія» є ознайомлення з різними професіями. Можливо, якась із них буде надалі вашою улюбленою справою і стане вашою професією. В цьому навчальному роціми ознайомимося про те, як і чим обробляють конструкційні матеріали, як називають професії робітників, зайнятих виробництвом необхідних виробів. Основними з конструкційних матеріалів, які ми оброблятимемо, будуть метал і деревина (рис.5).

А б

Рис. 5. Конструкційні матеріали:а – метал; б – деревина

Вчитель. Коли ви дивилися навчальний матеріал вашого підручника за технологією, то звернули увагу, що в ньому показані прийоми обробки деревини та металу, овочів та тканин. Хтось, напевно, запитав себе: «А навіщо хлопчикам уміти шити чи готувати їжу, а дівчаткам стругати та пиляти?».(Відповіді учнів).

У суспільстві можна зустріти професії, роботи у яких виконують і чоловіки, і жінки однаково. Наприклад, штукатур, облицювальник, кухар, верстатник і т.д.

Вчитель. Але ж слово «домогосподарка» – жіночого роду? (Відповіді учнів).

У нашому суспільстві і жінки, і чоловіки повинні брати участь у веденні домашнього господарства. Сьогодні можна бачити ситуацію, коли чоловік сидить у «забитого» продуктами холодильника голодним до приходу жінки, а жінка безпорадно чекає слюсаря або електромонтера при найменшій поломці праски або змішувача у ванній.

Ніхто не каже, що знання у цих галузях людської діяльності мають бути однаковими і для хлопчиків, і для дівчаток. Адже для жіночих рук часом, звичайно, і не під силу відвернути заржавілу гайку або гвинт, упоратися зі стамескою або рубанком - це справа чоловіків. Але зробити так, щоб у кімнаті не рипіли двері, не деренчали шибки, жіночої сили цілком достатньо. Ми повинні всі разом – і жінки, і чоловіки, а також діти навчитися так вести домашнє господарство, щоб усім жилося в будинку добре, затишно та комфортно (рис. 6).

А б

Рис. 6. Ведення домашнього господарства:а - приготування їжі;б - прибирання квартири

Приймати відповідальні рішення можна лише тоді, коли людина ставить за мету, і знає, які необхідні умови для їх реалізації. Вчитися бути самостійним допоможе творча діяльність, яка поєднується з виконанням творчих проектів після закінчення певного розділу технології. Методом проектів ми користуватимемося, виготовляючи на уроках технології різні вироби, які можуть бути реалізовані у вигляді подарунка, благоустрою свого будинку (квартири), на продаж чи обмін. Для цього ми знайомитимемося з компонентами цього методу. Зазвичай проект містить: визначення потреб та коротке формулювання завдання, набір початкових ідей, опрацювання однієї або кількох ідей, планування та виготовлення виробу. Однією з головних цілей проектної діяльності є вивчення потреб людей, вироблення рішення щодо їх задоволення. З кількох запропонованих варіантів проекту буває дуже важко вибрати, єдиний, що відповідає всім вимогам сучасного ринку, але важливо вибрати найкращу ідею, спланувати технологічний процес створення виробу, виготовити його та передбачити його реалізацію.

Кожен проект – це реалізація вашого задуму. Дуже важливо, щоб він був виконаний на високому технологічному рівні та був корисним вам та суспільству.

IV. Практична частина

1. Організація робочого місця

Учні виконують практичну роботу кожен своєму робочому місці. Для виконання роботи знадобляться: робочий зошит, підручник, пенал із приладдям.

Завдання 1.

З наведених понять перерахуйте у таблиці 1 які відносять до світу природи, а які до світу технологій.

Сонце, штучний супутник Землі, ліс, телефон, природні печери, риба, сталь, пісок, літак, будинок, дощ, рибні консерви, кінь, річка, корабель.

Таблиця 1

Завдання 2

Напишіть міні-твір на тему: «Що дає людям технологія?».

V. Підсумкова частина

Учні зачитують міні-твір, де характеризують свою точку зору щодо використання сучасних технологій. Наведені приклади аналізуються, порівнюються. Вчитель пояснює приклади використання технологій у повсякденному житті, їх затребуваність у професійній сфері, виставляє оцінки за правильні відповіді. Бажає удачі учням у освоєнні технологій з метою задоволення своїх та суспільних інтересів.

Нові слова! Технологія, комунікація, потреба, творчість

1.Установка на наступний урок.

На наступному уроці продовжиться знайомство з основами проектування та основними компонентами проекту. Учні матимуть нові знання про сутнісне значення процесу проектування.

2. Домашнє завдання:

2). Виконати практичне завдання у зошиті для творчих робіт №

3). Підготувати повідомлення на тему «Люди, ідеї, технології»

3. Прибирання робочих місць, виставлення оцінок.

Додаток 1

Стверджую Узгоджено

«___»_________200__р. Протокол №__ від "__"_______200__г.

«___»_________200__г

ІНСТРУКЦІЯ №

Правила безпечної поведінки у кабінеті «Технологія»

Робота в кабінеті технології пов'язана з деякою небезпекою, оскільки це не лише навчальний кабінет, а й водночас навчальна майстерня. Тут розміщені верстати, обладнання, колючий та ріжучий інструменти, а також електроживлення на 220 V та 380 V, що, безсумнівно, є джерелом підвищеної небезпеки. На робочому місці завжди повинен бути зразковий порядок; інструменти, заготівлі кладуть ті, які потрібні цьому уроці до виконання певного технологічного процесу. Користуватися інструментами - ріжучими, колючими, ударними, вимірювальними, а також обладнанням та верстатами - потрібно вміло, щоб не отримати травми самому і не завдати травми товаришу.

Більшість нещасних випадків є наслідком недбалості та неуважності працюючих. Існують загальні правила, Виконання яких обов'язково для кожного працюючого, незалежно від того, яку роботу він виконує.

1. Загальні відомості.

1.1. Усі роботи у кабінеті технології проводять під безпосереднім керівництвом вчителя.

1.2. За кожним учням закріплюється постійне робоче місце на робочому столі або верстаті, з певним набором інструментів і приладдя.

1.3. До роботі допускаються учні, які пройшли інструктаж з техніки безпеки, отримали допуск до різних видів робіт, що розписалися у журналі інструктажу.

1.4. Працювати одному в кабінеті категорично забороняється, тому що при виникненні нещасного випадку не буде кому надати допомогу потерпілому.

1.5. Кожен працюючий повинен знати, де в кабінеті знаходяться засоби пожежогасіння, аптечка, вміти ними користуватися.

2. Правила безпечної роботи у кабінеті.

2.1. Робочий стіл (верстат) необхідно утримувати в чистоті та порядку, не захаращувати зайвими предметами; портфелі, сумки прибирати під столи на спеціальні вішалки.

2.3. Не можна приступати до роботи, поки не засвоєно техніки безпеки при виконанні певного виду роботи.

2.4. Слідкувати за тим, щоб спецодяг (халат, фартух, нарукавники та головний убір) не мали звисаючих кінців-тесьомок. Забрати їх необхідно до початку роботи. Заховати волосся під головний убір.

2.5. Виконувати лише ті роботи, які доручені вчителем, дотримуючись при цьому заданої поопераційної послідовності. Слідкувати за правильністю робочої пози, постійно контролювати себе.

2.6. Не працювати на верстатах без дозволу вчителя. Користуватися лише тим інструментом та обладнанням, пристрій та техніка безпеки яких вам відома. Працювати у захисних окулярах за опущеного захисного екрану.

2.7. Працювати лише справним інструментом, використовувати його за призначенням.

2.8. Розташовувати інструмент на робочому місці так, щоб ним було зручно користуватися, виконувати операції технологічного процесу без ривків та різких рухів. Постійно контролювати себе.

2.9. Не перевіряйте якість оброблюваної поверхні та гостроту леза руками. У перервах роботи стругальні, колючі та ріжучі інструменти класти так, щоб лезо інструменту було спрямоване від вас.

2.10. Перед роботою на верстатах надійно закріплюйте заготовку. Не клади інструмент та обладнання на край верстата чи верстата. Не можна класти колючий та ріжучий інструмент у кишені халата.

2.11. Стружки та тирса з робочого столу (верстата, верстата) прибирай спеціальною щіткою-міткою. Видаляти стружку та тирсу зі верстата тільки після повної зупинки обертання двигуна.

2.12. Під час роботи не розмовляй і не відволікайся, не займайся сторонніми справами. У разі необхідності зупинити верстат, склади інструмент на робочому місці.

2.13. Не можна користуватись електроприладами без відповідного інструктажу. При включенні в мережу не можна триматися за металеві предмети.

2.14. Забороняється вмикати та вимикати електроприлади мокрими руками, а також користуватися несправними приладами, що мають оголені дроти.

2.15. Необхідно знати місцезнаходження та вміти користуватися засобами пожежогасіння, аптечкою.

2.16. Про всі випадки порушення правил техніки безпеки праці та поранення негайно повідоми вчителя.

Інструкція складена:

зав. кабінетом_________Борових В.П.

Додаток 2

Стверджую Узгоджено

Директор МОУ ліцею №9 Голова ПК МОУ ліцею №9

Жигульська І.В _________ Садикова С.Л.

«___»_________200__р. Протокол №___від «__»_____200__р.

«___»_________200__г

ІНСТРУКЦІЯ №

Техніка безпеки під час виконання столярних робіт

1. Столярний верстат:

1.1. Не можна надмірно закручувати передній або задній затискачі верстата;

1.2. Переміщати клини в гніздах верстата вгору і вниз можна лише киянкою;

1.3. Не можна вдаряти молотком (киянкою) по кришці верстата та затискачам;

1.4. Кришку верстата треба оберігати від пошкодження різальним інструментом;

1.5. На робочому місці не повинні знаходитися зайві предмети та непотрібні інструменти;

1.6. Після закінчення роботи необхідно видалити стружку з верстата щіткою – зміткою.

2. Розмітка деталі:

Готовий виріб буде якісним, якщо він відповідає розмірам та вимогам, вказаним на кресленні.

2.1. Для отримання якісного виробу необхідно правильно тримати інструмент, дотримуватись робочої пози, точно виконувати всі операції, постійно контролювати себе;

2.2. Розмічати деталі треба простим і гостро відточеним олівцем;

2.3. При розмітці шаблон повинен бути щільно притиснутий до заготівлі;

3. Пиляння столярною ножівкою:

3.1. Перед розпилюванням заготовки слід правильно встановити, надійно закріпити на верстаті;

3.2. Пиляти тільки справною, гостро заточеною пилкою;

3.3. Не допускати перекосу пилки при пилянні, працювати пилкою або ножівкою треба без ривків та вигинів полотна;

3.4. Класти пилку на верстаті зубами від себе;

3.5. Не можна спрямовувати полотно пили пальцем. Використовуйте для цього дерев'яні бруски, спеціальні упори;

3.6. Не можна тримати ліву руку близько до полотна пилки;

3.7. Стружку зі столярного верстата забирайте щіткою - зміткою.

4. Стругання:

4.1. Надійно закріплювати заготівлю на верстаті;

4.2. Під час роботи треба очищати стругальні інструменти від стружки за допомогою дерев'яного клину;

4.3. Працювати рубанком із добре заточеним ножем;

4.4. Під час роботи необхідно стежити за тим, щоб оброблена поверхня не опускалася нижче за розмічувальні лінії;

4.5. Не можна руками перевіряти якість обробленої поверхні та гостроту леза;

4.6. У перервах роботи стругальні інструменти треба класти на бік лезом різця від себе.

5. Свердління:

5.1. Перед свердлінням отворів необхідно надійно закріпити заготовку та підкладну дошку на столярному верстаті;

5.2. Свердло в патроні має бути закріплене надійно і без перекосів;

5.3. Не можна тримати коловорот або дриль свердлом до себе;

5.4. Подачу свердла під час роботи треба здійснювати плавно, без ривків;

5.5. Натиск на упор коловороту (дрилі) на початку і в кінці свердління повинен бути невеликим, обертання рукоятки - повільним;

5.6. Стружки з поверхні виробу не можна здувати, їх потрібно змітати спеціальною щіткою-міткою.

5.7. Колообіг або дриль класти на верстак свердлом від себе.

6. З'єднання деталей на цвяхах:

6.1. Працювати можна тільки справним з добре насадженою та розклиненою ручкою молотком, використовувати його треба за призначенням.

6.2. Молоток під час роботи треба тримати з відривом 20 – 30 мм (2 – 3 пальця) від вільного кінця ручки;

6.3. Не можна залишати столярний молоток на краю верстата;

6.4. Не можна стояти за спиною людини, яка працює молотком;

6.5. Вдаряти по головці цвяха так, щоб напрям удару збігався з віссю цвяха, щоб він не вилетів і не зігнувся;

7. З'єднання деталей на саморізах:

7.1. Користуватися треба тільки викруткою, яка точно підходить до шліцю голівки шурупа;

7.2. Шуруп треба вкручувати під прямим кутом до поверхні деталі;

7.3. При закручуванні не чіпати шуруп рукою;

7.4. При складанні деталей не можна користуватися шурупами зі збитим шліцем;

7.5. Шурупи, змащені машинним маслом або милом, легше закручуються в деталь;

7.6. Задирок на головці вкрученого шурупа треба обов'язково видалити шліфувальною шкіркою або напилком.

8. З'єднання деталей на клеї:

8.1. Склеювання деталей треба проводити лише на підкладній дошці;

8.2. Не торкатися рукою до гарячої клеєварки;

8.3. Під час роботи треба уникати попадання клею на шкіру рук;

8.4. Після роботи треба ретельно вимити руки з милом та протерти рушником.

9. Оздоблення поверхні виробів:

9.1. Зачищати виріб напилком зі справною та добре насадженою ручкою;

9.2. При роботі не захоплювати носок напилка пальцями лівої руки;

9.3. Після роботи інструмент, яким роблять зачистку нерівностей на поверхні виробу, слід очистити від тирси;

9.4. З барвниками потрібно поводитися обережно. Не можна допускати їхнього потрапляння на одяг, шкіру рук, тіла;

9.5. Після закінчення роботи треба ретельно вимити руки з милом;

9.6. Тирса і шліфувальний пил з поверхні виробу треба видаляти спеціальною щіткою.

10. Випалювання по дереву:

10.1. Вмикати електровипалювання можна тільки з дозволу вчителя, працювати тільки справним приладом;

10.2. Під час роботи слід провітрювати приміщення;

10.3. Під час роботи не можна сильно натискати на перо. Наприкінці лінії перо необхідно різко віднімати від малюнка;

10.4. Не залишати прилад увімкненим у мережу в перервах між роботою;

10.5. Не слід нахилятися близько до місця випалювання. Бережіть руки та одяг від дотику розжареного пера.

11. Випилювання лобзиком:

11.1. Працювати лобзиком та шилом з надійно закріпленими та справними ручками;

11.2. Надійно закріпити столик випилювання до верстата;

11.3. Надійно закріплювати пилку в рамці лобзика;

11.4. Не робити різких рухів лобзиком під час випилювання, не нахилятися низько над заготовкою.

12. Лакування виробів:

  1. При лакуванні провітрювати приміщення;
  2. Не лакувати вироби поблизу нагрівальних приладів;
  3. Не нюхати лак, щоб уникнути отруєння;
  4. Уникати влучення лаку на відкриті ділянки тіла;

12.5. Після роботи ретельно вимити руки із милом.

13. Оздоблення виробів різьбленням по дереву:

13.1. При виконанні елементів різьблення не можна тримати руку перед інструментом;

13.2. Працювати слід лише загостреним інструментом. Погано заточений ніж-косяк меніть, а не ріже деревину

Інструкцію склав:

Зав. кабінетом ___________ Борових В.П.


Мета: Організація діяльності учнів із засвоєння способів пришивання фурнітури. Завдання: 1. Ознайомити учнів із поняттям «фурнітура» та її видами; навчити виконувати ремонт одягу. 2. Розвивати самостійні виконавські вміння, логічне мислення. 3. Виховувати естетичний смак, уважність; прищеплювати навички культури праці, акуратності, ощадливості.


Дівчина повинна бути охайна, Одяг її завжди акуратний. За одягом вчасно потрібно стежити: Заштопати, ґудзик пришити… Ремонт та оздоблення швейних виробів Вимагає оволодіння вами особливих умінь. Вчимося фурнітуру пришивати, Правильно ремонт одягу виконувати.




Трохи історії… Історія швейної фурнітури бере свій початок саме у той момент, коли з'явився одяг. А як інакше, адже без швейної фурнітури одяг та пошиття одягу не можливі: нитки потрібні для пошиття, гудзики – для функціональності виробу, паєтки та мережива – для прикраси та надання оригінальності.




Перша фурнітура по праву вважається гудзик. Стародавні люди замість гудзиків з'єднували шматки свого одягу шипами від рослин, кісточками тварин та ціпками. У Стародавньому Єгипті використовувалися пряжки або один шматок одягу, що одягався в отвір, зроблений в іншому, або кінці просто зв'язувалися. Хто саме винайшов ґудзик, невідомо: одні вчені схиляються до того, що це були греки чи римляни, інші – що ґудзик прийшов із Азії. Робилися вони переважно зі слонової кістки. Перша згадка про схожу на гудзик застібку відноситься ще до III тис. до н.е. Згідно з письмовими джерелами та стародавніми малюнками, людьми застосовувалися круглі застібки з 2 дірочками для пришивання. Цей факт підтвердили свого часу археологічні дослідження. Робили перші гудзики з кістки та металу.


Різноманітність форм і розмірів вражає: кулясті, грушоподібні, прямокутні, об'ємні та плоскі гудзики могли бути малі настільки, що для їх пришивання йшло до часу швачки і такими величезними, що миттєво ставали основним елементом будь-якого костюма. Широке поширення гудзики набули лише у XIII столітті. І майже до XVIII століття були ознакою багатства та знатного походження: королі та аристократія могли дозволити собі замовити гудзики із золота та срібла. На початку XVIII століття гудзики стали робити з металу та міді, але майже до кінця XIX століття гудзики були настільки дорогим товаром, що їх перешивали з одного одягу на інший.


За призначенням гудзики поділяються на пальтові, білизняні (для легкого одягу) та спеціального одягу. Виготовляють ґудзики із різних матеріалів: пластмаси, металу, дерева, кістки, роги, раковин молюсків тощо. Розрізняють гудзики з оформлення: без обробки та з обробкою (з малюнком, з металевим або шкіряним покриттям, з написами). Гудзики бувають з отворами (двома, чотирма) та на стійці. Підбирають їх у колір основного матеріалу чи оздоблення.




Гудзик до легкого одягу пришивають впритул до тканини чотирма – п'ятьма стібками. Для верхнього одягуґудзик роблять на стійці («ніжці»). Залежно від товщини тканини висота «ніжки» може бути 0,1 – 0,4 см. Для міцності кріплення ґудзика можна використовувати прокладку з тканини або під ґудзик із виворітного боку виробу. Пришивають гудзики нитками 40, 50, складеними вдвічі. Нитки підбирають у тон тканини, якщо ґудзик на стійці, або в тон гудзика, якщо він з отворами.




Кнопки і кнопки-подібні об'єкти, що використовуються в якості прикрас або печаток, а не кріплення були виявлені в цивілізації долини Інда ок до н.е., а також бронзового віку в Китаї (близько до н.е.) та Стародавньому Римі. Кнопки, виготовлені з раковини використовувалися в цивілізації долини Інда для декоративних цілей до 2000 року до нашої ери. Деякі кнопки були вирізані як геометричних форм. Функціональні кнопки з петлею для кріплення з'явилися вперше у Німеччині у 13 столітті. Незабаром вони набули широкого поширення з появою одягу, що щільно облягає в 13-е і 14-го століття в Європі.


Кнопка складається з основи (зі стриженьком) та накладки (із пружиною). Кнопки виробляють різного розміру та форми. За кольором вони повинні якнайменше виділятися на тканині. Пришивають кнопки з внутрішньої сторони застібки до подвійного шару тканини, роблячи по три-чотири стібки в кожен отвір. Основу пришивають з виворітного боку верхнього краю (стібки повинні бути непомітними з лицьового боку), а накладку – з лицьового боку нижнього краю застібки.







Гачки та петлі народилися у 14 ст. в Англії. Виглядали вони тоді, звичайно, не так витончено, як зараз. Найбільш сильного розквіту цей тип застібки досяг у епоху раннього Середньовіччя, коли вільний одяг змінився на приталені, коли сукня кроїлася строго по фігурі і мала мати максимальний ступінь прилягання. Цей ступінь і забезпечували гачки. Їх кількість на жіночих сукнях іноді обчислювалося сотнями. З часом вони зменшувалися в розмірах і досі використовуються дуже широко.









Вперше безперервну та автоматичну застібку для одягу винайшов Леонард Джадсон ще в 19 столітті, але, мабуть, людям 19 століття це не припало до душі, тому широкого поширення винахід не набув. Застібка-замочок, зиппер як тільки не називали тоді попередників нашої блискавки, яка з'явилася в знайомому нам вигляді 1913 року, і з того часу принцип її дії залишається незмінним. Але фабриканти не відразу повірили в силу цього пристрою, лише через десять років застібка-блискавка набула широкого поширення.
Пряжка має давню історію. Настільки давню, наскільки вистачає людської пам'яті. Люди з найдавніших часів використовували пояси та ремені. Цілком зрозуміло, що жоден ремінь не може обійтися без пряжки. Адже якщо пояс чи шарф можна було закріпити вузлом чи брошкою, то ремінь без пряжки закріпити не можна. З самого початку це були досить грубо оброблені вирізані зі шкіри смуги зі шкіряними або кістяними пряжками. Пізніше, у бронзове століття, з'явилися дорогі бронзові пряжки. То були вже майже дорогоцінні пряжки.






Коли фурнітура стала непридатною, її слід замінити. Під час роботи потрібно бути уважною та обережною, щоб не зробити надріз на тканині. Для цього є ніж для прорізання петель або маленькі ножиці з гострими кінцями. Ремонтуючи одяг, пам'ятай і дотримуйся правил безпечної роботи з ножицями, голками, шпильками та праскою.



Конспект уроку

Предмет: технологія _ Клас: 6 «д»

Тема уроку: «Художня обробка деревини. Різьба по дереву. Види різьблення по дереву та технологія їх виконання ».

Характеристика класу: 5

6 "д" клас складається з 19 осіб. Клас дружній, працездатний, творчий. Успішність – 100%. Кругозір учнів розвинений. Завдання виконують завжди.

Цілі:

Створити умови для запам'ятовування основної технічної термінології («різьблення по дереву», «різець косяк», «елементи різьблення»), збагачення техніко-термінологічного запасу учнів;

Формувати вміння та навички розмітки та вирізування азбучних елементів геометричного різьблення;

Розвивати мовлення, спостережливість, комунікативну культуру через роботу у групах, толерантність;

Розвивати вміння здійснювати самоконтроль, самооцінку;

Виховувати акуратність, бережливе ставлення до інструменту та матеріалу.

Обладнання:

Технічні засоби навчання: комп'ютер, медіа-проектор.

Екранно-звукові посібники: презентація у Power Point

Заготівлі, різець косяк

Дидактичне забезпечення:

Підручник: Технологія: Підручник для учнів 6 класу загальноосвітніх установ(Варіант для хлопчиків). За ред. В.Д. Симоненко. - М: Вента-Граф, 2009р.

Інструкційно – технологічні карти.

Зразки об'єктів праці. Технологічні карти для учнів.

Методи навчання:

  • : словесні, наочні;
  • за рівнем активності пізнавальної діяльності учнів:- частково-пошуковий;
  • : частково-пошуковий, практичний

Форми організації пізнавальної діяльності:індивідуальна, колективна, групова.

Структура уроку:

  1. Організаційно-мотиваційний момент -3 хв.
  2. Актуалізація знань-7 хв.
  3. Вивчення нового навчального матеріалу – 30 хв.
  4. Практична робота (закріплення нового навчального матеріалу) – 35хв.
  5. Підбиття підсумків -15хв.
  1. Організаційно-мотиваційний момент

Ціль: створити умови для емоційного настрою на навчальну діяльність.

Діяльність

учнів

Діяльність вчителя

Примітка

Повідомляють про готовність до уроку.

Здрастуйте, хлопці.

Перевіримо Вашу готовність до уроку: наявність робочого одягу, зошита, лінійки, олівця.

Відсутні. Чергові.

  1. Актуалізація знань

Ціль:

Актуалізація вивчених способів дій, достатніх побудови нового знання;

Мотивування учнів до пробної навчальної дії;

Створення умов для самостійного формулювання учнями теми уроку, цілей та практичного завдання.

Методи: за джерелом отримання знань : словесний, наочний.

Результат:

Знаходити відповіді питання, використовуючи зразок вироби;

Опанувати вміння прогнозувати, складати план дій;

- слухати та розуміти мову інших;

Діяльність учнів

Діяльність вчителя

Примітка

Відповіді учнів.

Визначення та запис теми уроку у зошиті.

Визначення цілей уроку.

Розкажіть, яке свято чекає нас у найближчому майбутньому? 2015 якої тварини за китайським календарем?

Розгляньте зразок виробу та скажіть, яку операцію вам необхідно вивчити для того, щоб виготовити ялинкову іграшку?

Сформулюйте тему уроку.

Прочитайте запитання. На які з них ви хотіли б отримати відповіді на уроці?

  1. Які види різьблення бувають?
  2. Як зародилося різьблення по дереву?
  3. За допомогою яких інструментів виконують різьблення по дереву?
  4. Як правильно та безпечно різати по дереву?

Як ви вважаєте, які цілі уроку?

Це будуть основні етапи роботи на уроці.

Оцінюватимете свою роботу за карткою самооцінки, на якій відображені всі етапи уроку.

Повідомлення про традицію прикрашати житло у певному стилі

Слайд №1

"ялинкова іграшка"

Слайд №2

Тема: Різьба по дереву.

1. Вивчити історію та види різьблення по дереву.

2. Ознайомитись із інструментом для виконання різьблення та правилами безпечної роботи.

3. Навчитися різати по дереву.

  1. Вивчення нового матеріалу

Ціль:

Уточнити загальний характер нового знання.

Методи:

за ступенем самостійності та творчості у діяльності учнів : частково-пошуковий.

Результат:

Самостійно вивести визначення «різьблення по дереву»

Познайомитись з Історією різьблення по дереву, видами різьблення по дереву;

Визначати послідовність роботи

Оцінювати засвоюване зміст (виходячи з особистісних цінностей).

Працювати за запропонованим планом;

висувати свої гіпотези на основі навчального матеріалу;

Здійснювати самооцінку;

Орієнтуватися за технологічною картою;

Орієнтуватися у своїй системі знань (визначати межі знання/незнання);

Вміти знаходити та виділяти необхідну інформацію;

- вміти з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки.

Діяльність учнів

Діяльність вчителя

Примітка

Робота з визначенням у парах.

Висловлювання власних думок.

Запис визначення у зошитах.

Перегляд слайдів

Визначення характерних рис різних видів різьблення

Усна відповідь учнів

Усна відповідь учнів

Що таке «різьблення по дереву»?

Подивіться зразки виробів прикрашених різьбленням і спробуйте сформулювати визначення

Перевірка.

У «Довіднику» дано таке визначення різьблення по дереву, порівняйте з вашими. Що не врахували у своєму визначенні?

- Який наступний етап уроку?

Давайте познайомимося з історією виникнення різьблення,

І видами різьблення

Скажіть який вид різьблення використаний для прикраси нашої ялинкової іграшки?

Розповідь про інструмент для виконання геометричного різьблення

- Переходимо до наступного етапу. Якому?

Правила виконання різьблення:

1 розмітка

Перевірка

2 прийоми вирізування

Демонстрація прийомів роботи

Слайд №3

Різьба по дереву-

Слайд №3

«історія різьблення»

Слайд №4

«види різьблення по дереву»

Слайд №5

Вироби прикрашені геометричним різьбленням.

Слайд №6 «Різець косяк»

«Розмітка азбучних елементів різьблення»

Слайд №6

« Прийоми вирізування азбучних елементів геометричного різьблення»

  1. Практична робота

Ціль:формувати вміння та навички виконання різьблення по дереву.

Методза ступенем самостійності та творчості у діяльності учнів : практичний.

Результат:

Виконати практичне завдання уроку;

Працювати за запропонованим планом (технологічна карта);

Здійснювати самоконтроль;

Виконувати правила техніки безпеки.

Діяльність учнів

Діяльність вчителя

Примітка

Робота з технологічною картою

Називають послідовність роботи:

За технологічною картою визначають операції, які будуть використовувати на уроці:

  1. розмітка
  2. вирізування

Учні розповідають правила т.б.

У вас на партах є технологічні карти, де описаний весь процес виконання роботи.

Розгляньте, визначте послідовність виконання роботи.

Вивчення правил, т.б. при виконанні різьблення.

1. Виконати розмітку азбучних елементів геометричного різьблення

2. Перевірити справність інструменту

Виконання практичної роботи.

5. Рефлексія діяльності на уроці

Ціль:співвіднесення мети навчальної діяльності та її результату, фіксування ступеня їхньої відповідності.

Результат:

Встановлювати зв'язок між метою діяльності та її результатом.

Здійснювати самоконтроль та самооцінку;

давати оцінку діяльності на уроці;

Виділяти і усвідомлювати те, що вже засвоєно і що ще треба засвоїти;

- вміти з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки.

Виконують прибирання робочих місць.

Виробляють самооцінку своїх робіт за картками оцінювання.

Самооцінка

У вас на партах є картки оцінювання робіт.

Перевірте самостійно свої роботи та поставте оцінки.

Розбір помилок, допущених під час роботи.

Конспект уроку технології у 6 класі «Вступне заняття»

Мета: розкрити перед учнями ціль та зміст програми «Технологія»; навчити правильній організації праці та робочого місця; ознайомити з безпекою та гігієною праці.

Інструменти та обладнання:

1.Столярний верстат з набором інструментів,

2. Плакати з техніки безпеки у шкільних майстернях.

Хід уроку


I. Організаційний момент.

вітання, перевірка готовності учнів до уроку. Ознайомлення учнів з метою та змістом програми «Технологія» для 6 класу, з правилами поведінки у шкільній майстерні, з навчальною майстернею та режимом роботи в ній.
Інструктаж з техніки безпеки.

Оформлення протоколу.

ІІ. Викладення нового програмного матеріалу.

З програми 5 класу пригадаємо, що ж ми розуміємо під
терміном "Технологія".
Під технологією розуміють сукупність прийомів та способів одержання, обробки або переробки сировини, матеріалів, напівфабрикатів або виробів, що здійснюються у процесі виробництва.
– Які технології ви знаєте?
Технологія обробки деревини.
Технологія обробки металів.
Технологія електротехнічних робіт.
Технологія ремонтно-будівельних робіт.


- Тепер розглянемо, що входить до робочого місця столяра:

1. Столярний верстат.
2. Стілець.
3. Стелажі, ящики, полиці.
4. Тумбочки для зберігання інструментів, пристроїв та
заготовок.


Згадаймо з курсу 5 класу, з чого складається столярний
верстак. Рис. 1.

Рис. 1. Столярний верстат:
1- передпліччя;

2 – кришка з отворами;

3 - клини лотка;
4 – передній затискач;

5 - висувні та поворотні пальці.


Запропонувати учням розповісти призначення кожної деталі верстака.
1. Передній затискач для закріплення заготовок.
2. Отвори та клини для упору та кріплення заготовок
при струганні.
3. Задній затискач для кріплення заготовок при струганні та розпилюванні тощо.
4. Далі давайте згадаємо, як правильно підібрати верстак для
зручності роботи?
5. Встати біля верстата, опустити руки вниз, покласти руку на
його кришку: якщо не потрібно нахилятися або згинати руку,
значить, верстак підібраний правильно.

Далі розберемо основні правила техніки безпеки

1. Роботи виконуються у спеціальному одязі:
халат; комбінезон або фартух; бере.
2. Основні правила техніки безпеки під час роботи на верстаку.
3. Оберігати кришку верстата від пошкоджень ріжучими
інструментів та. тд.
4. Не закручувати передній і задній затискачі верстата.
5. Не вдаряйте молотком по кришці верстата.
6. Клини в отвори верстата забивати лише киянкою.
7. Після закінчення роботи очищати верстак лише щіткою.

ПРАВИЛА внутрішнього розпорядку в майстерні

У шкільній майстерні, так само як і на промисловому підприємстві, треба дотримуватися правил внутрішнього розпорядку.

    Входити в майстерню тільки після дзвінка та з дозволу вчителя.
    2. На заняття необхідно приходити у спецодязі (халат або фартух із нарукавниками, головний убір).
    3. При собі слід мати робочий зошит із креслярськими приладдями.
    4. Необхідні для роботи матеріали та інструменти видають чергові чи вчитель.
    5. Забороняється підходити до верстатів без дозволу вчителя.
    6. Для роботи слід користуватися лише виданими інструментами. Не можна брати інструменти з іншого робочого місця.
    7. Інструменти загального користування за необхідності видаються учителем.
    8. На робочому місці виконуються ті роботи, які вказані в завданні.
    9. Інструменти та пристрої використовують тільки за призначенням.
    10. Забороняється під час уроку залишати своє робоче місце та переходити на інше.
    11. На робочому місці треба дотримуватися чистоти та порядку.
    12. Після закінчення роботи слід прибрати робоче місце, використовуючи совок та щітку-кошторис, зняти спецодяг та вимити руки.
    13. Інструменти, пристрої, вироби та заготовки здають черговому або вчителю.
    14. Майстерню залишають лише з дозволу вчителя.
    У разі порушення правил внутрішнього розпорядку учень від роботи усувається.


ІІІ. Практична частина.
1. Підібрати верстак відповідно до зростання.
2. Потренуватися у закріпленні заготівлі в затискачах і між клинами.

IV. Поточний інструктаж.
Перевірити правильність закріплення заготовок. Клин повинен виступати над кришкою стола на висоту меншу, ніж висота заготовки.

V. Заключна частина.
Перевірка закріплення заготовок, вказівку на недоліки. Прибирання робочих місць та приміщення майстерні.

Посада: вчитель технології

Місце роботи: МБОУ ЗОШ №6 ім. Коновалова В.П.

Місцезнаходження: м. Клинці Брянської області

Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання про натуральні волокна

Завдання:

Дати первинне уявлення про волокна тваринного походження;

Вивчити властивості волокон та провести їх порівняльну характеристику;

Розвивати вміння в учнів застосовувати отримані знання практично;

Виховувати ініціативу та самостійність у трудовій діяльності

Тип уроку:урок пояснення нового матеріалу; лабораторна робота.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, біологія.

Матеріали та обладнання:

1. Колекції: «Шовкові тканини», «Вовняні тканини», «Послідовність обробки шерсті», «Послідовність обробки шовку»

2. Матеріали та інструменти для проведення лабораторної роботи.

3. Шматки тканин бавовни, льону, шерсті, шовку.

4. Проектор, екран.

Нові терміни: натуральний шовк; натуральна шерсть, тутовий шовкопряд, лялечка, пух, ость, мертве волосся.

Хід уроку.

1. Організаційний момент

Привітання, доповідь чергових про відвідуваність та готовність учнів до уроку.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

На робочих місцях перед ученицями розкласти клаптики з бавовни, льону, шерсті, шовку.

Вчитель: Перед вами на столі знаходяться клаптики з тканини. Розгляньте їх уважно, подумайте, що з них можна пошити?

Учні: З таких тканин можна пошити одяг (сукню, спідницю, блузку, сорочку, фартух і т.д.)

Вчитель: А тепер подивіться на свій одяг. З чого вона зроблена?

Учні: Одяг роблять із тканини.

Вчитель: А як до вас потрапив ваш одяг?

Учні: Купили у магазині.

Вчитель: Добре! А як одяг потрапляє до магазину?

Учні: Одяг пошили на швейній фабриці з тканини.

Вчитель: Із чого складається тканина? (можна розглянути лупою)

Учні: Тканина складається з ниток чи пряжі.

Вчитель: А нитки із чого?

Учні: Нитки отримують із волокон.

Вчитель: Ще раз уважно розгляньте клаптики з тканини, і скажіть, вони всі схожі чи відрізняються один від одного?

Вони різні, товсті і тонкі, теплі, м'які і не дуже….

Вчитель: А як ви думаєте, чому клаптики всі різні?

Учні роблять висновок: Властивості тканин залежить від властивостей волокон, з яких вона зроблена.

Що ми називаємо волокном?

Учні: Дуже тонкі гнучкі нитки, довжина яких перевищує їх поперечні розміри.

Вчитель: На які два види поділяються текстильні волокна?

Учні: Волокна бувають натуральні та хімічні.

Які волокна називають натуральними?

Учні: Натуральні волокна є у природі.

Вчитель: Натуральні волокна бувають рослинного та тваринного походження. Рослинні волокна (бавовна та льон) ви вивчили у 5 класі, а сьогодні на уроці ми поговоримо про волокна тваринного походження. Напишіть тему нашого уроку: «Натуральні волокна тваринного походження». Виходячи з назви теми, поставте собі за мету уроку. (учні ставлять та озвучують свої цілі уроку)

Наприклад – дізнатися які бувають волокна тваринного походження;

Дізнатися про властивості волокон тваринного походження;

Дізнатися які тканини виробляють із цих волокон.

3. Пояснення нового матеріалу.

До натуральних волокон тваринного походження відносяться: а) шерсть та б) шовк. У вас на робочих місцях міститься таблиця «Властивості волокон». Перші колонки таблиці (бавовна та льон) ви заповнили у 5 класі. Останні колонки (шерсть та шовк) заповніть сьогодні на уроці.

(Під час пояснення навчального матеріалу, учні заносять відомості до таблиці).

Вовна.

Шерсть – волосяний покрив тварин. Людина пристосувалась отримувати шерсть від різних тварин: кіз, овець, верблюдів, собаки і навіть кроликів. Волокна бувають білі, чорні, руді, мають довжину від 2 до 45 см. (залежить від тварини) Проте є така тварина, яка дає близько 90% від усього обсягу вовни. Пам'ятаєте дитячу загадку "По горах, по долах, ходить шуба та кафтан". Звичайно, це вівця. Стрижуть її двічі на рік: навесні та восени. Шерсть, знята навесні - жорстка і товста, а зістрижена восени більш м'яка і тонка (до зими у вівці з'являється більше пуху). Для стрижки використовують спеціальні електричні машинки, а раніше стригли великими ножицями, які так і називалися – овечі. Шерсть знімається цільним пластом – руном. Після стрижки вівці знову пасуться на лузі, відрощують нову вовну. Шерсть у вівці неоднорідна, наприклад, на спині жорстка, а на животі м'якша, тому всю зняту шерсть сортують за якістю. Учні записують у зошит:

Пух- найбільш тонке, м'яке, звивисте волокно (найцінніша сировина).

Ость (перехідне волосся)- більш товсте, жорстке та менш звивисте волокно.

Мертве волосся- маломіцне та дуже жорстке волокно.

З пуху та м'якого волокна виходять теплі светри та шапки, гарні сукні та пальта, а з жорстких волокон роблять сукно, повсть та валянки.

Вівці пасуться просто неба, шерсть у них сильно забруднюється. Для того, щоб шерсть упорядкувати, проводять первинну обробку:

1. Сортування волокон (за якістю)

2. тріпання (видалення сміття)

3. Миття волокон

4. Сушка волокон

Після первинної обробки волокна надходять на прядильну фабрику, Там їх:

1. Щешуть (чесальний цех) - отримують стрічку

2. Вирівнюють, витягують, зменшують по товщині на стрічковій машині (стрічковий цех)

3. Скручують і витягують стрічку в рівницю

4. Скручують рівницю в пряжу на прядильній машині і намотують у вигляді качанів.

Готову пряжу везуть на ткацьку фабрикуде ткуть тканину і виробляють її обробку.

З вовни виробляють сукняні та костюмні тканини. Вони бувають гладкофарбованими, строкатими і набивними.

Вовняні тканини мають ряд позитивних властивостей - вони м'які, досить міцні, майже не мнуться, зносостійкі, добре драпіруються і мають прекрасні гігієнічні властивості (вбирають вологу і пропускають повітря). Однак є й негативні властивості: дають велику усадку після прання, тому обов'язково перед розкроєм декатують, дуже притягають пил, вимагають частого чищення. Стирають тканини у теплій воді спеціальними пральними порошками, не викручують, рекомендується чищення. Гладять їх праскою з терморегулятором "шерсть".

У учнів заповнена таблиця у графі шерсть: волокна бувають чорного, білого, рудого кольору, мають різкий блиск, довжина 10- 450 мм, товсті, сильно звивисті, м'які, пухнасті, мають середню міцність.

Шовк.

Хто ж нам дає натуральний шовк, ви дізнаєтесь, розгадавши загадку:

Він ні вночі, ні вдень, без роботи не сидить

Він із тутових листків золоту нитку сучить.

Тутовий шовкопряд- справжня домашня тварина, тому що у дикій природі не зустрічається взагалі. Живиться він тільки листям тутового дерева. Метелик тутового шовкопряда відкладає яйця, з них утворюється гусениця. Гусениці дуже багато їдять листочків і швидко зростають. У певний момент гусениця починає завиватися в кокон, перетворюється на лялечку. З лялечки з'являється метелик. Натуральний шовк - розмотані тонкі нитки кокона. Батьківщина шовку – Китай. Дуже довго китайці зберігали секрет виробництва шовку та торгували ним по всьому світу. За легендою розгадала секрет отримання шовку китайська принцеса, коли кокон упав їй у чашку з гарячим чаєм і почав розмотуватись. З волокон шовку отримують дуже легкі, красиві та міцні тканини. (Показ колекції).

Як ви думаєте, які вироби краще виготовити з шовкових тканин?

Учні: (сукні, блузки, головні хустки, косинки)

З одного кокона змотують нитку тонше за людське волосся і завдовжки 700-800 метрів. Волокно пряме, біле та гладке. Нитка змотують одразу з 6-8 коконів. Такий шовк називається шовк – сирець.

Первинна обробка шовку

1. Збір коконів тутового шовкопряда

2. Обробка парою (замарювання лялечки - умертвити лялечку і не допустити перетворення її в метелика, який псує кокон, роблячи в ньому вихідний отвір).

3. сушіння гарячим повітрям (щоб не зіпсувалися при зберіганні).

4. Отримання шовку - сирцю

5. Змотування шовкових ниток

Повністю весь кокон розмотати неможливо, відходи, отримані при розмотуванні коконів (верхні сплутані шари, залишки коконних оболонок, пошкоджені кокони та кокони, що не піддаються розмотуванні), використовують для отримання шовкової пряжі.

Шовкові тканини мають ряд позитивних: дуже красиві, міцні, тонкі, м'які, мають блискучу і гладку поверхню, гігроскопічні, повітропроникні, комфортні для тіла - в них влітку не жарко, взимку не холодно. Однак є і негативні властивості: велика обсипаність зрізів і ковзання при розкрої. Стирають тканини у теплій воді спеціальними пральними порошками. Гладять їх праскою із терморегулятором «шовк».

У учнів заповнена таблиця у графі шовк: волокна бувають білого, кремового кольору, мають різкий блиск, довжина 700-1000 мм, тонкі, прямі, м'які, дуже міцні.

4.Практична робота (§ 1 стор.8 - 9).
«Порівняння волокон вовни та натурального шовку»

Вчитель: Яка мета практичної роботи?

Учні: Навчитися розпізнавати волокнистий склад тканин.

Матеріали та інструменти: колекція «Волокна», підручник, робочий зошит, лупа

Хід роботи:

1. Розглянь під лупою волокна вовни та шовку.

2. Порівняй їх між собою по зовнішньому виглядуі на дотик

3. Вчитель демонструє процес горіння волокон вовни та шовку. Уважно розглянь процес горіння.

4. Заповни таблицю.

Шерсть на вигляд біла, на дотик м'яка, пухнаста, добре горить, запах паленого пера.

Шовк на вигляд білий, на дотик гладкий, добре горить, запах паленого пера.

Наше заняття добігає кінця. Скажіть, чи отримали ви відповіді на запитання, які ставили на початку уроку, виконали свої цілі?

Відповіді учнів.

Домашнє завдання на наступний урок:підручник. § 1-2, підібрати зразки тканин із натуральних волокон тваринного походження, оформити колекцію із тканин.